Czy to początki celiakii - pomocy!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 15 lis, 2005 20:27
Lokalizacja: Wrocław

Czy to początki celiakii - pomocy!

Post autor: jaz »

Witam wszystkich

Moje obecnie 4 miesięczne dziecię gdy skończyło 1 miesiąc dostało wysypki na buzi.Początkowo myśleliśmy,że to potówki (były wtedy upały), gdy jednak nie znikały, a wręcz nasiliły się stało się jasne,że to alergia. Odstawiłam jedyny "krowi" produkt jaki był w moim menu czyli masło ale nie zauważyłam poprawy. Eliminowałam stopniowo inne produkty - także makarony, pieczywo by sprawdzić czy nie uczula małego gluten. Niestety bez rezultatu. Gdy mały skończył 3 miesiące zaczął robić bardzo wodniste kupki - cała zawartość wsiąka w pampersa. Dodam, iż mały od samego urodzenia robi kupki bardzo rzadko mniej więcej 1 na tydzień (czasami 2). Na wadze przybiera bardzo ładnie - wręcz za dużo waży - już ok. 9 kg. Zrobiłam posiew moczu, kału - badania w porządku. Przy kolejnym podejściu zrobiłam badanie kału w kierunu resztek pokarmowych i wyszyły w nim ślady skrobi.

Czy to może być początek celiakii? Od poniedziłaku mały jest na bebilonie pepti, dzisiaj rano zrobił kupkę o konsystencji papkowatej ale bardzo niemiłym zapachu. Po południu będę mieć wynik badania.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
jaz
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Dziecko w wieku 4 miesięcy nie jada glutenu[wprowadzisz najwcześniej w 10 miesiącu]-celiakia nie może się ujawnić.
jaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 15 lis, 2005 20:27
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jaz »

dziecko nie ale mama jadła - małybył wyłącznie na piersi. Skąd więc w kale ślady skrobi?
jaz
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

:idea: W kale dziecka karmionego piersią, a także karmionego mieszanką oznaczoną numerem 1 nie ma prawa znaleźć się skrobia a to dlatego, że ani w pokarmie kobiety, ani w mieszankach mlecznych skrobia nie występuje. Co więcej, nawet spożywanie przez Ciebie produktów pszennych nie może spowodować jej obecności w kale.

:idea: Powtórz badanie kału na stopień strawienia [może to jakiś błąd laboratoryjny].


Za przyczynę problemów skórnych i "brzuszkowych" uznano alergię stąd wprowadzenie do diety hydrolizatu .Po Bebilone pepti kupki są śmierdzące ,zmienia się również barwa i konsystencja stolca .
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Mysle, ze nie ma takiej opcji by celiakia objawiala sie u tak malego dziecka, ktore potencjalnie kontakt z glutenem mialo znikomy(jedynie przez mleko matki jesli te nie do konca udowodniona droge przyjac). Jesli juz upierac sie przy glutenie to co najwyzej alergia na gluten. Ja jednak przyczyny szukalabym gdzie indziej. Moze byc to alergia na produkt ktory nie jest powszechnie uwazany za alergen, sa rozne choroby pasozytnicze(moze jakies zwierze w domu??) Czasem jest tak, ze wszyscy domownicy sa nosicielami jakiegos pasozyta, a tylko po dziecku widac objawy. W kazdym razie celiakia jako taka chyba ma tu niewiele wspolnego. Zwlaszcza jesli dziecko dobrze przybiera na wadze. (tzn wchlanianie raczej nie jest zaburzone)
jaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 15 lis, 2005 20:27
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jaz »

Zanim trafiłam na tę grupę szukałam informacji na grupach dziecięcych i kilka osób miało z niemowlęciem podobny problem - też skrobia w kale. Czy w tych wszystkich przypadkach to błąd laboratoryjny? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć. Z perspektywy czasu widzę, iż w moim menu było bardzo dużo pieczywa. Może jednak przenika skrobia wraz z mlekiem matki? Alergolog mi to potwierdził.
Pozdrawiam

Aga
jaz
3xmama
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 16 lut, 2006 09:33

Post autor: 3xmama »

Witam a moze to cos innego . moje 9 mies dziecko - alergik rowniez nie mialo jeszcze kontaktu z glutenem i nie wiem czy ma skrobie w kale ale ma odbycie biale grudki ( na badania dopiero sie wybieramy ). Byc moze mialo kontakt z syropem ktory zawiera SORBITOL ( symbol E 420 ) np. FLAWAMED, produkuje sie go z glukozy i to chyba ze skrobi ziemniaczanej. W kazdym razie moim dzieciom zaszkodzil i juz zostalismy skierowani do poradni w celu zdiagnozowania czy to nie celiaklia. Wiadomo mi, że wykonuje sie jakis test SORBITOL H2-BT w celu potweirdzenia tej choroby. Ale w intern. niestety nie moglam znalezc nic wiecej na ten temat.
ODPOWIEDZ