BRAK CELIAKII - OBJAWY

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
madziu98lQa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 16 maja, 2017 14:03

BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: madziu98lQa »

Witam wszystkich!
od sierpnia tego roku dostałam potwornych bóli żołądka (chyba) do końca nie potrafię określić tego rodzaju bólu, gdyż nigdy się z nim nie spotkałam. Od razu poszłam z tym do lekarza. DOstałam tabletki na Zespół Jelita Drażliwego, następnie na refluks (nie ważne, że powtarzałam lekarzowi, że nie mam zgagi ani uczucia "pieczenia" to i tak był w 100% przekonany iż to refluks). Tabletki nic nie dawały, ból był nie do wytrzymania. Dostałam skierowanie na gastroskopię - wyszło iż mam niewielką przepuklinę oraz stany zapalne - kazano z tym wynikiem iść do gastrologa. Moja gastrolog przepisała mi inhibitor pompy protonowej (październik 2016) brałam go do teraz. Ból był bez przerwy, te silne leki nic nie pomogły. Zrobiłam badania przeciwciał w kierunku CELIAKII (gdyż mam lekką "pokrzywkę" na przedramionach oraz łydkach jak i wcześniej już miałam bardzo często biegunki, luźne stolce, wzdęcia, zaparcia) anty tGT, transglutaminazie tkankowej, anty gliadynowe, anty endomysium - wyniki wyszły ujemne. Chodząc ciągle do lekarza i prosząc o pomoc powiedziano mi iż powinnam udać się do psychologa, gdyż sama sobie to wszystko wymyślam - NONSENS. Wykryto 1,5 msc temu u mnie HASHIMOTO (od 4 lat cierpiałam na niedokrwistość z niedoboru żelaza - mnóstwo utraconych włosów, ciągłe uczucie zimna (odczuwalnie -5 stopni niż wszyscy), senność, zmęczenie) - badania w kierunku HASHIMOTO wykonałam sama (lekarze twierdzili, że skoro TSH mam w normie to jestem zdrowa), gdyż przeczytałam na internecie o podobnych objawach do moich - zrobiłam przeciwciała w kierunku tarczycy - przy normie 34 ja miałam ich 1057. Biorę leki od 1 msc. Gdybym sobie wszystko "wymyślała" jak twierdzi Pani doktor, to nie wykryłabym u siebie HASHIMOTO, gdyż lekarze nigdy by tego nie zrobili.
Wracając do dolegliwości brzucha/żołądka ostatnio odstawiłam całkowicie gluten na 3 tyg - nie uwierzycie, ale do tego czasu kiedy nie zjadłam nic z glutenem w ogóle nie bolał mnie brzuch/żołądek - czułam się jak nowo narodzona!
Kiedyś wykonywałam badania w kierunku nietolerancji glutenu i wynik był również ujemny.
Wczoraj miałam wykonaną ponownie gastroskopię - doktor pobrał wycinki z dwunastnicy pod kątem Celiakii - powiedziano mi to, że pomimo tego, iż mam ujemne przeciwciała to o niczym nie świadczy.
I tu wychodzi moje pytanie do Państwa, czy to prawda? czy ktoś miał może podobną sytuację? Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, ale wiem jedno, gdy nie jem glutenu nie boli mnie żołądek/brzuch.

Pozdrawiam :)

Edit: Dodam jeszcze, że miałam robione próby wątrobowe które były w normie prócz Bilirubiny lekko podwyższona. Przez 3 lata brałam regularnie żelazo Tardyferon - po odstawianiu ponownie spadało żelazo w krwi, a hematolog mówił, że nie wie co mi jest.

JAKIE BADANIA POWINNAM ZROBIĆ JESZCZE POD KĄTEM NIETOLERANCJI GLUTENU? :)
Ostatnio zmieniony wt 16 maja, 2017 21:30 przez madziu98lQa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: pleomorfa »

Wczoraj miałam wykonaną ponownie gastroskopię - doktor pobrał wycinki z dwunastnicy pod kątem Celiakii - powiedziano mi to, że pomimo tego, iż mam dodatnie przeciwciała to o niczym nie świadczy.
Wcześniej pisałaś, że miałaś ujemne przeciwciała?
anty tGT, transglutaminazie tkankowej, anty gliadynowe, anty endomysium - wyniki wyszły ujemne.
To jak to jest w końcu?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: Leeloo »

no właśnie, coś mocno nie pasuje
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: Zolek »

Na podstawie Twojego opisu wynika że masz nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Badań na to nie ma. Jedynie co warto zrobić to badania genetyczne- od wyniku zależy jak długo trzeba trzymać dietę bezglutenową. Powiedziałabym że Twoje objawy są tu klasyczne.
Moja córka też to ma- w tym tygodniu robiłyśmy badania kontrolne- żelazo skoczył z niedoboru na górną granicę normy bez żadnej substytucji- pomogła sama dieta bezglutenowa- mam nadzieję że i Tobie pomoże.
madziu98lQa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 16 maja, 2017 14:03

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: madziu98lQa »

Przepraszam najmocniej za sprzeczne informacje - z pośpiechu się pomyliłam . Przeciwciała definitywnie ujemne.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: pleomorfa »

Owszem może występować celiakia mimo ujemnych przeciwciał. Natomiast brak przeciwciał i brak zmian w jelicie już celiakię wykluczą.

Może być tak, że masz inną jednostkę związaną z brakiem tolerancji glutenu np. alergię. Ale to będzie można rozważać dopiero po otrzymaniu wyników histopatologicznych.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
madziu98lQa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 16 maja, 2017 14:03

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: madziu98lQa »

Rozumiem, dziękuję wszystkim za odpowiedź!
właśnie chciałabym zrobić badania w kierunku nietolerancji glutenu oraz alergii, tylko nie wiem jakie badania właśnie wykonać w tym kierunku
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: Zolek »

Badań na nietolerancję glutenu nie ma. Jeśli jest wykluczona celiakia a dieta pomaga to jest to właśnie to. Kropką nad i jest test prowokacji- czyli spożycie glutenu- jeśli objawy wrócą nietolerancja jest, jeśli nie wrócą- trzeba szukać dalej przyczyny. Najlepiej jeśli prowakację przeprowadzi ktoś inny- żebyś nie wiedziała kiedy i w którym posiłku jest gluten.
Alergię bada się poprzez krew- poziom przeciwciał IgE- jeśli jest prawidłowy alergia jest wykluczona, jeśli wysoki robi się testy skórne w kierunku już konkretnych alergenów.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: BRAK CELIAKII - OBJAWY

Post autor: pleomorfa »

A jakie badania poza tymi na celiakię miałaś robione?
Wspominałaś coś o badaniach na nietolerancję, co to było konkretnie?
W przypadku słowa "nietolerancja" są dość mocne rozbieżności w rozumieniu, dlatego wolę się upewnić, co to było konkretnie :)

Przed szukaniem kolejnych poszlak poczekałabym najpierw na wyniki biopsji.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ