hemoglobina glikowana

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

Witam :)

W zasadzie powinnam napisać "witam raz jeszcze", ponieważ jeden wątek już zakładałam - wątek ten po uzyskaniu odpowiedzi, na moją prośbę został skasowany (Administratora przepraszam za niezdecydowanie :P).
Niemniej, w międzyczasie "dorwałam" się do starych wyników badań (starych == sprzed roku); morfologia już wtedy była nienajlepsza i dziwne, że lekarz nie zaczął drążyć tematu żelaza na poziomie 3.0 umol/l. Ale nie o tym chciałam napisać; poza normą była również hemoglobina glikowana (4 %), przy prawidłowej glukozie. Szukałam w internecie (na tyle, na ile dałam radę) informacji na ten temat, ale znalazłam tylko opisy dot. cukrzycy, której nie mam (glukoza na czczo prawidłowa). Myślicie, że drążyć temat tej hemoglobiny?

Orientuje się ktoś, jaki jest błąd oszacowania w pomiarach TSH? Czy wyniki 2.5 i 2.9 można uznać za zbieżne?

Pozdrawiam,
anni
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: Leeloo »

przy anemii (niskie żelazo, niska hemoglobina w morfologii) zaniżona wyjdzie również hemoglobina glikowana. przy ciężkiej anemii jest ona nawet czasem nieoznaczalna.


2.5 i 2.9 to porównywalne wartości. TSH jest skaczące, mocno zależne od wszystkiego np. godziny badania, a zwłaszcza laboratorium.
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

Ok, dzięki.
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

Taaa...
Po miesiącu uzupełniania żelaza dietą (przez ten miesiąc wahałam się, czy faszerować się tabletkami) żelazo poszło w górę (o 2.3 jednostki), ferrytyna o niecałe 2. Możliwe przy celiaki, czy to ją wyklucza? Najciekawsze, że równolegle morfologia się nie poprawiła, a nawet wręcz przeciwnie - niektóre parametry dość znacznie się różnią...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: Leeloo »

anni,

ja już się mocno mieszam.
edytujesz swoje odpowiedzi, prosisz o skasowanie wątku głównego, piszesz pw, zakładasz nowy o Hgb glikowanej, po czym pytasz w nim o celiakię..

odpowiedź na ostatnie pytanie: celiakii NIE WYKLUCZY fakt, że dietą podbiłaś nieco żelazo i ferrytynę. do wykluczenia celiakii służą badania genetyczne, biopsja dwunastnicy i konkretne przeciwciała z krwi.

jeśli dieta była faktycznie bogata w produkty "żelazowe", nie było naturalnych blokad wchłaniania w postaci np. herbaty, kawy, mleka, błonnika etc., a mimo to nie ma odbicia, to znak, że jest problem z jego wchłanianiem czy np. zapotrzebowanie na nie jest dużo większe (m.in w stanach zapalnych). Celiakia może, nie musi, być tego powodem.
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

Leeloo,

może rzeczywiście namieszałam..
W pierwszym wątku opisałam na ile potrafiłam sytuację, uzyskałam odpowiedź od Zolek, nikt więcej nie pisał, to poprosiłam o zamknięcie.. A że potem przypomniałam sobie o żelazie, wysłałam PW.
Nowy wątek rzeczywiście miał dotyczyć tylko hemoglobiny. Nie wiedziałam, że trzeba ściśle się trzymać tematu wątku, więcej tego błędu nie popełnię.
Modyfikacja ostatniego postu - w dołku napisałam głupoty, na "trzeźwo" skasowałam.

Wszelkie niesensowne działania biorą się z dwóch rzeczy
1) nie jestem osobą która czuje się komfortowo opowiadając o sobie, swoich problemach, prosząc o rady - nie lubię zawracać innym głowy; no ale sytuacja zmusza do chwytania się różnych możliwości
2) szukanie przyczyn, kompletna dezorientacja, jak i wysłuchiwanie "Pani nic nie jest" czy "proszę schudnąć, kondycja się polepszy", zaczyna wyczerpywać siły nie tylko fizyczne
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

Pozwolę sobie na kolejny offtop
Co do diety - była bogata w produkty "żelazne".. nie stroniłam nigdy od czerwonego mięsa (typowy mięsożerca), ale częściej zaczęło ono gościć na talerzu obiadowym; pietruszka obowiązkowo - czy na kanapki, czy do ziemniaków; zmuszałam się do jedzenia kaszanki (ok. 8 razy w ciągu tego miesiąca) czy wątróbki :zly: ; kogel z żółtka jajka codziennie x1. Herbata raz dziennie, kawy nie piję, mleko i nabiał omijam szerokim łukiem. Jedyny problem to witamina C - nie toleruję ani preparatów z wit. C, ani większej ilości owoców bogatych w ten związek (jeden owoc raz na jakiś czas może być; dziwne, ale prawdziwe).

Jeszcze jedna sprawa - w żadnym z postów nie napisałam nieprawdy. Przykro, jeżeli moje działania (w pewnym momencie rzeczywiście lekko bezsensowne) tak mogły wyglądać.

Koniec offtopu
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: Zolek »

Rozumiem że moja rada Cię nie usatysfakcjonowała;-) niestety dalsze rady na podstawie Twojego opisu to wróżenie z fusów bez badań- dlatego napiszę jeszcze raz- zrób badania w kierunku celiakii a potem przejdź na dietę bezglutenową I obserwuj objawy
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

...
Ostatnio zmieniony czw 16 mar, 2017 06:13 przez anni, łącznie zmieniany 1 raz.
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

...
Ostatnio zmieniony czw 16 mar, 2017 06:13 przez anni, łącznie zmieniany 1 raz.
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

...
anni
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 28 lut, 2017 21:11

Re: hemoglobina glikowana

Post autor: anni »

...
ODPOWIEDZ