Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!!! Wyniki.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mikasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 06 mar, 2017 14:23

Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!!! Wyniki.

Post autor: mikasia »

Witam..Zaczne od tego ,że mam 33lata i dziecko miałam zespół złego wchłaniania...miałam nietolerancje praktycznie wszystkiego..potem "niby" mi przeszło.. od 2lat cierpie z powodu biegunki tzn załatwiam się raz dziennie ale no właśnie niezbyt normalnie, mam ciągłe afty , miałam anemie i ogólne osłabienie...z powodu biegunek miałam gastro i kolonoskopie..skrócone kosmki jelitowe(jednak bez skali)-i opis możliwa choroba trzewna..zrobiłam przeciwciała przeciwko gliadynie(wynik graniczny) ,transglutaminaze IgA wynik ujemny i transglutaminazę IgG i tu znowu wynik graniczny..a i jeszcze całkowite IgA wynik podwyższony..Mam również podwyższone przeciwciało tarczycowe anty TG (reszta badań tarczycowych w normie)..gastrolog uznała ,że objawy są niezbyt jasne ponieważ biegunka raz dziennie to nie biegunka...Co oznaczają te graniczne wyniki?? taki ani dodatni ani ujemny ...zaznaczam ,że od tygodnia jestem na ścisłej diecie bezglutenowej i wreszcie od 2lat załatwiam się normalnie..Pytanie czy dieta działa czy tak sie nastawiłam ze moja psychika zdziałała cuda i biegunki ustały :D ..?? nei wiem czy iśc do innego gastrologa..testy skórne ujemne
Ostatnio zmieniony wt 07 mar, 2017 22:19 przez mikasia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!

Post autor: pleomorfa »

Możesz przytoczyć dokładny wynik badania histopatologicznego?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
mikasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 06 mar, 2017 14:23

Re: Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!

Post autor: mikasia »

w pobranym wycinku stwierdzono " Fragment błony śluzowej o kosmakch nieco skróconych i pogrubiałych, z podwyższoną limfocytozą śródnabłonkową do 30 IEL/100 enterocytów" :)


aa i jeszcze "obraz mikroskopowy nie wyklucza choroby trzewnej"
mikasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 06 mar, 2017 14:23

Re: Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!!! Wyniki.

Post autor: mikasia »

Ktoś??coś???
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!!! Wyniki.

Post autor: pleomorfa »

Powiem tak, wyniki są "graniczne", ale objawy + wyniki mogą wskazywać na chorobę, szczególnie w momencie kiedy po wprowadzeniu diety wyniki się poprawią, a objawy miną. Tym bardziej, że już raz taka diagnoza była.
Z wycinkami jest o tyle problem, że dużo zależy od lekarza robiącego gastroskopię (musi wybrać dobre miejsce) oraz patomorfologa, który próbkę ocenia. Dlatego zaleca się pobieranie minimum 4 wycinków (co mało komu sie udaje) do badania z różnych miejsc, bo jest wtedy większa przekrojowość.

Nie byłaś na diecie przed robieniem przeciwciał? Anemii już nie ma, jak się jej pozbyłaś?

Psychika może działać cuda, ale to znaczyłoby, że nienormalne załatwianie się jest na tle nerwowym (biegunki są powyżej 3 wypróżnień/dzień). ;)

Iść do innego gastrologa skonsultować sytuację jak najbardziej można.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!!! Wyniki.

Post autor: Leeloo »

ogólnie wygląda to na początek celiakii
mikasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 06 mar, 2017 14:23

Re: Witam! Jestem nowa proszę o pomoc!!! Wyniki.

Post autor: mikasia »

Nie nie byłam na diecie przed robieniem przeciwciał..a na anemię dostałam żelazo i po 2 czy 3mies wyniki sie poprawiły..
ODPOWIEDZ