Pomoc w badaniach

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

Witam,
Od dłuższego czasu mam problem z układem pokarmowym(biegunki), lekarze podejrzewali zespół jelita drażliwego, stosowałem różne tabletki m.in San probi, debutir, duspatalin retard oraz zalecili dietę bez mleczną-bez laktozową, nic to nie dało 3x robiłem morfologię wszystko zawsze było okej, robiłem również test na helicobacter pyroli z krwi(wyszedł ujemny). w miedzy czasie również zrobiłem test FOOD detective pro u dietetyka na nietolerancję pokarmową i wyszło dosyć dużo rzeczy(wszystko wypiszę na końcu posta). Na ostatniej wizycie u gastroenterologa(prywatnie) dostałem zalecenia w celu wykonania badań w kierunku celiaki, uczulenia na gluten, jeżeli badania wyjdą "niekorzystnie" trzeba będzie wykonać gastroskopię.

Badania(przepisuję z kartki od lekarza napisał to dosyć ogólnie):
Przeciwciała IgA
anty tGT
transglutaminazie tkankowej
anty gliadynowe
anty endomysium
Teraz pytanie do was możecie wypisać które badania wykonać na początku pełnymi nazwami, ile zapłacę mniej więcej za te badania? czy jak dostanę skierowanie od lekarza rodzinnego te badania są refundowane?

Dodam jeszcze że leczę się również na zapalenie mieszków włosowych i rogowacenie skóry ramion bez skutku u 3 dermatologów. dostałem skierowanie do alergologa na dniach będę musiał się zapisać i chciałbym wykonać test na alergię pokarmową.

Nietolerancje pokarmowe(są 3 stopnie reakcji):
Reakcja silna: Pszenica, Kukurydza, Mleko krowie
Reakcja umiarkowana: Owies, żyto, Gluten, Orzech brazylijski, Drożdże
Reakcja słaba: Ryż, migdały, orzeszki ziemne, rośliny strączkowe, pełne jajo


z Góry przepraszam za błędy w mojej wypowiedzi oraz jeżeli o czymś zapomniałem, ale piszę to 2 raz na szybko ponieważ jeden post dokładnie napisany się nie dodał i znikł(nie byłem zalogowany)

Dziękuję za każdą odpowiedz
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: Zolek »

Powinieneś wykonać wszystkie badania które wpisał lekarz no może poza tym ostatnim. Pytaj w laboratorium o pakiet glutenowe lub w kierunku celiakii- jeśli taki mają powinno być taniej. Cena ok. 150 zł. Lekarz rodzinny nie ma uprawnień do wydania skierowania na te badania.
Czy w trakcie robienia food detective byłeś na diecie bezmlecznej?
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

nie, nie byłem na diecie
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: pleomorfa »

Przeciwciała IgA - chodzi chyba o IgA ogółem - robi się to aby wykluczyć niedobór IgA, bo wtedy robi się badania tylko w klasie IgG
anty tTG - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej - w obu klasach koszt ok. 150zł
anty gliadynowe - tego się już nie robi - w zamian lepiej jest zrobić przeciwciała przeciw deamidowanej gliadynie DGP - w obu klasach koszt 180zł
anty endomysium - przeciwciała przeciw endomysium mięsni gładkich EMA - w obu klasach koszt był ok. 120zł

Ceny wzięłam sprzed roku z Diagnostyki, natomiast w każdym mieście zdarzają się miejsca gdzie jest taniej. To w jakiej klasie wykonuje się badania zależy od wyniku IgA ogółem.
Duża ilość nietolerowanych pokarmów w testach Food Detective jest wskazaniem do przebadania w kierunku celiakii.

Nie wykluczyleś jeszcze pokarmów z Food Detective?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

pleomorfa pisze:Przeciwciała IgA - chodzi chyba o IgA ogółem - robi się to aby wykluczyć niedobór IgA, bo wtedy robi się badania tylko w klasie IgG
anty tTG - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej - w obu klasach koszt ok. 150zł
anty gliadynowe - tego się już nie robi - w zamian lepiej jest zrobić przeciwciała przeciw deamidowanej gliadynie DGP - w obu klasach koszt 180zł
anty endomysium - przeciwciała przeciw endomysium mięsni gładkich EMA - w obu klasach koszt był ok. 120zł

Ceny wzięłam sprzed roku z Diagnostyki, natomiast w każdym mieście zdarzają się miejsca gdzie jest taniej. To w jakiej klasie wykonuje się badania zależy od wyniku IgA ogółem.
Duża ilość nietolerowanych pokarmów w testach Food Detective jest wskazaniem do przebadania w kierunku celiakii.

Nie wykluczyleś jeszcze pokarmów z Food Detective?
Jutro idę wykonać badania, czyli na początku zrobić tylko IgA ogółem tak? i znając wynik tego badania będę wiedział co robić dalej tak?(badania wyjdą wtedy taniej)?, czy od razu warto zrobić wszystkie badania(koszt wyjdzie ponad 400zł dobrze rozumiem?), Produkty wykluczyłem na ok 3 tyg, nic to nie dało, teraz nie jem produktów najbardziej uczulających. ale diety 100% bezglutenowej nie miałem nigdy także badania mogę wykonać.

Dodam jeszcze że mam 22lata 189wzrostu waga ok.80kg zapomniałem o tym w 1 poscie
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

Jutro idę wykonać badania dzisiaj dowiedziałem się co i jak w laboratorium, nie wykonałem dziś bo te badania u mnie są wysyłane i trzeba je oddać do 12, czyli to będzie tak:

Przeciwciała IgA całkowite
anty tTG - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej - w obu klasach

anty gliadynowe
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<-- w obu klasach w pakiecie dwóch badań taniej wychodzi
anty endomysium

to wystarczy?(koszt tych badań wyjdzie 310zł), oczekiwanie na wyniki to jest 21 dni roboczych...
warto zrobić przeciwciała przeciw deamidowanej gliadynie DGP zamiast tych anty gliadynowe?

przepraszam za pomyłki w nazwenictwie badań, ale jestem w tym zielony
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: pleomorfa »

warto zrobić przeciwciała przeciw deamidowanej gliadynie DGP zamiast tych anty gliadynowe?

Tak. Anty gliadynowe są uznawane za przestarzałe i wykazują dość niską wartość diagnostyczną w kierunku celiakii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

Zrobiłem dziś badania
Przeciwciała IgA całkowite
anty tTG - przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej - w obu klasach
anty gliadynowe, anty endomysium w obu klasach

Zrobiłem tylko te badania w obu klasach tak jak zlecił lekarz, teraz jeszcze pytanie do was, nie zrobiłem p/p deamidowanej gliadynie DGP bo wziąłem za mało pieniędzy, wyniki igA bedą do 3 dni, a tych przeciwciał aż 21 dni roboczych warto iść po same wyniki igA? to mi coś powie?, jeżeli bym miał już wynik iga to wykonał bym również DGP w jednej klasie w zależnosci od tego wyniku czy te badania powinny wystarczyć?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: pleomorfa »

Już lepiej zamiast tej gliadyny było zrobić endomysium, ale to nic.

Można tak zrobić, jeśli chcesz. Natomiast ja bym chyba poczekała na transglutaminazę już, bo jak wyjdzie pozytywna to będzie wszystko wiadomo.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

pleomorfa pisze:Już lepiej zamiast tej gliadyny było zrobić endomysium, ale to nic.

Można tak zrobić, jeśli chcesz. Natomiast ja bym chyba poczekała na transglutaminazę już, bo jak wyjdzie pozytywna to będzie wszystko wiadomo.
Endomysium zrobiłem również w obu klasach:

1.IgA
2.P/c. p. Endomysium i Gladynie w kl. IgA i IgG łącznie chodzi o to, że 2 badania wychodziły taniej.
3.P/c. p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgG i IgA

wynik samego IgA już mam, ale to chyba nic nie mówi-wynik w normie
Immunoglobuliny kl. A (IgA) wynik:2,00 jednostka: g/l Zakres: 0,70 - 4,00
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: Leeloo »

IgA w normie, czyli pozostałe wyniki w tej klasie będą miarodajne.
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

Wyniki moich badań:

IgA Immunoglobuliny kl. A (IgA) 2,004 g/l zakres 0,70 - 4,00 N

P/c. p .transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) P/c. anty-tTG IgA: <2 RU/ml
P/c. anty-tTG IgG: 0,02 Ratio

P/c. p. endomysium i gliadynie w kl. IgA i IgG P/c. p. endomysium (EmA) IgA: ujemny
P/c. p. endomysium (EmA) IgG: ujemny
P/c. p. gliadynie (AGA) IgA: ujemny
P/c. p. gliadynie (AGA) IgG: ujemny
w załączniku opis do badania anty tGT
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
krzesło
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: ndz 07 maja, 2017 14:45

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: krzesło »

z badań wynika, że nie mam celiakii tak?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w badaniach

Post autor: Leeloo »

z badań wynika, że nie masz przeciwciał charakterystycznych dla celiakii. są osoby, które tych przeciwciał nie produkują, a celiakię mają, dlatego 100% pewność daje dziś niestety tylko biopsja dwunastnicy podczas gastroskopii
ODPOWIEDZ