Nietolerancja czy celiaklia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DancerInTheSun
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 mar, 2017 19:50

Nietolerancja czy celiaklia?

Post autor: DancerInTheSun »

Hej :) Jestem chłopakiem, mam 24 lata. Chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia, jeśli mógłbym :) Mam problemy z glutenem od roku, zaczęło się z depresją. Poniżej moje objawy i pytanie czy na coś Waszym zdaniem wskazują?

- po spożyciu glutenu: senność, otępienie (choć nie zawsze, może być opóźniony zapłon?)
- co najmniej od kilku lat problemy z nastrojem (depresyjność),
- świąd w okolicach odbytu, głównie po wypróżnieniu,
- nietolerancja laktozy,
- jelito drażliwe (wzdęcia, gazy, bóle brzucha)
- niedoczynność tarczycy,
- zmęczenie (czasem skrajne) mimo długiego spania.

Podstawowa morfologia w normie, natomiast nie badałem żelaza i IgA (tu pytanie: ile glutenu musi być w diecie, żeby wynik był wartościowy?). Raczej bez biegunek, zatwardzeń i aft, szczupły od podstawówki. Szkliwo cienkie, ale to chyba ze stresu. Miałem kilka lat temu kolonoskopię z powodu krwawiących hemoroidów, ale nic nie wykazała.

Gdzieś od 0,5-1 roku pomaga mi dieta FODMAP (nie przestrzegałem restrykcyjnie), ale gastrolog zalecała mi włączać pomału gluten do diety, żeby przyzwyczajać jelita, dała probiotyki/enzymy.

I jeszcze pytanie: w jakim czasie po posiłku glutenowym pojawiają się objawy?
Czy Waszym zdaniem to przejdzie? Czy muszę przechodzić na ścisłą dietę bezglutenową?

Z góry dziękuję! Jak mogę się jakoś odwdzięczyć za rady to piszcie :)
Joanna Struzik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: śr 18 sty, 2012 14:46
Lokalizacja: Pionki

Re: Nietolerancja czy celiaklia?

Post autor: Joanna Struzik »

Moim zdaniem depresyjność i zmiana nastrojów, a także zmęczenie jest objawem celiakii. Nie musisz mieć wszystkich typowych objawów, ale po pierwsze musisz zrobić badania krwi, a potem biopsję jelita cienkiego. A jeśli chodzi o reakcję na gluten to ja mam po kilku dniach, czasami zapominam że coś mogłam jeść, co zawierało gluten.

100 ludzi, 100 objawów celiakii :).
DancerInTheSun
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 mar, 2017 19:50

Re: Nietolerancja czy celiaklia?

Post autor: DancerInTheSun »

Joanna Struzik pisze:Moim zdaniem depresyjność i zmiana nastrojów, a także zmęczenie jest objawem celiakii. Nie musisz mieć wszystkich typowych objawów, ale po pierwsze musisz zrobić badania krwi, a potem biopsję jelita cienkiego. A jeśli chodzi o reakcję na gluten to ja mam po kilku dniach, czasami zapominam że coś mogłam jeść, co zawierało gluten.

100 ludzi, 100 objawów celiakii :).
Dzięki za odpowiedź ;) Myślicie że gastrolog na NFZ da skierowanie na badanie krwi?
ODPOWIEDZ