DQ2iDQ8 negatywny ale pozytywny dr4

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Agnieszka P
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 lip, 2017 23:14

DQ2iDQ8 negatywny ale pozytywny dr4

Post autor: Agnieszka P »

Witam

Zrobilam corce badanie genetycznie, DQ2 i DQ8 wyszyly negatywnie. Natomiast wyszedl pozytywnie HLA DR4. "Wykryto obecność haplotypu HLA-DR4 kodowanego przez allel DRB1*04.Badanie wykonano metodą Real Time PCR.
Jako matrycy użyto genomowego DNA izolowanego z krwi pełnej pacjenta."

Moje dziecko i tak nie je glutenu, bo kiedys przypadkiem na wycieczce odkrylam, ze przestaje sie drapac jak go nie dostaje (a byla cala rozdrapana notorycznie).
Wizja wizyty u gastrologa i wdrazania glutenu mnie przeraza, to budzenie w nocy i obowiazkowe drapanie, ten wiecznie wzdety brzuch (dopiero po odstawieniu zobaczyylam roznice). Zastanawiam sie czy to badanie jest miarodajne, bylo wykonywane w diagnostyce i w sumie tylko na ich stronie znalazlam inforamcje, ze nieliczni pacjenci maja nie maja dq2 i dq8, natomiast maja ten wlasnie gen.

Do tej pory sadzilam, ze to nietolerancja. SAma nie jem glutenu, bo mnie strasznie wzdyma plus mam od lat hashimoto. Badanie wykonalam po wizycie u dietetyczki (chcialam ustalic zbilansowana diete dla corki,bez glutenu wlasnie).

Prosze o opinie.
Pozdrawiam
Dziekuje Agnieszka.
Ostatnio zmieniony czw 27 lip, 2017 06:36 przez Agnieszka P, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: DQ2iDQ8 negatywny ale pozytywny dr4

Post autor: Zolek »

A może to alergia a nie celiakia? Robiłyście diagnostykę alergii i celiakii przed dietą? Poza tym może być nieceliakalną nadwrażliwość na glute- tutaj na razie nie wiadomo czy geny są konieczne do powstania choroby.
Agnieszka P
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 lip, 2017 23:14

Re: DQ2iDQ8 negatywny ale pozytywny dr4

Post autor: Agnieszka P »

Robiłam jej panel alergiczny z krwii kilka lat temu. Nic nie wyszło. Teraz właśnie czekam aż się sezon pylenia skończy i młoda odstawi leki by ponowic testy bo ponoć u małych dzieci wyniki mogą być niemiarodajne.
Wyszła jej natomiast alergia wziewna na zboża i trawy w testach skórnych.
Agnieszka P
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 26 lip, 2017 23:14

Re: DQ2iDQ8 negatywny ale pozytywny dr4

Post autor: Agnieszka P »

Diagnostyki celiakii nie robiłam. Przypadkiem się zorientowałam, że brak glutenu jej pomaga. Wcześniej zawsze była wersja ze to alergia na mleko.
ODPOWIEDZ