Wyniki przeciwciał na koncu postu - prosze spojrzcie.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ewe.ann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 30 gru, 2016 09:31

Wyniki przeciwciał na koncu postu - prosze spojrzcie.

Post autor: ewe.ann »

Powiedzcie mi Kochani czy macie problem z suplementacją? Z poziomem B12 i zelaza? Ja od 5 lat walczę z jednym u drugim. Dostałam żelazo w kroplowkach (okropnosc) i zastrzyki B12. Niestety po pół roku - znowu niedobory :(
Ostatnio zmieniony sob 04 mar, 2017 08:41 przez ewe.ann, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo

Post autor: pleomorfa »

Z tego co widzę w innym wątku jesteś w trakcie diagnostyki.
Robiłaś badanie przeciwciał?

W przypadku celiakii problem polega na tym, że cokolwiek przyjmiesz doustnie to się nie wchłania (zespół złego wchłaniania), dlatego doustna suplementacja daje marne skutki albo żadne, a wyniki po jakimś czasie od suplementacji dożylnej wracają do swojego wcześniejszego stanu.
Jeśli się okaże, że masz celiakię (chyba że może masz już wyniki) to kluczowa tutaj będzie prawidłowa dieta bezglutenowa i ona powinna pomóc w walce z niedoborami :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ewe.ann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 30 gru, 2016 09:31

Re: B12 i zelazo

Post autor: ewe.ann »

Trafiłam do gastrologia. Kazał czekać na wyniki z gastroskopii - z pobranych wycinkow. Powiedział, że one są kluczowe. Przeciwciał nie robiłam - lekarz wszystko uzaleznil od w/w wyniku i stwierdził, że przeciwciała nie są tak do końca wyznacznikiem.
Powiedział też, że pomimo podejrzeń o celiakię - nie mam przechodzić na dietę do końca diagnostyki.
Czekam więc na wyniki - a morfologia kiepska. Brak B12 i żelaza dają w kość :(
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo

Post autor: pleomorfa »

Lekarz mówi sensownie :).
Przeciwciała owszem nie są najważniejsze, ale są podstawą z prostego powodu - skrócenie kosmków może być spowodowane nie tylko celiakią. Wyniki przeciwciał służą też do monitorowania diety (o ile są pozytywne przed diagnozą). No i faktycznie nie wolno przechodzić na dietę przed końcem diagnostyki.

Na pewno dają w kość. Ale już bliżej niż dalej końca drogi, miejmy nadzieję.

Pozdrawiam
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
koters
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 19 lut, 2015 11:30

Re: B12 i zelazo

Post autor: koters »

A jakie miałaś wyniki żelaza i B12? Ferrytynę badałaś?
ewe.ann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 30 gru, 2016 09:31

Re: B12 i zelazo

Post autor: ewe.ann »

B12 165 norma: 191-663
Ferrytyna podczas suplementacji tabletkami beznadziejna
7.0 norma: 13-150
7.97 norma : 13-150

Suplementacja oko roku. Tylko tyle się podniosła. Później żelazo w lroplowce i zastrzyki z B12 - wszystko ładnie w normie.
Teraz znowu spadek. Narazie miałam robione tylko żelazo i B12.
Żelazo: 46 norma 65-175
B12 188 norma 189-883

Dostałam wyniki z wycinkow. Wysłałam do gastrologia. Napisał, że celiakie wyklucza. Nie ma żadnych zmian w architektonice kosmkow. Tylko w opisie : fragmenty przekrwionej błony śluzowej opuszki i części zstępującej dwunastnicy. W wycinkach z żołądka: fragmenty przekrwionej błony sluzowej trzonu żołądka z obecnoscią głównie w warstwach powierzchownych miernie obfitych przewlekłych naciekow zapalnych z komórek limfocytarnych z towarzyszeniem ognisk reaktywnej limfoplazji.

Nie mam pojęcia co To znaczy. Dostałam tylko krótka informacje, że to nie celiakia. A jeść nie mogę. Ból w lewym boku podzebrowym. Mdłości. Po każdym najmniejszym posiłku brzuch jak piłka. Czuję się coraz gorzej. Nie wiem co dalej :( Gdzie szukać pomocy :(

Dodam tylko, że w usg jelit jeszcze wyszła pogrubiona, rozpulchniona ściana części jelita cienkiego - stan zapalny.
Będę wdzięczna za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: pleomorfa »

A były badane alergie pokarmowe?

Może warto byłoby jednak zrobić te przeciwciała?
Zespół złego wchłaniania jest wypisz wymaluj skoro po tabletkach nie ma poprawy, a po zastrzykach już tak.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: Leeloo »

a jak badania krwi? podstawowe, enzymy itd?

na to zapalenie żołądka dostałaś jakieś leki?

przydałoby się obejrzeć głębiej te jelita- enteroskopia skoro w usg widać stan zapalny. chorób jelit jest sporo, tu można gdybać w kierunku Crohna, ale nie ma co tracić czasu, potrzeba dalszej diagnostyki
ewe.ann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 30 gru, 2016 09:31

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: ewe.ann »

Witam. Jestem po kolejnej wizycie i badaniach. Narazie żadnych leków - tak powiedział gastrolog. Kolejny krok to kolonoskopia z dotarciem do terminalnego odcinka jelita cienkiego i pobraniem stamtąd wycinkow. Terminy odległe :( najszybciej maj.
Mogę też zbadać kalprotektyne w kale, żeby się upewnić co do stanu zapalnego.
Morfogia znowu leci. Hemoglobina nisko, średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie poniżej normy. Eozynofile, bazofile i neutrocyty poniżej normy.
Mało jem - ciągle mdłości, wzdęcia, bóle z lewy strony brzucha. Męczą mnie bóle stawów i kości. Jestem zmęczona :( W poniedziałek hematolog i pewnie powtórka kroplowek.
ewe.ann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 30 gru, 2016 09:31

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: ewe.ann »

Udało mi się znaleźć termin bardziej przyzwoity na kolonoskopie - 10 luty. Powiedzcie mi czy brać z płytką narkozą - czy nie? Muszą dotrzeć do jelita cienkiego....Nie wiem czy dam radę :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: Leeloo »

jeśli masz możliwość, to ja bym się nie zastanawiała. nie wyobrażam sobie przygotować się do badania (co jest b. męczące), następnie odchodzić od zmysłów przed i podczas badania, po czym w trakcie nie wytrzymać i poprosić o przerwanie całej akcji.
szkoda zdrowia, nerwów, czasu, wszystkiego. To moja osobista opinia, mam za sobą ponad 5 kolonoskopii i jeszcze więcej sigmoidoskopii. Tak jak na te krótsze odcinki polecam chodzić bez znieczulenia i bez stresu, tak do kolonoskopii, zwłaszcza pierwszej kiedy nie zna się swojej granicy bólu i ogólnej reakcji, sugeruję skorzystać z jakiś środków wspomagających.

Oczywiście są osoby, które chodzą 'na żywca' i nie wyobrażają sobie jakichkolwiek znieczulaczy/ogłupiaczy. To wszystko zależy od człowieka, jego wytrzymałości fizycznej i psychicznej oraz stanu jelita.
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: magda_90 »

Ja osobiście polecam z narkozą - po pierwsze tak jak napisała Leeloo byłabym wściekła gdyby okazało się, że po tak długich i męczących przygotowaniach do badania lekarz musiał je przerwać, ze zględu na to że nie mogę się rozluźnić i przez to nie może przeprowadzić badania. No i podobno niektórych to badanie boli. Ja miałam badanie z narkozą i po wybudzeniu się z niej nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych.
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: Leeloo »

Po tych wszystkich badaniach doszłam do wniosku, że na pierwszym miejscu najważniejszy jest personel wykonujący badanie- lekarz i pielęgniarka asystująca- ich doświadczenie, powołanie i "dobry dzień". Następnie stan pacjenta- psychiczny i fizyczny, zdolność do współpracy z poleceniami.
ewe.ann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 30 gru, 2016 09:31

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: ewe.ann »

Ajjjj to się trochę boję, bo schudłam w ostatnim m czasie bardzo.
Kochani powiedzcie mi czy spotkaliscie się z informacją, że przy celiakii poziom kwasu moczowego we krwi jest poniżej normy?
Hematolog zlecił mi ostatnio szersze badania. Kwas moczowy mam poniżej normy.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: B12 i zelazo. Wynik histo - bardzo prosze o interpretacj

Post autor: Leeloo »

nie bój się, po prostu przygotuj psychicznie na ewentualny dyskomfort, najpewniej na powietrze, które trzeba będzie jak najszybciej z siebie wypuścić, żeby po prostu sobie ulżyć, bo to właśnie to wtłoczone powietrze podczas endoskopii powoduje ból- rozdyma jelita. zawsze dobrze wiedzieć co może nas czekać, wtedy nie ma paniki, bo "nie wiem co sie dzieje".

Tak, przy celiakii może być taki wynik.
ODPOWIEDZ