Czy to napewno celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Joasia :)
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw 03 gru, 2015 12:26

Czy to napewno celiakia?

Post autor: Joasia :) »

Witajcie,
mam wątpliwości co do diagnozy celiakii (postawili ją rok temu).
Gastroskopia dwukrotnie nie wykazała zaniku kosmków, jedynie ciągłe zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
Natomiast badania krwi:
anty tTG IgA 32,3 U/ml,
anty tTG IgG 0,7 U/ml,
anty DGP IgA 133 U/ml,
anty DGP IgG 87,3 U/ml.

Czy te przeciwciała według Was wystarczą do potwierdzenia choroby? Czytam forum i widzę, że niektórzy robią naprawdę kilka badań, a mi lekarz potwierdził celiakię po jednym badaniu krwi. Co o tym myślicie? Może to tylko nietolerancja?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Bez norm za dużo nie powiem, natomiast wydaje mi się, że masz 3 pozytywne... a to już jest na pewno celiakia.
W tym przypadku są dwie opcje: albo jelito nie zdążyło się uszkodzić, albo pobierali wycinki ze złych miejsc.

Badania, które miałaś robione są najbardziej miarodajne.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Joasia :)
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw 03 gru, 2015 12:26

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Joasia :) »

Dziękuję za odpowiedź :)
Podaję normy dla pewności:
negative <7, equiv. 7-10, positiv >10.
Wycinki zawsze miałam brane z dwóch miejsc: antrum i dwunastnica.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: pleomorfa »

W sensie 2 wycinki? o.0

Skrócenie nie jest cechą, która np. dotyczy całej części. Często to są zmiany rozsiane plackowato (przynajmniej tak twierdził gastroenterolog kiedyś mnie leczący).

No to masz 2 przeciwciała pozytywne, z czego jedno w obu klasach, a jedno w jednej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Joasia :)
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw 03 gru, 2015 12:26

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Joasia :) »

Tak, zawsze pobierali dwa wycinki. A to źle?
Czyli według Ciebie te badania potwierdzają celiakię?
Powiem szczerze, że jakoś ciągle ma wątpliwości, skoro biopsja za każdym razem nie wykazuje zaniku kosmków, a odkąd jestem na diecie nie czuje ogólnej poprawy zdrowia i witalności jak to jest w przypadku wielu chorych. Do tej pory łudzę się, że może to jednak coś łagodniejszego :)

Jeszcze jedno, wszędzie czyta się, że celiakia jest chorobą która towarzyszy już do końca życia. Natomiast mój profesor twierdzi, że celiakia może się 'wygasić' i organizm sam zwiększy po jakimś czasie tolerancję na gluten. Że nie oznacza to, że do końca życia będę musiała być na ścisłej diecie.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Zolek »

Moim zdaniem czy nietolerancja czy celiakia leczenie jest i tak to samo
Piszesz że nie miałaś objawów więc co skłoniło lekarza do zrobienia tych badań?
Możesz uzupełnić diagnostykę o bad.HLA- DQ 2 i 8 - obecny gen byłby potwierdzeniem choroby.
Aktualnie zaleca się w celiakii dietę do końca życia chociaż hipotetycznie wspomina się w literaturze med. o możliwości wytworzenia tolerancji ale nie zostało to póki co potwierdzone
Joasia :)
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw 03 gru, 2015 12:26

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Joasia :) »

Pisałam, że wylądowałam u gastrologa ze względu na ciągłe biegunki. To było podstawą do wykonania badań na przeciwciała i wykonanie gastroskopii. Przy celiakii i nietolerancji owszem leczenie to samo, ale przy nietolerancji przy nawet przypadkowym zjedzeniu śladowej ilości glutenu chyba nie ma to od razu wpływu na taką degradację jelit jak przy celiakii prawda? :)
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Zolek »

Degradacji jelit raczej nie ale układu nerwowego już tak. Poza tym pacjenci z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten często są wrażliwi na niższe dawki glutenu w pokarmach niż pacjenci z celiakią. Generalnie nie ma się z czego cieszyć
Joasia :)
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw 03 gru, 2015 12:26

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Joasia :) »

Słuchajcie, miałam robiona kontrolną gastroskopię po raz trzeci i jestem w szoku. Wyszedł wynik zanik kosmków stopień 3b. W dwóch poprzednich wynikach ani słowa o zaniku kosmków, lekarze twierdzili, że tak szybko mi zdiagnozowali celiakię, nie nie zdążyły się uszkodzić. W końcu najwyraźniej trafili na miejsce wyżarte przez gluten. Od ponad roku jestem na diecie bezglutenowej, przeciwciała spadły praktycznie do zera. Po zapaleniu żołądka i dwunastnicy ani śladu.
Czy to normalnie, że nadal mam taki zanik? Lekarz twierdzi, że nie mam się denerwować, ponieważ regeneracja może potrwać nawet 3-4lata. A skoro przeciwciała są praktycznie wyzerowane (wartości 0,2; 0,2; 0,9; 0,2) to znaczy o konsekwentnej diecie bezglutenowej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Leeloo »

to dosyć dziwne, że nadal jest tak duży zanik..na pewno czeka Cię ponowna biopsja za jakiś czas. Super, że reszta się wygoiła i ppciała są ujemne, ale trzeba monitorować odbudowę tych kosmków.
to u każdego zajmuje różny okres czasu, może u Ciebie znacznie dłuższy.

masz jakieś dolegliwości, objawy złego wchłaniania, spadek wagi?
Joasia :)
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw 03 gru, 2015 12:26

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Joasia :) »

Nie, już wszystko ok. Mnie męczyły praktycznie tylko biegunki. Od momentu wprowadzenia diety minęły jak ręką odjął, i nawet przytyłam na diecie bezglutenowej :P Morfologia w końcu wróciła do normy, żadnej anemii, leukocyty w normie, tylko problem z ferrytyną - zawsze poniżej zera, mimo, że poziom żelaza jest w normie. Jakie to są objawy złego wchłaniania?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to napewno celiakia?

Post autor: Leeloo »

z czasem powinna się podnieść, cierpliwości. To objaw długo nieleczonej celiakii i złego wchłaniania.
ODPOWIEDZ