Zespół złego wchłaniania

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Zespół złego wchłaniania

Post autor: ryska »

Jakie badania polecanie do zdiagnozowania zespołu złego wchłaniania?

Miałam robione różne badania w kierunku celiakii (mam predyspozycje i nietolerancję glutenu i IBS) i testy alergiczne z krwi (które nic nie wykazały). Jem dużo i są to zbilansowane posiłki, ok. 2300 kcal dziennie a nie mogę wyjść z niedowagi i jak tylko choć trochę nie dopilnuję jedzenia lub zaczynam więcej wychodzić z domu, to tracę na wadze. I właśnie się dowiedziałam, że mam ogromne niedobory wielu minerałów (z analizy pierwiastkowej z włosów). i biorę suplementy tj. "Centrum".

Co się dzieje, że nie przyswajam jedzenia? Chcę jak najbardziej jednoznacznie stwierdzić czy to zespół złego wchłaniania czy cokolwiek innego i nie wiem jakie badania najlepiej wykonać.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zespół złego wchłaniania

Post autor: pleomorfa »

A niedobory były potwierdzone w badaniu analitycznym krwi?
Masz objawy niedoborów?
Analiza pierwiastkowa włosa nie jest w kręgach medycznych zbyt poważanym badaniem.

Z preparatów typu Centrum mało, co się wchłania, gdyż jedne pierwiastki ograniczają wchłanianie drugich w wielu przypadkach. Dlatego jak się wie, co jest nie tak lepiej przyjmować preparaty z mniejszą różnorodnością składników. Ale suplementację powinien dobierać specjalista.

Przy zespole złego wchłaniania muszą być niedobory, objawy niedożywienia i najlepiej wynik gastroskopii z biopsją, co by zobaczyć ewentualną przyczynę. W kale też pojawiają się wtedy elementy, których nie powinno być, a są - nadmiar ziaren skrobi, kropli tłuszczu itp.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zespół złego wchłaniania

Post autor: ryska »

moja gastrolog nie zleciła mi (nie chciała?) badań na niedobory, poza wit. D, której mam ciągły niedobór, o połowę za mało. A informowałam ją o objawach i właśnie przekonałam się, że jest nieswpółpracująca.

Objawy niedoborów, niedożywienia są niespecyficzne i wszyscy lekarze mówią mi, że ja tak mam, że nikt nie ma idealnie, że każdy ma jakieś problemy a moja niska waga to też tylko taka moja cecha i nie wierzą mi, że jem tak dużo. Gastroskopię z biopsją miałam, w normie. Kału pod takim kątem tez mi nie badali, ale raz mi wyszło kwaśne pH kału i parę razy białko w moczu.

Ze względu na ignorancję lekarzy nie pozostaje mi nic innego jak wydać pieniądze na prywatne badania, ale nie chcę ich robić zupełnie w ciemno, bo to za drogie.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Zespół złego wchłaniania

Post autor: michal_mg »

pleomorfa, gdzie można poczytać o tych antagonistach witaminowo-minerałowych? Udało mi się na razie wytropić parę selen-cynk....
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zespół złego wchłaniania

Post autor: pleomorfa »

Michał - np. Dietoterapia Dariusza Włodarka, ale jest to bardzo rozwleczone. Nie ma spisu, co wpływa na złe wchłanianie czego tylko w ciągu omawiania składników :-)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ