Proszę o pomoc w interpretacji wyników 3letniego Synka

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
1985sloneczko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 07 lip, 2017 12:44

Proszę o pomoc w interpretacji wyników 3letniego Synka

Post autor: 1985sloneczko »

Witam, niestety moje szczęście do lekarzy ostatnio jest nijakie, dlatego proszę o pomoc w interpretacji wyników:
Dziecko badane bez diety - jadło jak zawsze.

25.04.2017
P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgA dodatni
Wartość indeksu >200,00 RU/ml (wynik ujemny <20 RU/ml, wynik dodatni >= 20 RU/ml)

27.06.2017
HLA-DQ2.2: nie wykryto
HLA-DQ2.5: wykryto
HLA-DQ8: wykryto

26.06.2017
gastroskopia wynik mikroskopowy z wycinków:
I - Wycinek powierzchownej warstwy błony śluzowej dwunastnicy o prawidłowo ukształtowanych kosmkach
Liczba limfocytów śródnabłonkowych wydaje się miejscami nieco zwiększona (nie daje to podstawy do rozpoznania, materiał zbyt skąpy by można było wykonać odczyn IHC w tym kierunku).
II - Dwa wycinki błony śluzowej trzonu żołądka z jedynie minimalnym przewlekłym odczynem zapalnym.


Pani gastrolog po obejrzeniu wyniku krwi przeciwciał p/tkankowej transglutaminazie stwierdziła że to na pewno celiakia - i zaleciła gastroskopie by zanim zaczniemy diete bezglutenową wiedzieć z czym startowaliśmy, w szpitalu poza gastroskopią pani dr prowadząca dziecko na oddziale zaproponowała mi jeszcze genetyczne skoro już jesteśmy - zgodziłam się. Gdy byłam odebrać genetyczne, dr powiedziała że nie świadczą o celiakii tylko o grupie ryzyka i żeby poczekać z diagnozą na wynik histopatologiczny. I weź tu bądź mądra matko - dwóch lekarzy, każdy mówi coś innego :/
Jeśli ma celiakie - ok, to ma, ale cholera jako matka chcę wiedzieć, a nie żyć w niepewności co tak naprawdę dolega mojemu dziecku :(
Błagam pomocy!!
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyników 3letniego Synka

Post autor: Rj79 »

Wynik badania genetycznego moze jedynie albo wykluczyc celiakie, albo potwierdzic, ze dana osoba jest w grupie ryzyka. Prz czym w grupie ryzyka jest, o ile pamietam, okolo 40% spoleczenstwa.

Wynik przeciwcial przeciwko transglutaminazie tkankowej 10x powyzej normy (jak u Twojego dziecka) oznacza praktycznie pewna celiakie. Wg najnowszych wytycznych miedzynarodowych, przy dodatkowym pozytywnym wyniku badan genetycznych, dodatnich przeciwcialach przeciw endomysium oraz objawach celiakii, odchodzi sie wrecz od wykonywania biopsji u dzieci. Ostatnio czytalem wyniki badan z UK u doroslych z jakiegos szpitala, ktore pokazaly, ze przy poziomie przeciwcial anty-tgt juz 8x powyzej normy kosmki byly uszkodzone u 100% pacjentow.

Jesli gastroskopia nie wykazala uszkodzenia kosmkow, to najprawdopodobnie jeszcze do niego nie doszlo, ale niestety dojdzie. Zrobilbym badania przeciwko endomysium (na bank wyjda dodatnie) i jednak dieta.
ODPOWIEDZ