podejrzenie celiakii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kratka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 lis, 2016 19:19

podejrzenie celiakii

Post autor: kratka »

Dzień dobry :mikolaj:

Moja historia jest taka, że od kilku lat jestem bardzo często zmęczona. Zaczęłam to zauważać około 8 lat temu, jednak od 3 lat jest jeszcze gorzej - sprawa powtarza się głównie co jesień i zimę - wtedy to obojętne jakbym się nie oszczędzała w ciągu dnia to późnym popołudniem robię się bardzo zmęczona. Na wiosnę i w lecie też często jestem zmęczona, ale jest i tak lepiej wtedy. Tak samo męczę się przy ćwiczeniach fizycznych, nawet o umiarkowanym nasileniu - jeszcze następnego dnia wszystko mnie boli i jestem wymęczona. Ogólnie jak przejdę się kilkaset metrów to już mnie bolą nogi i bolą praktycznie do końca dnia. Tak samo czuję ból/wycieńczenie w rękach.
Ogólnie mam też lekkie skłonności do biegunek.

Trzy lata temu przez kilka miesięcy wykonywałam różne badania, chodziłam po lekarzach żeby wyjaśnić przyczyny mojego złego samopoczucia. Zrobiłam wiele badań - od tarczycy przez nadnercza, morfologię, cukier, cholesterol, immunoglobuliny, alergie. Jedyne co mi wyszło nie tak to ogólne igM - niższe od normy.
Podejrzewałam wtedy celiakię, lekarz na moją prośbę dał mi skierowanie na gastroskopię - ale w końcu jej nie zrobiłam. W tym czasie mojej koleżance wykryli celiakię i jak jej mówiłam jak ja się czuję to bagatelizowała moje objawy i mówiła, że ona od razu po zjedzeniu glutenu czuje ból "wszystkiego" - dlatego stwierdziłam, że może rzeczywiście przesadzam.
Teraz chcę sprawę dokończyć i zrobić odpowiednie badania - na początku przeciwciała.
Mam jeszcze dwa pytania:

1. Jak wygląda gastroskopia i czy jest bardzo nieprzyjemna?
2. Czy jest możliwa celiakia przy wartości hemoglobiny w normie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: Leeloo »

1.
tu masz bardzo dokładny opis wszystkiego z tym zabiegiem związane. Skawina zna się na tym jak nikt:

https://szpitalskawina.pl/zabiegi-opera ... stroskopia

czy nieprzyjemna- no niestety, ale do przeżycia jak najbardziej. trzeba być w miarę wyluzowanym i słuchać lekarza, chociaż jego komendy mogą wydawać się głupie i 'szkodliwe'. współpraca i opanowanie nerwów jest najważniejsze. najlepiej myśleć o czymś innym i skupić się na oddychaniu przez nos. kilka minut i po sprawie. może trochę boleć żołądek i gardło, ale to przejściowe.

2. oczywiście, że tak. nie ma złotych, jednoznacznych objawów klinicznych potwierdzających lub wykluczających celiakię.
kratka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 lis, 2016 19:19

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: kratka »

dziękuję za odpowiedź. Najpierw zrobię przeciwciała a jeśli wyjdzie coś podejrzanego to wtedy zmuszę się do gastroskopi.
Co do hemoglobiny to spytałam dlatego, że gdzieś w internecie jakiś lekarz wypowiedział się, że cechą wspólną osób z celiakią jest anemia z niedoboru żelaza - ale też wydawało mi się to niekoniecznie prawdziwe.
Planuję zrobić przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG) w klasie IgA i przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA) IgG - chyba to wystarczy na początek?

U mnie w laboratorium widzę tylko przeciwciała przeciw endomysium i reticulinowe (igG i igA) oraz Przeciwciała przeciw endomysium i reticulinowe i gliadynowe (igG i igA)
czy mogą być te badania? Co to są przeciwciała reticulinowe i gliadynowe ?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: pleomorfa »

Retikulinowych się już nie bada, tak samo jak odchodzi się od badania gliadyny w kierunku celiakii, bo są to badania mało przydatne na tę chwilę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
kratka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 lis, 2016 19:19

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: kratka »

czyli oba badania nie są przydatne? wie ktoś może gdzie w Krakowie można zatem wykonać badania odnośnie celiakii (nie bankrutując przy tym)? Jak coś to proszę o info na priv, bo pewnie na forum byłoby to uznane jako reklama.

w jednym z laboratoriów znalazłam coś takiego: przeciwciała p. transglutaminazie tkankowej A/G - czy to dobre badanie? nie wiem w jakiej klasie są te przeciwciała?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: pleomorfa »

Szpital św. Ludwika na ul. Strzeleckiej transglutaminaza w obu klasach to koszt 90zł - przynajmniej tak kiedyś było.
Nie to nie reklama. To bardzo przydatna informacja :D

Wydaje mi się, że to co znalazłaś jest w dwóch klasach albo za jedno. Bo jest A/G - więc tak jakby IgA/IgG
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
kratka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 lis, 2016 19:19

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: kratka »

Zadzwonię do tego laboratorium i dopytam, bo może rzeczywiście osobno badają to w klasie igA i igG - może by to wystarczyło na początek?
Dziękuję za namiar Strzeleckiej - sprawdzę też tam :)

Swoją drogą to nie wiem jak jest z dokładnością badań, bo przeglądałam swoje wyniki badań sprzed kilku lat i z nieprawidłowości znalazłam jeszcze poziom DHEA-s - w jednym badaniu jest ponad normą a w drugim (robionym 1,5 roku wcześniej) poniżej normy - różnica w wyniku jest bardzo duża. Czytałam kiedyś, że ten hormon łatwo się ulatnia jeśli jest źle przechowywany, dlatego nie wiem czy ten zaniżony wynik jest miarodajny.
No i przy wykonywaniu przeciwciał zapewne przydałoby się zrobić też badanie poziomu tego hormonu. Czy ktoś z Was miał problemy z tym hormonem? Ja pamiętam tyle, że jak mi wyszedł za niski to poszłam do niby najlepszej dr endokrynogol, ordynator szpitala i powiedziała, że to nic ;)
kratka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 30 lis, 2016 19:19

Re: podejrzenie celiakii

Post autor: kratka »

Zrobiłam na razie transglutaminazę w grupie igA - to tak na początek diagnostyki, zapiszę się równolegle do rodzinnego po skierowanie do gastrologa i za jakiś czas w innym laboratorium wykonam przeciw endomysium (w tym nie było). W poniedziałek będę mieć wyniki przeciwciał, napiszę więc jaki wynik. Przeciwciała całościowe igA miałam robione i wyszły w normie, więc wynik powinien być miarodajny.
ODPOWIEDZ