Pierwsze dni z celiakią i wątpliwość co do wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cukromania
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 03 mar, 2017 12:34

Pierwsze dni z celiakią i wątpliwość co do wyników

Post autor: Cukromania »

Dzień dobry,
Jestem mamą 6-letniego cukrzyka Franka. Z cukrzycą żyjemy 4,5 roku. W poniedziałek padła kolejna druzgocąca diagnoza. Mam jednak wątpliwości (albo próbuję wyprzeć to ze świadomości - sama już nie wiem), co do wyniku.
Co roku mamy badaną transglutaminazę, wynik zawsze był ujemny.
W październiku 2016, nasz diabetolog zlecił badanie anty-DPG przeciwciała IgG przeciw deaminowanej gliadynie - wynik wyszedł "WĄTPLIWY". Powtórzyliśmy badanie pod koniec stycznia.
Drugi wynik (próbki czekały i zostały zbadanie 28.02.): anty-DPG przeciwciała IgG przeciw deaminowanej gliadynie - OBECNE.

Od razu skontaktowałam się z naszym diabetologiem i w poniedziałek mamy wizytę, ale z tego co mi powiedziała na już: możemy jeszcze zrobić biopsję jelita, ale nie musimy. Wprowadzamy dietę bezglutenową. W poniedziałek jestem umówiona też z dietetykiem.

Mam jednak pewne wątpliwości - mój syn nie ma żadnych objawów celiakii. Nie mamy bólu brzucha, biegunek, złego samopoczucia. Morfologię mamy ok, żadnych niedoborów. Nasz lekarz jednak cały czas drążył, bo nie podobały mu się pewne sprawy. Mamy dużą wrażliwość na insulinę i Franek jak na swój wiek przyjmuje jej małe dawki. Jest też drobny i szczupły jak na swój wiek. Czy to są wystarczające przesłanki, żeby wraz z wynikiem uznać, że celiakia jest u nas pewna?
Awatar użytkownika
pola13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw 02 lut, 2017 12:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pierwsze dni z celiakią i wątpliwość co do wyników

Post autor: pola13 »

A jaki dokładnie jest wynik? Ile tych przeciwciał ma?
Moim zdaniem może warto byłoby zrobić tą gastroskopie by się upewnić. Córka miała robioną i nic nawet nie pamięta, żadnych dolegliwości nie miała.
Ale jeżeli się zdecydujecie to nie przechodźcie jeszcze na dietę bezglutenową bo wyniki będą przekłamane.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Pierwsze dni z celiakią i wątpliwość co do wyników

Post autor: Anula80 »

Faktycznie może warto by było zrobić gastroskopię.
Mój syn też nie miał żadnych typowych objawów, a okazało się, że ma celiakię
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsze dni z celiakią i wątpliwość co do wyników

Post autor: Leeloo »

osoby chore na cukrzycę typu 1 trzeba szczególnie monitorować pod kątem celiakii, gdyż często te choroby idą ze sobą w parze. jeśli dotychczas wyniki były wykluczające i teraz coś się pojawiło, to należy dokończyć diagnostykę.

Celiakia może być kompletnie bezobjawowa
ODPOWIEDZ