Jestem nowa prosze o pomoc

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Karolina90-06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 03 paź, 2016 13:46

Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Karolina90-06 »

Witam! Jestem tu nowa, na diecie jestem od lipca tego roku, natomiast do tej pory nie moge znalezc odpowiedniego chleba dla siebie. Pieklam ostatnio chleb na mace gryczanej, ryzowej i kukurydzianej ale mam po nim straszna zgage. Od niedawna zauwazylam ze nie toleruje laktozy. Stosuje caly czas diete ale i tak nie czuje sie dobrze. Chcialabym jakis lekkostrawny chlebem po ktorym nie bede miala gotowania w zoladku i zgagi. Prosze o pomoc! Odkad dowiedzialam sie o chorobie schudlam 8 kg lekarz powtarza caly czas dieta, dieta ja ją stosuje i juz nie mam sily gdy wstaje rano i czuje, ze znowu musze isc do toalety. W glowie mam juz nastawiony budzik i codziennie rano budze sie i mam lek co bedzie dalej... Nie mam w ogole zycia w sobie, jestem zupelnie inna osoba niz kiedys. Wszystko zaczelo sie po pierwszym porodzie ale zbagatelizowalam sprawe poniewaz objawy nie byly jeszcze tak zaawansowane jak teraz wiec nie zdajac sobie sprawy z konsekwencji stosowalam diete bg 3 miesiace wrocilam do pracy
bol zoladka minal i pomyslalam ze to juz koniec mojej choroby i zaczelam jesc wszystko co jadlam wczesniej. Po drugim porodzie natomiast bylo 100 razy gorzej biegunki dzien w dzien nie wiedzialam co sie dzieje nie przypuszczalam ze celiakia to wlasnie to nigdy nie zaglebialam sie az tak w tym temacie i to byl moj najwiekszy zyciowy blad. Teraz mam dwojke wspanialych dzieci a ja jestem zmeczona juz ta choroba (tymi objawami) schudlam 8 kg w dodatku nie mam miesiaczki od dwoch miesiecy. Bylam dzis u lekarza ginekologa i powiedzial ze poki nie przytyje to prawdopodobnie miesiaczka sie nie pojawi bo za malo waze. Bardzo bardzo chcialabym przytyc ale nie moge czasami jest tak ze jem jem przez pare dni i nic mi nie jest i po tygodniu mam sensacje jelitowe. Badania na przeciwciala wyszly ujemne, za to z kolonoskopii wyszlo zanik kosmkow i wzrost IEL ponad 40/100 III a wg marsha, zapalenie limfocytowate jelita wrost IELdo 30/100EC mikroskopowe zapalenie jelita. Nie wiem czy te objawy mam dlatego bo robie jakis blad w zywieniu czy poprostu jelita ktore codziennie mnie pobolewaja nie sa jeszcze na tyle zdrowe zeby mogly to wszystko normalnie trawic. Nic juz nie wiem i boje sie o siebie bardzo... Bardzo prosze o porady. Myslalam jeszcze o dietetyku moze zna ktos dobrego w Łodzi ktory mi pomoze.


Do tego mam leki przed zostawaniem samej w domu. Maz pracuje na dwie zmiany i jak wychodzi do pracy to ja juz mam lek ze cos mi sie stanie jak go nie bedzie. Nigdy tak nie mialam, ta choroba bardzo zmienila mnie i moje zycie. Nawet maz mowi ze ja to nie ja zawsze bylam pelna energii wszedzie bylo mnie pelno a teraz wszystko sie wypalilo... az sie plakac chce.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Zolek »

Czy badałaś tarczycę? Czy nie masz anemii ani żadnych niedoborów- wit. D, B12, kwasu foliowego, żelaza, wapnia?
Co do chleba może zacznij od koncentratów np. Balviten, skład nie jest co prawda imponujący ale chleb jest lekkostrawny i obojętny w smaku.
Od kiedy wróciłaś do diety?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Karolina, a wykluczono inne powody zaniku kosmków? Zanik kosmków może być spowodowany nie tylko celiakią. Jest szereg innych chorób, gdzie skrócenie kosmków występuje.

A dobry dietetyk to dobry pomysł. Na pewno nie zaszkodzi.
Jesz warzywa?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Karolina90-06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 03 paź, 2016 13:46

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Karolina90-06 »

Jak lezalam w szpitalu mialam piczatki anemii teraz nie wiem jak wygladaja moje wyniki badan... Bola mnie jeszcze jelita i nie mam juz takich biegunek jak mialam ale raz w tygodniu zdarza sie ze mam jakas sensacje... Kupilam dzis,w aptece nutramil protein i jestem ciekawa jaka bedzie reakcja po nim. Czy to mozliwe zeby jelita tak dlugo do siebie dochodzily? Lekarz gastrolog mowi se to celiakia i dieta bezglutenowa mi pomoze. Na forum jak czytam to ludzie jedza slodycze, pierogi, knedle, a ja boje sie i caly czas gotuje delikatne zupki. Chociaz zdarza sie czasami ze zjem duzo na raz i nastepnego dnia mam rewolucje ale tam nie ma nic z glutenem wiec nie wiem. Stosuje przyprawy dary natury ale producent pisze ze sa bezglutenowe. A jakie drozdze do chleba suche czy swierze? i olej moze byc kokosowy? bo podobno takiego zwyklego nie mozna?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Zwykły olej można, nie wiem skąd pogłoski, że nie?
Nawet prędzej niż kokosowy, który na głównie średniołańcuchowe kwasy nasycone.

Drożdże obojętne jakie. Jeśli nie ma z nimi problemu.

No to może warto na początek się po prostu przebadać?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Leeloo »

polecam poczytać forum, tu znajdziesz wszystkie wskazówki i porady dot. diety, zakupów, wszystkiego :) pomoże Ci lupka słowna w górnym prawym rogu.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Zolek »

Możesz mieć też problem z trawieniem laktozy, przynajmniej na początku, spróbuj wyeliminować mleko i przetwory i zobaczysz czy jest poprawa
Karolina90-06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 03 paź, 2016 13:46

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Karolina90-06 »

Ale jogurty,mleko i ser zolty bezlaktozy moge jesc? Ja widze ze u mnie jest duzy problem psychiczny, poniewaz te leki przed zostaniem samej w domu, budze sie o 5 rano i nie moge spac serce mi wali jak szalone a pozniej odrazu lece do toalety... mimo tego ze czasami nie mam sensacji zoladkowo jelitowych. Ale tak jakby to bylo na tle nerwowym. Myslicie ze ta dieta pomoze mi w tym? czy lepiej przejsc sie do psychologa lub psychiatry?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Warto przejść się do psychologa lub psychiatry, ponieważ dolegliwości żołądkowe mogą być właśnie od tego.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Karolina90-06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 03 paź, 2016 13:46

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Karolina90-06 »

Z glutenem na codzien ma stycznosc poniewaz codziennie rano przygotowuje posilki dla dwojki dzieci i meza. Mam osobna deske, maslo. Wszystko staram sie dokladnie myc... Od momentu jak przeszlam na diete jest poprawa bo nie mam juz codziennie biegunek i nie latam 5 razy dziennie do toalety. Zostaly tylko leki i sporadyczne sensacje jelitowo zoladkowe. Najbardziej w zyciu codziennym mecza mnie leki przed tym ze cos mi sie stanie, przyspieszone tetno, niechec do wszystkiego i to jak wygladam, ze jestem taka chuda i nie moge przytuc. Na czwartek zapisalam sie do dietetyka a dzis mam wizyte u psychologa. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Powodzenia Ci życzę. :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Karolina90-06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 03 paź, 2016 13:46

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Karolina90-06 »

Bylam dzis u psychologa i powiedzial, ze mam depresje oraz zaburzenia psychosomatyczne. Jutro ide do dietetyka.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Będziesz uczęszczała na psychoterapię czy wysłał Cię dalej?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Karolina90-06
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 03 paź, 2016 13:46

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: Karolina90-06 »

Psycholog powiedziala, ze musze isc do psychiatry bo samym gadaniem nic nie wskuramy. Boje sie tego wszystkiego... nie myslalam, ze kiedykolwiek bede miala taki problem ze soba.

Pozniej jeszcze terapia u psychologa. Nie mam o tym zielonego pojecia jak to sie odbywa... Umowilam sie z polecenia tego psychologa do psychiatry na koniec pazdziernika.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jestem nowa prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Nie bój się. Powolutku i wyjdziesz na prostą :).
Dobrze, że jest jakiś plan.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ