Czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Czy to celiakia?

Post autor: malada »

Witam,

Z powodu częstych bóli brzucha trwają od kilu lat już dostałam skierowanie na gastroskopię (wyniki Usg wychodziły prawidłowe) . W styczniu br zrobiłam badanie – wynik gastroskopii prawidłowy tyle że – zakażenie Helicobacter pylori i pobrano wycinki. Rozpoznanie histopatologiczne: w wynikach dwunastnicy architektonika kosmków zachowana. Zwraca uwagę ogniskowo miernie zwiększona limfocytoza śródnabłonkowa (25-30 IEL/100 komórek nabłonkowych oraz pobudzenie krypt gruczołowych. Obraz sugeruje zmiany w przebiegu choroby trzewnej w stopniu 2 wg zmodyfikowanej klasyfikacji Marsha. Wskazana diagnostyka serologiczna. Gastrolog twierdzi że moje objawy nie wyglądają jej na celiakię (problemy z wypróżnianiem – praktycznie od zawsze, częste bóle brzucha – Praktycznie rzadko kiedy nie boli i prawie się już do tego przyzwyczaiłam choć czasem są bardzo silne, uczucie pełnego żołądka i wzdęcia, ciągłe „przelewanie” się w żołądku). Dała mi skierowanie na kolejne badania: wyniki przeciwciał ujemne
P/c. p. endomysium (EmA) w kl. IgA ujemny
P/c. p. endomysium (EmA) w kl. IgG ujemny
P/c. p. retikulinie (ARA) w kl. IgA ujemny
P/c. p. retikulinie (ARA) w kl. IgG ujemny
P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) Przeciwciała w kl. IgA <2

Jednocześnie z powodu częstych bóli głowy, ogólnego zmęczenia, uczucia niepokoju rozpoczęłam diagnostykę u neurologa. W ubiegłym tygodniu odebrałam wyniki próby tężyczkowej – wynik wybitnie dodatni.
Pozostałe wyniki badań w normie oprócz:
Obniżone MCHC 31,6 g/dl (32,2 - 35,5)
Podwyższone Limfocyty 43,7 % (20,0 - 40,0)
Podwyższone anty-TG 366,00 IU/ml (0,00 - 115,00
Moja morfologia odkąd pamiętam była na pograniczu anemii (mam 43 lata)
Wizytę u neurologa mam w przeszłym tygodniu więc tężyczka będzie ogarnięta, gastrologa dopiero za 3 tygodnie.
Czy to celiakia?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Zolek »

Nawet jeśli to nie jest typowa celiakia ( bo nie ma przeciwciał) jest prawdopodobne że to jest jednak choroba glutenozależna (objawy i histopatologia). Do tego niedobór wapnia, anemia i zaburzenia tarczycy ( jakie jest TSH?).
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Re: Czy to celiakia?

Post autor: malada »

wyniki tarczycy w normie, oprócz Anty TG

TSH 0,893 µIU/ml 0,270 4,200 N
FT3 3,01 pg/ml 2,00 4,40 N
FT4 1,20 ng/dl 0,93 1,70 N
anty-TPO <9 IU/ml 0,00 34,00
anty-TG 366,00 IU/ml 0,00 115,00 H
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

celiakia może być bez przeciwciał- wynik biopsji jest wtedy kluczowy.

tarczyca- wygląda na Hashimoto, na szczęście hormony są jeszcze w normie.

Tężyczka może być objawem celiakii, generalnie to wszystko i Hashimoto to jeden worek chorób lubiących współwystępować. Objawy kliniczne, wyniki itd. też się pokrywają.
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Re: Czy to celiakia?

Post autor: malada »

Tężyczkę pierwszy raz stwierdzono u mnie w 2009 roku kiedy po licznych omdleniach, atakach paniki i silnej nerwicy wylądowałam na kardiologii z podejrzeniem niedotlenienia serca. Kardiologicznie okazało się wszystko ok a lekarz zleciła wykonanie próby tężyczkowej. Od tamtej pory staram się kontrolować tarczycę i wyniki są w miarę ok. od jakiegoś roku mam podwyższone Anty TG ale endokrynolog nie kazała nic z tym robić.
Zobaczymy co mi powie gastrolog na wyniki krwi.

Dziękuję Wam za wyjaśnienia.
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Re: Czy to celiakia?

Post autor: malada »

Witam ponownie,

udało mi się wczoraj dostać na wizytę do gastrologa. Powiedział wynik histopatologiczny nie daje podstaw do stwierdzenia celiakii . Powiedział że mogę zrobić badanie HLA DQ2, DQ8.
nic już z tego nie rozumiem :(
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Zolek »

A powiedział jak masz leczyć zapalenie tarczycy tężyczkę i anemię?
Ja mogę napisać co ja bym zrobiła- dieta Bg 6 tygodni i obserwacja objawów, kontrola morfologii i wapnia- wbrew temu co niektórzy piszą ta dieta nie zabija i nawet jeśli nie będzie trafiona to nic się przez ten czas nie stanie a możesz wygrać wiele. Jeśli się okaże skuteczna ten gen trzeba oznaczyć.
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Re: Czy to celiakia?

Post autor: malada »

o tarczycę i tężyczkę nie pytałam. a on widział wszystkie wyniki i powiedział że są w normie.
We wtorek będę w Pani neurolog, która bada mnie dość kompleksowo i to ona zleciła mi próbę tężyczkową i cały pakiet badań z krwi.
dla wielu lekarzy jak nie ma biegunki i ubytku na wadze tonie ma celiakii.
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Re: Czy to celiakia?

Post autor: malada »

Odebrałam właśnie wyniki genetyczne
HLA DQA1*05(łańcuch alfa HLA-DQ2) - wykryto
HLA DQB1*02(łańcuch beta HLA-DQ2) - wykryto
HLA DQA1*03(łańcuch alfa HLA-DQ8) - wykryto
HLA DQB1*0302 (łańcuch beta HLA-DQ8) - nie wykryto

wykryto heterodimer (łańcuch alfa i beta) HLA DQ2 (HLA DQ2.5)
nie wykryto heterodimera (Łańcuch alfa i beta) HLA0DQ8

co to oznacza.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Zolek »

To oznacza że dieta Bg może Ci pomóc. Stosujesz?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

powyższy wynik oznacza, że masz predyspozycję genetyczną do celiakii. możesz na nią już chorować, możesz na nią zachorować w przyszłości, ale możesz też nigdy jej nie doświadczyć. jesteś w grupie ryzyka; to nie "wyrok", a możliwość.
malada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 05 kwie, 2017 09:14

Re: Czy to celiakia?

Post autor: malada »

Praktycznie od świąt wielkanocnych staram sie unikać glutenu. Calkowicie odstawilam pieczywo i makarony. Jjem tylko te ktore nie zawierają glutenu. Czuje sie zdecydowanie lepiej tzn. Od tamtej pory nie mam tak silnych bóli brzucha. Jednocześnie biorę leki na tęzyczkę.
Nie jestem przyzwyczajona do czytania etykiet wiec zdarza się że czasem zjem coś co zawiera gluten.
Nie spodziewalam się że badania genetyczne potwierdza diagnozę ale martwi mnie ze w moim przypadku jedynie gastroskopia będzie jakakolwiek kontrolą czy celiakia się rozwija czy nie.
Wizytę u gastrologa mam dopiero za 2 tygodnie ale chyba musze się bardziej przyłożyć do diety bg.
ODPOWIEDZ