Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: magda_90 »

Piszę do Was z prośbą o pomoc. Chodzi o mojego tatę. Od około dwóch lat boli go strasznie żołądek i w prawym boku (nie potrafi dokładnie powiedzieć gdzie, podejrzewa, że to może wątroba). W marcu ubiegłego roku miał robioną gastroskopię i kolonoskopię. Kolonoskopia oprócz polipów (zostały usunięte) wyszła ok jednak w wyniku gastroskopi wyszło Helicobacter Pylori i zaczerwieniona śluzówka żołądka. Gastrolog przepisał odpowiednie leki. Po jakimś czasie było lepiej, jednak przez ostatnie 3 miesiące bóle wróciły. Morfologia jest w miarę w porządku, nie cierpi na żadne niedobory. Wątroba też jest w porządku. Ma podwyższony cholesterol (ok. 230), glukoza jest w porządku, pasożytów nie ma. Problemów z wypróżnianiem też nie ma z tego co się orientuję (nie mieszkamy już razem a tata nie jest zbyt wylewny jak pytam o jego problemy). W moczu znalazła się krew i białko. W związku z tym miał też robione usg pęcherza i nerek + cytologię moczu. Wyniki są ok, urolog leczy tatę na zapalenie pęcherza. Jednak jego cały czas boli w boku. Tata będzie robił jeszcze raz badanie na obecność HP ale teraz bardziej dokucza mu ten ból w boku. Lekarze cały czas mówią, że wszystko jest ok ale ja w to nie wierze. U mnie też mówili że taki mój urok a w końcu okazało się że mam celiakię. Namawiam tatę na jeszcze jedną gastroskopię oraz na tomografię jamy brzusznej z kontrastem oraz na zmianę gastrologa. Ale jeżeli w tych badaniach wyjdzie że wszystko jest ok to już nie mam pojęcia gdzie szukać. Macie może jakieś pomysły? Przez te bóle w ogóle nie chce jeść, bo mówi że po jedzeniu czuje się jeszcze gorzej. No i w ogóle przez to wszystko mam wrażenie że zaczyna mu się depresja – potrafi cały dzień przeleżeć w łóżku patrząc się w sufit. Musi być jakieś rozwiązanie ale nie jestem lekarzem i już nie wiem gdzie mamy szukać :(
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: Leeloo »

może powtórzyć gastroskopię pod kątem Helicobacter (lubi wracać) i koniecznie od razu pobrać wycinki z dwunastnicy pod kątem celiakii. od tego bym zaczęła.

jeśli gastrolog nie szuka rozwiązania, to zawsze można go zmienić.

cholesterol jest nieznacznie podwyższony, tym się nie przejmuj.

a miał badane enzymy wątrobowe, trzustkowe?
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: magda_90 »

Tata zrobił sobie w tym tygodniu badanie na obecność HP w kale - wynik ujemny. Czy mimo tego może być nawrót? Czy jedynie gastroskopia jest miarodajnym badaniem przy HP?

Z tego co wiem to enzymy wątrobowe ma w porządku. Enzymów trzustki nie miał chyba wykonywanych. Czy możesz powiedzieć jakie konkretnie można by zbadać?

Tata zapiera się, że nie może mieć celiakii bo nie ma takich objawów jak ja i że w gastroskopii wykonywanej rok temu nic takiego mu nie wyszło. Po za tym to by była dla niego prawdziwa tragedia - całe życie jest kucharzem. A jak tu wykonywać taki zawód kiedy nie możesz próbować tego, co gotujesz?
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: Leeloo »

Test z kału jest wg ogólnych danych dosyć wiarygodny, ale jak to się przekłada w praktyce to nie wiem. Na pewno gastroskopia daje 100% odpowiedź.

Enzymy trzustkowe to lipaza i amylaza.

Tata może się zapierać, ale nie to nie zmieni faktu, że mnóstwo ludzi nie ma żadnych objawów, a choruje na celiakię, latami. Z tego co pisałaś, miał gastroskopię, ale bez wycinków z dwunastnicy?- jeśli tak, to o celiakii/jej braku możemy jedynie gdybać.
Nie wydaję wyroku "celiakia", absolutnie, to może być wiele innych schorzeń. ale przedstawiam jak to wygląda. Tata wyraźnie cierpi i bez dalszej diagnostyki może w pewnym momencie przestać być do śmiechu. Teraz tragedią dla niego jest praca, to jak najbardziej zrozumiałe i normalne. Ale uwierz mi, piszę to z własnego doświadczenia, czasami dzieje się tak źle, punkt widzenia i perspektywy zmieniają się o 180 stopni i człowiek zapomina, że w ogóle kiedykolwiek przejmował się takim tematem jakim jest praca.

Ty Magda możesz mu jedynie przedstawiać argumenty, sugerować i motywować, nic za niego nie zrobisz. Jeśli jego decyzją po tym wszystkim co mu zaproponujesz, będzie dalsza męka, to trudno. Jego życie, jego wybory i decyzje. Nie obwiniaj się, tylko zrób to co wg Ciebie możesz, żeby nie mieć do samej siebie ew. wyrzutów.
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: magda_90 »

W związku z tym, że dolegliwości taty powróciły, nakłoniłam tatę na badania w kierunku celiakii - przynajmniej częściowe. Zrobił badanie IgA całkowite i przy normie do 90 - 400 wyszło mu 430. Tata nie chciał robić wszystkich przeciwciał tylko zdecydował się na przeciwciała endomysium, które wyszły negatywnie - w materiale nie wykryto przeciwciał. Zmian w jelicie nie ma (gastroskopia była robiona w kwietniu). I tu mam pytanie - czy inne przeciwciała w klasie IgA mogą być dodatnie? Czy tylko jedno przeciwciało może być wytwarzane w przypadku choroby? Tata powinien zrobić wszystkie trzy aby całkowicie wykluczyć celiakię? Co w przypadku, jeżeli kolejne przeciwciała też wyjdą negatywnie? Co może oznaczać samo podwyższone IgA całkowite? Lekarz zdiagnozował zapalenie żołądka ale leki nic nie pomagają. Stwierdził, że badanie całkowite IgA o niczym jeszcze nie świadczy (badanie było robione prywatnie - bez skierowania).
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: Rj79 »

Czy dalej wystepuje krwinkomocz oraz bialkomocz? Czy ojciec mial badana kreatynine?
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ostry ból żołądka u taty - prośba o radę

Post autor: magda_90 »

Ostatnie badania moczu są prawidłowe. Morfologia cała w normie z wyjątkiem bazocytów - te są trochę powyżej normy. Tarczyca też jest w porządku.
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
ODPOWIEDZ