Jakie badania na wykrycie celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
malum
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 03 maja, 2017 23:31

Jakie badania na wykrycie celiakii?

Post autor: malum »

Witam, od kilku lat mam problemy z układem pokarmowym, męczę się z częstymi biegunkami, wzdęciami itp. Byłam u różnych lekarzy, w tym u gastrologów, ale niestety olewają sprawę, od żadnego nie dostałam skierowania na badania, tylko po krótkim wywiadzie, stwierdzają, że to przez stres itp. Ja natomiast jestem pewna, że to stres to nie powód moich dolegliwości, dlatego chciałabym wykonać badania w kierunku celiakii, na własną rękę. Znalazłam coś takiego jak badanie krwi: IgE sp. F79 - gluten oraz czytałam o EmA, tTg i badaniach przeciwciał IgA, IgG, które z nich warto wykonać i czy są jeszcze inne, które ułatwią diagnostykę? Bardzo proszę o pomoc, bo ciągłe dolegliwości uniemożliwiają mi normalne życie...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie badania na wykrycie celiakii?

Post autor: pleomorfa »

IgE sp. F79 - gluten - to jest na zwykłą alergię

EMA i tTg wykonuje się w klasach IgA i IgG (bądź tylko IgG przy niedoborze IgA - toteż warto zbadać, IgA ogółem)
Oprócz tego jest jeszcze deamidowana gliadyna DGP, którą można zrobić za EMA.

Po tym już jest biopsja.
Są jeszcze badania genetyczne, które jak wyjdą negatywnie to raczej wykluczają chorobę (są ok. 2% osób, które mimo braku genu chorują, ale zdarza się, więc trzeba to brać pod uwagę).
A jak wyjdzie pozytywnie to znajdziesz się w grupie ok. 30% ludzkości, którzy te geny mają, co się wiąże z predyspozycją do celiakii, ale to nie znaczy, że kiedykolwiek zachorujesz.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ