interpretacja wynikow , co dalej?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
klima
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 24 lip, 2017 00:24

interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: klima »

Witam,
Moja córka ma podejrzenie celiakij ale w wywiadze z lekarka wyszło ze i ja powinnam się przepadać i umówiłyśmy się że zrobię badania tylko wcześniej będę jeść gluten bo jakoś tak sama z siebie go za bardzo nie jem. jadłam 2 miesiące i oto moje wyniki.

P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA) ↑ 49,6
P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgG (tTG IgG) 2,1

oraz
Immunoglobulina Ig A w surowicy (L85) 319 mg/dl
Immunoglobulina Ig G w surowicy (L93) 1012 mg/dl

I co teraz mam jeden wskażnika powiększony drugi nie , co to znaczy? za miesiąc wizyte u lekarza córki , czy ja powinnam wcześniej gdziesc isc , a jak tak to gdzie? Do lekarza rodzinnego ? do gastrologa? Pewnie prywatnie chyba ze macie jakies placowki godne polecenia w Warszawie.

Z gory dziękuje za pomoc
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: Rj79 »

Wynik jest poza norma, powinnas miec gastroskopie z pobraniem wycinkow z dwunastnicy w kierunku stwierdzenia celiakii. Skierowanie moze chyba wystawic i lekarz rodzinny (o ile pamietam tak bylo u mnie) jak i gastrolog.

Masz jakies objawy typowe dla celiakii, typu problemy z utrzymaniem wagi, biegunki, bole brzucha, wzdecia, anemia, bole glowy, afty, bole stawow, problemy z koncentracja, problemy z zebami, dziaslami etc?
klima
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 24 lip, 2017 00:24

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: klima »

Jeśli chodzi o objawy to to jest dość dziwne . Bo moja historia jest taka . Zdiagnozowano mi celiakie jak mialam 10 miesiecy w szpitalu gdzie trafilam z olbrzymim odwodnieniem. Pozniej po 7 latach bycia na scislej diecie zrobiono mi proby ( wczesne lata 90:))) podania glutenu i nic nie wyszlo wiec stwierdzili ze mialam celiakie nabyta i jest juz dobrze. Moja mama posluchala tego i od tej pory sie nie badalam, a dokuentacje medyczna nam ukradziono. Na studiach zorientowalam sie że jem i wydalam kompletnie inaczej niż moi wspolokatorzy. Mialam dosc spore zaparcia ( jako dziecko w druga strone), tzn dla mnie to byla norma a zalatwialam sie raz na 5-7 dni. Do tej pory bylam szczupla ale jakos z przyzwyczajenia i 7 lat diety ja nigdy nie jadlam duzo glutenowych produktow. majac 21 lat wpadlam na genialny pomysl przejscia na wegetarianizm i utylam okrutnie , nigdy juz mi sie nie udalo tego zrzucic. Teraz mam nadwage mimo bardzo zdrowego jedzenia. unomowalam wydalanie ale mam wzdecia i to takie duze wygladam jakbym byla w ciazy i to nie jest zart bo ludzie mi miejsca ustepuja w komunikacji a pozniej ten brzych znika. probowalam roznych diet w miedzyczasie i nigdy nie moglam schudnac ( oprocz Dukana) , tylko nigdy nie robilam jakis drakonskich tylko mniej a czesciej wiecej blonnika nie jem przetworzonego i smazonego kupuje w ekologicznych sklepach itp. No i mam okrutne gazy i to zazwyczaj po zjedzeniu czegos pszennego. Jak wspomnialam malo jem takich rzeczy a po porodzie kiedy bylam na diecie lekkostrawnej zauwarzylam że bardzo mi ona nie sluzyla. Moja otylosc zrzucalam na siedzacy tyb pracy, rzucenie palenia i dwie ciaze.

A a anemi nie mam wyniki zawsze mialam bardzo dobre, bole glowy mam od kad pamietam takie migrenowe, afty - nigdy, bole stawow tez nie , problemy z koncentracja - kompletnie nie. problemy z zebami - nie pierwszy zepsuty zab byl kiedy mialam 30 lat i to w ciazy , drugi w drugiej i nic wiecej.
Domania80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 17 lut, 2017 13:51

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: Domania80 »

Witaj. Początek twej historii jest bardzo podobny do mojej. Tylko u mnie zaczęło się w 5 miesiącu i zaliczyłam kilku miesięczny pobyt w szpitalu bo lekarze nie wiedzieli co mi jest. Trudno było wtedy tę chorobę zdiagnozować a ja jestem jeszcze kilka lat starsza od ciebie. A dodatkowo a teraz od kilku lat biegunki, anemia wciąż i wciąż nawracająca. Zdiagnozowano mi kilka lat temu zespół jelita drażliwego gdzie mój gastroenerolog powiedział że już wtedy powinnam była zostać zbadana pod kątem celiakii. No ale... Mam potwierdzoną chorobę celiakia IIIa. Ja oprócz dzieciństwa gdzie choroba powodowała że byłam chuda przeraźliwie. Po "wyleczeniu" również byłam szczupła. Kiedy urodziłam drugie dziecko zaczęłam tyć i teraz po kilku latach i trzecim porodzie nigdy nie udało mi się schudnąć. Dlatego np.rodzicom trudno było zaakceptować że jestem chora bo "przecież jesteś gruba a na celiakii się chudnie",podobnież jak "przecież z celiakii się wyrasta". To są stereotypy jak i potwierdzenie tego jaką wiedzę lekarze mieli o tej chorobie 30-40 lat temu
Gofiaczek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 28 sie, 2017 10:21

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: Gofiaczek »

Witam,
wlasnie odebralam wyniki badan z krwi na celiakie.
p ciala p/ gliadynie w klasie IgA i IgG ujemne, przeciw endomysium w klasie IgA ujemny, natomiast przeciw endomysium w klasie IgG wynik jest granicznyny.
stwierdzono tu obenosc tych przeciwcial
Jak mam interpretowac te wyniki, co z dieta?
dziekuje pieknie z gory za odpowiedz,Gosia
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: Zolek »

Musisz zrobić gastroskopię.
JagaAga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 16 wrz, 2017 23:42

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: JagaAga »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Mam prowadzona diagnostykę w kierunku celiakii. Objawy to biegunka, wzdęcia, gazy, bóle kości stawów, drżenie i mrowienie w kończynach, stany depresyjne i poczucie ogromnego zmęczenia oraz pieczenie języka. Po odstawieniu glutenu poprawa. Morfologia w normie,

Leukocyty 7,23 K/μl 4,0 — 10,0
Erytrocyty 4,91 M/μl 4,0 — 5,0
Hemoglobina 14,80 g/dl 12,0 — 16,0
Hematokryt 43,8 % 37,0 — 47,0
Ferrytyna (L05) 49,6 ng/ml
Podwyższony cholesterol
P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA (tTG IgA) 7.0 U ujemny < 20,0
P/c przeciw deamidowanym peptydom gliadyny Ig 2,7 U ujemny: < 20,0
Immunoglobulina Ig A w surowicy 291 mg/dl

Czy przy takich wynikach można wykluczyć celiakię? Przed badaniami bylam ok 2 tyg na diecie a tydzień przed pobraniem krwi wprowadziłam do diety gluten w postaci 1 kromki chleba dziennie co powodowało powrót dolegliwości.Czy ograniczenie glutenu mogło tak wpłynąć na badania? A może to zwykła nietolerancja? Zastanawiam się czy przy takich wynikach robić gastroskopię. Mój tata chorował na bardzo ostrą postać celiakii. Z góry dziękuje za odpowiedzi,
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: interpretacja wynikow , co dalej?

Post autor: Zolek »

Moim zdaniem to nie celiakia- w ciągu 2 tygodni diety wyniki aż tak by się nie poprawiły. Gastroskopię zawsze warto zrobić- czasami wyniki są zaskakujące. Jeśli jesteś obciążona genetycznie genem celiakii i wiesz na pewno że gluten szkodzi a odstawienie pomaga- leczenie jest takie jak w celiakii - dieta bg do końca życia
ODPOWIEDZ