Celiakia po kilku latach

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ravena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 25 maja, 2017 02:17

Celiakia po kilku latach

Post autor: Ravena »

Witam. Czy to możliwe, że po gastroskopii źle zdiagnozowano mi chorobę?
Gdy byłam mała podobno chudlam, mimo że jadłam i robiłam się bardzo senna. Miałam problemy jelitowe i czasami mogłam zachowywać się jak odurzona. Tak mówili rodzice. Miałam wtedy 2 lata. W wieku 6 lat zrobiono mi gastroskopie z pobraniem wycinka jelita i powiedziano że jestem chora na celiakie.
Jednak od kilku lat, gdy teraz mam 19 lat. Będzie już tak moze 7 lat od kiedy po zaniedbaniach rodziców nie jestem na żadnej diecie. Nie mam problemów jelitowych oprócz częstych wzdec. Przebieram na masie, nie jestem ospala. Nie mam biegunki a niczego takiego.
Czy celiakie da się wyleczyć? Może ona przejść? A może nigdy jej nie miałam? Podobno jest to choroba na całe życie, więc ostatnio czytałam z ciekawości artykuły i wystraszylam się następstwami nieprzestrzegania diety...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia po kilku latach

Post autor: pleomorfa »

Celiakii nie da się wyleczyć. Kiedyś była taka tendencja, że celiakia to tylko choroba dzieci i po ukończeniu 18-lat wracało się do normalnego jedzenia, bo przecież człowiek jest już dorosly, a po kilku latach (szybciej lub wolniej) wracała taka osoba ze zniszczeniem kosmków i całą gamą objawów. Ostatnio w internecie było dużo o przypadku Michała Segdy, ale tu już było dość hardkorowo, bo wylądował w szpitalu z zagrożeniem życia.

Skoro robiono gastroskopię z wycinkami to raczej była to pewna diagnoza. Gorzej jest w przypadkach, kiedy nie pamięta się czy w ogóle były jakies badania. Błąd w diagnozie zawsze może wystąpić, szczególnie ileś lat temu, natomiast miałaś robione badanie uznawane za złoty standard w diagnostyce celiakii.

Celiakia może się objawiać na bardzo różne sposoby.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ravena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 25 maja, 2017 02:17

Re: Celiakia po kilku latach

Post autor: Ravena »

To czas iść ponownie do lekarza. Dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia po kilku latach

Post autor: Leeloo »

Ravena wejdź na stronę naszego Stowarzyszenia, tam masz znakomicie wszystko opisane, dobrze pójść dalej z taką wiedzą.

http://www.celiakia.pl/celiakia/. - od tego zacznij, po lewej stronie masz zakładki z objawami, skutkami nieleczenia itd.
ODPOWIEDZ