Zdiagnozowano u mnie celiakię, czy słusznie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
iustine
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 17 maja, 2017 14:45

Zdiagnozowano u mnie celiakię, czy słusznie?

Post autor: iustine »

Cześć, jestem Justyna.
To mój pierwszy post na forum.

Trafiłam tu po latach dolegliwości pokarmowych i odwiedzin u wielu lekarzy, różnych specjalizacji. Wcześniej diagnozowano u mnie zespół jelita drażliwego, zespół policystycznych jajników, alergie pokarmowe. Ostatecznie w tym miesiącu gastrolog stwierdził u mnie celiakię.
Diagnoza zapadła w w oparciu o wywiad. Moje dolegliwości są faktycznie dość typowe dla celiakii:
- powracające uporczywe wzdęcia i bóle brzucha (praktycznie codziennie)
- wtórny brak miesiączek + problemy z utrzymaniem ciąży
- choroba Raynauda

I wyniki:
Przeciwciała p.transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgA: 4,74 ujemny
Przeciwciała p.transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgG: 0,03 ujemny
HLA-DQA1*05 (łańcuch alfa HLA-DQ2) wykryto

Nie zbadano jednak całkowitego poziomu IgA, przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA) i deamidowanej gliadynie (DGP).
Dostałam za to skierowanie na biopsję jelita.
Lekarz zalecił natychmiastowe przejście na dietę bezglutenową (jeszcze przed biopsją) i wypisał ostateczne rozpoznanie: choroba trzewna (celiakia).

Czy to nie jest przedwczesna diagnoza? Wyniki i objawy pasują także do nadwrażliwości na gluten. Zastanawiam się też,czy faktycznie powinnam przechodzić na dietę przed biopsją?
Na wszelki wypadek umówiłam się jeszcze do innego gastrologa w celu potwierdzenia diagnozy.
Ostatnio zmieniony czw 18 maja, 2017 12:06 przez iustine, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zdiagnozowano u mnie celiakię, czy słusznie?

Post autor: pleomorfa »

A kiedy ma być biopsja? Jeżeli musisz na nią długo czekać to nie przechodź na dietę, bo zaburzy to wynik.
Raczej z diagnozą trzeba poczekać na zrobienie biopsji i jej wynik, bo w tym momencie badania nie wskazują na celiakię, a jedynie tyle, że masz predyspozycję.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
iustine
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 17 maja, 2017 14:45

Re: Zdiagnozowano u mnie celiakię, czy słusznie?

Post autor: iustine »

Dziękuję za odpowiedź.
Biopsja za 4 miesiące. Obawiam się czy kosmki do tej pory się nie zregenerują.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zdiagnozowano u mnie celiakię, czy słusznie?

Post autor: pleomorfa »

No to nie ma co przechodzić na dietę, bo to już może zmienić obraz, jeżeli by zmiany były małe lub regeneracja intensywna.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ