Czy to może być celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adri90r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 kwie, 2017 16:20

Czy to może być celiakia?

Post autor: Adri90r »

Witam wszystkich. Postanowiłam opisać swój przypadek zanim zrobię badania w kierunku celiakii. Chciałabym wiedzieć jakie są szanse, że rzeczywiście posiadam tę chorobę. Otóż od pewnego czasu męczą mnie bóle brzucha, a od prawie czterech tygodni problemy żołądkowe są niemal ciągłe. Boli mnie brzuch, ale także okolice nadbrzusza w miejscu gdzie znajduje się żołądek. Do tego wcześniej miewałam też uciążliwe gazy i wzdęcia oraz uczucie tzw. "bulgotania w jelitach". Przez pewien czas ograniczyłam gluten i dolegliwości w połowie przeszły, ale brzuch bolał nadal. Wspomnę, że nie było to 100% ograniczenie glutenu bo wciąż spożywałam produkty, które mogły zawierać jego śladowe ilości. W końcu udałam się do gastrologa. Od 2013 roku jestem chora na cukrzycę typu I a od roku leczę się także na zapalenie tarczycy Hashimoto. Po przeprowadzeniu wywiadu ze mną lekarz zalecił badania w kierunku celiakii głównie ze względu na uporczywe bóle brzucha, dwie choroby autoimmunologiczne które posiadam, a także gdyż zaobserwował na moim brzuchu i rękach dziwną wysypkę. Są to małe czerwone krostki które czasem mnie swędzą. Wszystkie te objawy właśnie według lekarza sugerują możliwość problemu z glutenem. Za kilka dni idę na badanie jednak już teraz po moich objawach chciałam się was spytać jak myślicie czy to może być rzeczywiście celiakia? Czy ktoś miał podobne objawy zanim został zdiagnozowany? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam. ;)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Owszem. Takie objawy jak i bagaż chorobowy sugerują, aby sprawdzić celiakię.

Jakie badania w tym kierunku zlecił lekarz?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Adri90r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 kwie, 2017 16:20

Re: Czy to może być celiakia?

Post autor: Adri90r »

Na razie badania na przeciwciała. Co będzie dalej to już zobaczymy. We wtorek rano idę na badania.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Moje pytanie dotyczyło rodzajów przeciwciał. Nie ma tam gliadyny AGA lub retikuliny może? To badania nie znajdują się już w wytycznych do diagnostyki, a dalej są niestety przepisywane. Stąd pytanie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to może być celiakia?

Post autor: Zolek »

Może być celiakia lub nietolerancja glutenu
Adri90r
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 22 kwie, 2017 16:20

Re: Czy to może być celiakia?

Post autor: Adri90r »

pleomorfa pisze:Moje pytanie dotyczyło rodzajów przeciwciał. Nie ma tam gliadyny AGA lub retikuliny może? To badania nie znajdują się już w wytycznych do diagnostyki, a dalej są niestety przepisywane. Stąd pytanie.
Szczerze to nie mam pojęcia, nie znam się na tym. Zakupiłam jakiś pakiet badań na gluten w laboratorium.. :029:
ODPOWIEDZ