prośba o pomoc w interpretacji wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
barbarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 21 lis, 2016 13:03

prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: barbarka »

P/ciała p/ - transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgG i IgA met. ELISA :

P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w kl. IgA Wartość <2 Jednostka RU/ml Norma -
P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w kl. IgG Wartość 0,03 Jednostka Ratio Norma -

Witam, otrzymałam wyniki badań, jednak bez podanych norm. Mój gastrolog jest obecnie na wyjeździe, a w internecie jest tyle różnych rodzajów badań na celiakię, że kompletnie nie mogę się połapać. Czy ktoś z Państwa jest w stanie zinterpretować te wyniki?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: pleomorfa »

Generalnie są niskie, więc raczej będą negatywne, bo najniższa norma jaką widziałam była <2 właśnie, ale bez norm to można spekulować jakie są w danym laboratorium.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: Leeloo »

tak, wygląda na negatywne.
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: mJULKA »

Właśnie mam przed sobą wyniki męża i są dokładnie takie same jak barbarki, mamy też interpretację:
P/c.p. trasglutaminazie tkankowej <2 RU/ml
(anty-tGT)w kl.IgA
<20 RU/ml-wynik ujemny
>=20 RU/ml-wynik dodatni
Zgodnie z wytycznymi ESPGHAN (IPGN, 54(1) 2012 otrzymanie wyniku dodatniego przeciwciał anty tGT w klasie IgA jest jednym z kryteriów rozpoznania celiakii.
W celu uzupełnienia diagnostyki celiakii zaleca się wykonanie badania EMA i HLA DQ2/DQ8
Do prawidłowej interpretacji wyniku ujemnego wskazane jest oznaczenie całkowitego poziomu immunoglobuli IgA.
Wyniki badań należy interpretować w oparciu o obraz kliniczny pacjenta.
Bad.wykonano met. ELISA zestawem firmy Euroimmun.
P/C. P.transglutaminazie tkankowej 0,03 Ratio
(anty-tGT) w kl.IgG
<1,0-wynik ujemny
>=1,0-2,0 wynik słabo dodatni
>=2,0-5,0 wynik dodatni
>=5,0 wynik wysoko dodatni
Badanie wykonano metodą ELISA zestawem firmy Euroimmum.
Ja również odczytałam to jako wynik ujemny tylko zastanawia mnie zalecenie oznaczenia całkowitego poziomu immunoglobulin IgA-czy faktycznie jest to niezbędne by odczytać wynik na 100% ujemnie, czy to tylko chwyt laboratorium by wykonać kolejne odpłatne badanie?
Czekamy jeszcze na wynik p/c p.endomysium i gliadynie w kl.IgA i IgG
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: pleomorfa »

Konieczne, ponieważ można mieć niedobór IgA i nie produkować żadnych przeciwciał w tej klasie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: mJULKA »

Kurczę tyle lat już mam do czynienia z celiakią (córka zdiagnozowana 6lat temu) i okazuje się że jeszcze tylu rzeczy nie wiem. Dzięki pleomorfa za podpowiedź. Jak myślisz czy to badanie IgA ogółem zrobić już teraz czy poczekać na wyniki p/c p.endomysium i gliadynie w dwóch klasach? Mąż miał usg jamy brzusznej i nic tam nie ma, gastroskopie ale raczej w kierunku ogólnym bo skierowanie od dr rodzinnej, która coś tam rozumie w sprawie celiakii ale nie jest przekonana do końca. Z gastroskopii wyszło zapalenie błony śluzowej żołądka średniego stopnia i średniej aktywności, z biopsji -w części przedodźwiernikowej widoczne trzy nadżerki błony śluzowej, diagnoza GASTRITIS OEROSIVA (czyli nadżerka-dobrze zrozumiałam?) do tego test urazowy +++.Robił jeszcze lamblie anty giardia lamblia IgA 5,30 u/ML (interpretacja <5 wynik ujemny, 5-10 wynik niejednoznaczny, >10 wynik dodatni) i tu dr rodzinna twierdzi że to lamblie dają nadżerkę i wszystkie objawy jakie mu dokuczają a ja uparłam się że przebadamy go w kierunku celiakii ale jak się okazuje bez lekarza gastro który do tego ma pojęcie o tej chorobie jest trudno.
Może jeszcze coś podpowiecie?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: pleomorfa »

Znaczy nadżerka może być od H. pylori. Ta bakteria odpowiada za tworzenie się wrzodów. Lablie przydałoby się wykluczyć albo potwierdzić, bo one mogą robić spustoszenie w jelitach.

Przydałoby się wykonać IgA ogółem, żeby "klepnąć" wyniki ujemne.

Nie pobrano w trakcie gastroskopii wycinków w kierunku celiakii?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Re: prośba o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: mJULKA »

Wycinków w kierunku celiakii nie pobrano bo skierowanie na gastroskopię dała dr rodzinna. Powtórzymy lamblie w innym laboratorium i zrobimy jeszcze te IgA ogółem.
ODPOWIEDZ