dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
angelika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 31 sie, 2017 22:37

dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: angelika »

Witam! Czy ktoś mi może podpowiedzieć, córka 11 miesięcy, zaparcia, wzdęty brzuch, nie przybiera na wadze od paru msc, nisko-rosłość. Czy możne to być spowodowane alergia na gluten?
Gos!a
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 09 cze, 2017 08:16
Lokalizacja: Opole

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: Gos!a »

A tarczycę w ciąży miałaś zdrową? Miałaś ją sprawdzaną w ciąży i po porodzie? Czasami problemy z hormonami przyszłej mamy mogą być przyczyną problemów dziecka z rozwojem. Ale czy tak jest w Twoim przypadku to nie wiem. Do sprawdzenia krew: TSH, FT3, FT4
Gos!a
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 09 cze, 2017 08:16
Lokalizacja: Opole

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: Gos!a »

Druga sprawa, czym ją karmisz? Przy małym dziecku potrawy wprowadza się sukcesywnie po trochę i jeśli dziecko dostało coś nowego do jedzenia to powinnaś łatwo to wyłapać czy mała ma na dany produkt alergię czy nie. Jeśli tego nie przestrzegasz to łatwo tego nie wyłapiesz.
Przede wszystkim kontakt z pediatrą w przychodni, to powinna być pierwsza osoba z którą powinnaś na takie tematy rozmawiać jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Jako mama znasz swoje dziecko najlepiej, na takich forach lekarzy nie uraczysz ;)
angelika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 31 sie, 2017 22:37

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: angelika »

Ja tarczyca zdrowa, córka tez ma wszystko ok z tarczyca, oczywiście ze było wszystko powoli wprowadzane. Pediatra sugerowała ciągle, ze to mleko modyfikowane, które zaczęło być wprowadzane w 6 miesiącu tak jak gluten. Córka była konsultowana z paroma pediatrami i każdy mówił, że to na pewno nie gluten, bo objawy na to nie wskazują. Aktualnie córka od 4 dni bez glutenu i brzuch nie jest już wydęty i stolec jest normalny.
Gos!a
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 09 cze, 2017 08:16
Lokalizacja: Opole

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: Gos!a »

Z reguły przy problemie z glutenem chorzy raczej mają luźne stolce. Nie jestem przekonana czy powinnaś wprowadzać na własną rękę dietę bezglutenową u dziecka, ale rozumiem też, że bardzo się martwisz i chcesz małej pomóc.
Możesz skontaktować się z dietetykiem KLINICZNYM i tylko takim nie innym broń boshe i jeszcze z alergologiem. Może być coś na rzeczy z tym mlekiem jak mówi Ci pediatra. Jest badanie krwi, które może potwierdzić lub wykluczyć Celiakie, istnieje też nie tolerancja na gluten, że tak powiem lepsza opcja z dwojga złego.

Powodzenia i zdrówka dla małej.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: Anula80 »

Niekoniecznie muszą być luźne stolce. Mój syn miał zaparcia. Oprócz tego wydęty brzuch i utrata apetytu. Diagnoza: celiakia. Jest już 4,5 roku na ścisłej diecie bg - po odstającym brzuchu nie ma śladu.
Niestety, to prawda że przed wykonaniem badań, nie należy przechodzić na dietę. Wyniki mogą wyjść zafałszowane
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Gos!a
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 09 cze, 2017 08:16
Lokalizacja: Opole

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: Gos!a »

No to widać ze stolcem różnie bywa i reguły nie ma. Jeśli pediatrzy nie chcą skierować małej na badania, to mamie zostaje dietetyk i płacić z własnej kieszeni za badania, a te do tanich niestety nie należą:(
angelika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 31 sie, 2017 22:37

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: angelika »

Witam, na wstępie chciałam napinać, że nic nie robię na własną rękę. Pediatrzy nie do końca wierzą w moje przypuszczenia i mówią, że mogę odstawić gluten (zobaczyć jak sprawa dalej się potoczy). Zminimalizowałam podawanie glutenu do minimum,może zaparcia nie minęły, ale brzuch przestał być wzdęty i ogromny :) Córka zaczęła w ekspresowym tempie przybierać ( ma prawie rok a ważyła 6,5 kg, wmawiali mi , że "taka jej uroda", albo, że "mało jej jeść daje", a apetyt ma ogromny). Córka przybrała przez te 2 tygodnie 0.5kg i widać, że to nie to dziecko :) Jutro idę na konsultacje do pediatry.
mama czworga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 143
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016 14:09

Re: dziecko, zaparcia, brak przybierania na wadze,

Post autor: mama czworga »

U nas tez jedno dziecko ma luźne stolce a drugie mega zaparcia niestety te najmłodsze 2 letnie od kiedy odstawiłam piers ... oboje celiakia także nie zawsze celiakia = biegunki itp
ODPOWIEDZ