Prosze o POMOC mama 8miesiecznego synka

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
monis000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 20 cze, 2017 11:00

Prosze o POMOC mama 8miesiecznego synka

Post autor: monis000 »

Witam serdecznie.

Jestem mama 8miesiecznego synka karmionego piersia, po 6mscu wprowadzilam mu warzywka marchew ziemniak owoce jablko banan gruszka oraz kaszki holle bezglutenu, w zasadzie maluszek glownie je moje mleczko jesli chodzi o papki zje najwyzej pare malych lyzeczek. Nie podaje mu glutenu poniewaz moj maz ma celiakie( zdiagnozowana jako 8miesieczne niemowle 2 msce leczyli go w szpitalu z powodu sporego odwodnienia stan bliski smierci ) rodzice nie przestrzegali zbytnio diety bg z powodu braku wiedzy wyeliminowane zostaly chleb pizza makarony ciastka reszta produktow glutenowych parowki wedliny cukierki itd jedzone byly normalnie. Przekonani byli ze z celiaki wyrosl. Wyczytalam na tym wlasnie forum, ze jesli masz celiakie to przez cale zycie. W maju bylismy na krotkim urlopie w Polsce wiec od razu zrobilismy badania krwi ktore potwierdzily celiakie, niestety nie zdazylismy zrobic badan synkowi. Zrobilismy je tutaj gdzie mieszkamy. Wczoraj bylismy na wizycie u pani endokrynolog, przeciwciala p/trans wyszly negatywne, reszta wynikow w czwartek ale badania wedlug niej mniej wazne. Nie zrobiono mu badan genetycznych, poniewaz powiedziala ze robi sie je po podaniu glutenu.

zalecila nam podawac gluten w jakiej ilosci nie podala, w razie obaw przyjechac do niej a tak to za 6tygodni na ponowne badanie krwi.

Chcialabym poradzic sie Was co zrobic czy stosowac sie do zalecen ww lekarz czy wstrzymac sie do skonczenia przez dziecko roku, dwoch a w miedzyczasie isc na konsultacje i ewentualne badania u specjalisty w Polsce ? Nie chce zrobic dziecku krzywdy nie podajac badz podajac mu gluten. To moje pierwsze dziecko poza tym nie znana mi jest choroba trzewna. Czeka mnie rowniez wyzwanie gotowania bg mezowi oraz moze dziecku.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Prosze o POMOC mama 8miesiecznego synka

Post autor: pleomorfa »

Dziecko nie może mieć przeciwciał w momencie kiedy nie je glutenu. Poza tym dzieciom do 3 roku życia mogą nie wychodzić przeciwciała, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest do końca wykształcony.
U dzieci, gdzie rodzic ma celiakię zaleca się wprowadzić gluten tak jak jest w ogólnych zaleceniach czyli pomiędzy 4, a 10 miesiącem z zastrzeżeniem, że u dzieci karmionych piersią dopiero po 6 miesiącu.
Nie ma wskazań, aby czas podania glutenu przedłużyć. Trzeba tylko dziecko uważnie obserwować.

Podawanie glutenu przy badaniach genetycznych nie ma znaczenia.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
monis000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 20 cze, 2017 11:00

Re: Prosze o POMOC mama 8miesiecznego synka

Post autor: monis000 »

Dziękuję za odpowiedź. Ok rozumiem czyli jest to odpowiedni moment aby zacząć podawać gluten. Zaczniemy zatem od jutra i będę małego obserwować. Dam znać jak wyszły przeciwciala po tych 6tygodniach.
monis000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 20 cze, 2017 11:00

Re: Prosze o POMOC mama 8miesiecznego synka

Post autor: monis000 »

Bezglutenowa mama: Pani Doktor, wielu dorosłych chorych na celiakię zastanawia się, w jakim momencie wprowadzić gluten do diety niemowlęcia. Co Pani radzi?

Dr. n med. Iwona Bączyk: Jeśli ktokolwiek w rodzinie choruje na celiakię, to gluten do diety niemowlęcia wprowadza się po skończeniu pierwszego roku życia i zawsze pod kontrolą pediatry. Dlaczego czekamy aż rok? Ponieważ przez rok układ pokarmowy dziecka stanie się dojrzalszy i ewentualne konsekwencje wprowadzenia glutenu będą mniej dotkliwe dla dziecka. Gdy po wprowadzeniu glutenu pojawią się niepokojące objawy, należy zwrócić się do specjalisty.
bezglutenowamama.pl/czy-moje-dziecko-ma-celiakie/

Tutaj wypowiedz specjalisty. Jednak wstrzymamy się z tym glutenem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Prosze o POMOC mama 8miesiecznego synka

Post autor: pleomorfa »

Decyzja jak najbardziej należy do rodzica :)

Życzę powodzenia :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ