Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

Witam od 3 miesięcy mam straszne bole brzucha po jedzeniu najczęściej , mdłości wzdęcia straszne ruchy jelit i kłucia do tego czuje jakby pieczenie w jelitach po prawej stronie i po lewej .Mam gnilny posmak w ustach .Wyprozniam sie raz dziennie często w stolcu widać niestrawione resztki pokarmu i mam wrazenie załatwiania sie kwasem . Do tego od 2 lat mam male siniaczki na nogach, rekach i zauwazylam osłabienie naczyń krwionośnych .
Morfologie amylaza proby wątrobowe crp mam w normie . usg jamy brzusznej również
Ostatnio bylam na gastroskopii i wyszlo Błona śluzowa antrum i trzonu o strukturze mozaikowatej .
Opuszka dwunastnicy ksztaltna błona śluzowa nie zmieniona . Część dalsza dwunastnicy o wygładzonych fałdach pobrano wycinki do badania hp w kierunku choroby trzewnej.
Czy to może oznaczac ze mam celiakie czy ktoś miał podobny wynik w gastroskopii
Odebranie badania hp mam za tydzień ale strasznie sie martwię....
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Trzeba czekać na wynik badania histopatologicznego - to powie czy jest celiakia.

Jakieś badania przeciwciał były robione?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

żadnych na razie ...mam czekac na wynik i lekarka powiedziała ze zaczniemy leczenie ale wtedy bylam nie przytomna po znieczuleniu i nic nie pamiętam ....najbardziej mnie martwi wynik badania ze czesc dalsza dwunastnicy o wygładzonych fałdach tak jest przy celiakii?
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

Czy komuś doskwieraly silne wzdęcia i bole w dole brzucha przy celiakii dzisiaj zjadłam 3 sucharki z rana i banana mam okropne wzdęcia i bole ...brzuch jest napompowany jak balon .
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: olareszke80 »

Nie chciałabyś zrobić sobie jak najszybciej badań przeciwciał? Mogłabyś już po badaniach przejść na dietę, na próbę, czy jest poprawa... Czasem na wynik przeciwciał też się chwilę czeka, zależy od laboratorium.
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

tak tez zrobie. Tylko jestem ciekawa jakie objawy mieli inni ludzie z ta choroba ;( jestem przerazona bo nie wiem co sie ze mna dzieje i nie rozumiem tego wyniku z gastroskopii czy każdy ma tak ze mu pobierają wycinki na chorobę trzewna czy to widać w gastroskopii czy lekarz może to zauwazyc?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: olareszke80 »

U mnie po badaniu gastrol. lekarz stwierdził, że "raczej celiakii nie będzie, bo nie ma gładkich jelit", a w wycinkach było Marsh IIIb, albo c, nie pamiętam już, na szczęście czas szybko leci i człowiek się potem tylko cieszy z odzyskanego zdrowia :) Także co lekarz mówi, może być nieważne, ważne co będzie po histopat. badaniu. Jeszcze chwilę i będziesz wszystko wiedziała, a co najważniejsze, lepsza każda wiedza - nawet ta o chorobie - niż chorowanie nie wiadomo na co!
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

a jakie mialas objawy?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: olareszke80 »

W dzieciństwie żadnych, byłam tylko częściej chora niż reszta dzieci. W okresie dojrzewania już płakałam ze złości na kolejne zapalenie zatok, ale z brzuchem wszystko było w porządku. Dopiero po pierwszej ciąży jakoś nie mogłam dojść do siebie, układ pokarmowy zaczął doskwierać, ale prawie 10 lat tłumaczyłam to zmęczeniem, stresem, unikałam ciężkostrawnych produktów... Dopiero jak przez ponad rok trwały biegunki, bóle brzucha niezależnie co jadłam, migreny, kompletny brak sił, anemia, poskarżyłam się mojej mamie, pielęgniarce pracującej w Akademii Medycznej, a mama kochana dopytała się lekarzy co to może ze mną być ;) I wysłano mnie do immunolog, właśnie w Akademii, i zostałam w końcu zdiagnozowana. I choć na początku płakałam, potem przywitałam z radością pierwsze dni bez bólu brzucha :D Dopiero wtedy zauważyłam, ze byłam już wykończona "poprzednim" życiem... Bezglutkowa dieta nie jest taka zła, właśnie piekę sobie ciasto gryczano - cynamonowo - jabłkowe żeby wynagrodzić sobie padający śnieg za oknem :) Trzymam kciuki za Ciebie - będzie diagnoza, to będzie dobrze!
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

ja jestem uczulona na mleko dowiedziałam sie ostatnio ale po wylaczeniu tylko mleka az tak super nie jest trochę sie poprawilo ale czuje ze to nie wszystko jeszcze ... boje sie nowotworu to mnie bardziej przeraza z celiakia jakos idzie zyc jakos bym sie z tym pogodzila ale z nowotworem już nie ..
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: olareszke80 »

Rozumiem, że się boisz, teraz każdy zna kogoś kto ma lub miał jakiś rodzaj nowotworu... Moja mama pracowała w Akademii na oddziale hematologii dziecięcej, nie wiem, jak sobie mogła tam poradzić, ale co się nauczyliśmy, to że z rakiem częściej się wygrywa niż nie! Tylko tak sobie myślę, że gdyby coś miało być u ciebie, to wyszłoby w dotychczasowych badaniach - usg czy gastroskopia... Będzie dobrze!!!
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

no wlasnie usg morfologia crp wszystko okej w tych badaniach ale jestem dość nerwowa osoba i strasznie sie boje nowotworu odkad mam te objawy zoladkowe ciagle czytam na tematy z nowotworami .
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Poodpowiadam do tyłu :)
ze czesc dalsza dwunastnicy o wygładzonych fałdach tak jest przy celiakii?
Zdarza się. Aczkolwiek to jest "na oko", przy celiakii wnioski się wyciąga, ale z wycinków. Badanie pod mikroskopem jest kluczowe.
Czy komuś doskwieraly silne wzdęcia i bole w dole brzucha przy celiakii dzisiaj zjadłam 3 sucharki z rana i banana mam okropne wzdęcia i bole ...brzuch jest napompowany jak balon .
Tak, to dość standardowe objawy.
czy każdy ma tak ze mu pobierają wycinki na chorobę trzewna czy to widać w gastroskopii czy lekarz może to zauwazyc?
Tak, do diagnozowania choroby trzewnej służą wycinki pobrane podczas gastroskopii. Nie diagnozuje się celiakii na podstawie samej gastroskopii, gdyż to tylko obraz "na oko", a przy celiakii zmiany są w budowie mikroskopowej.
jeszcze chwilę i będziesz wszystko wiedziała, a co najważniejsze, lepsza każda wiedza - nawet ta o chorobie - niż chorowanie nie wiadomo na co!
O właśnie! g:D
wszystko okej w tych badaniach ale jestem dość nerwowa osoba i strasznie sie boje nowotworu odkad mam te objawy zoladkowe ciagle czytam na tematy z nowotworami .
Z takimi rzeczami to warto udać się do terapeuty. Jeśli nawet wyjdzie celiakia to będziesz wyczulona na każdy najmniejszy ból brzucha. I nie czytaj tyle, szczególnie Internetu, bo dowiesz się, że umierasz, bo masz katar. Można popracować nad spokojem przy pomocy psychoterapii. Uważam, że ani to ujma, a może na przyszłość przynieść więcej spokoju :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
scarlet1992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:29

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: scarlet1992 »

Błona śluzowa dwunastnicy z ogniskowym skróceniem kosmków. Naciek z limfocytów CD3 do oceny IHCH. i dalej nic nie wiem bylam u lekarza trzeba czekac jeszcze 2 tyg bo cos jakmis dodatkowym urządzeniem musza zrobić czy cos takiego dokładnie nie zrozumiałam wiec bylam u lekarza który skierowal mnie na badania ale mam je mieć dopiero 2.06 ehh...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Podejrzenie celiakii ?prosze o pomoc

Post autor: pleomorfa »

Czyli kosmki nie zostały zbadane pod kątem limfocytów śródnabłonkowych. Je bada się właśnie badaniem immunohistochemicznym. Ich przeliczenie to jeden z warunków oceny w skali Marsha.
Powiem szczerze, że osoba oceniająca wycinki specjalnie się nie wysiliła przy ocenie.

A kojarzysz nazwę urządzenia?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ