Nie zdiagnozowany problem...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

Witam mam 23 lata od około 10 lat mam problemy jelitowe i zoladkowe. Natomiast od porodu 3 lata temu moje objawy się bardzo nasilily.
Nie mogę nic jest bo po większości posiłków mam skurcze jelit, bardzo wzdety brzuch, źle samopoczucie.
Ważę 40 kg przy wzroście 150cm. Nie mogę przytyc a apetyt mam duży, po porodzie schudłam i nic nie rusza się w druga stronę. Mam naprzemiennie biegunki zaparcia, tłuszczowe stolce... półtora roku temu miałam wykonywana gastroskopie, ktora wykazala bakterie helicobakter z której już się wyleczylam, natomiast objawy się bardziej nasily po pół roku od antybiotykrani, testy z kału powtórzone w tamtym miesiacu na bakterie wynik ujemny. Mam niedobor witaminy D, suplementuje ale poprawy nie widzę. Żelazo wysokie. Hemoglobina również (a w ciąży miałam ogromny problem z nia) TSH 2,64. Lekarz powiedział ze to w normie to nie ma co drazyc natomiast czytałam ze osoby w moim wieku powinny mieć do 2 max dlatego nie wiem czy nie skontrolować tarczycy bo badna była półtora roku temu ze względu na moja niska wagę, ciągle zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracja ogromne od kiedy pamiętam mialam problemy z nauką w szkole, pamięcią również. Pomimo, że śpię 8 h to wstaje wymeczona jak po całym dniu... często czuje się słabo, kołotanie serca, zawroty, mdlosci, bóle jelit ogromne skrety, uczucie zimna raz gorąca, zimne kończyny, niskie ciśnienie tętnicze i puls.
Gastrolog kazał odstawić nabiał I jestem na diecie bez laktozy, jest lepiej, mój tradzik przy ograniczeniu cukru i nabiału jest o wiele łagodniejszy a tyle się męczyłam..
Brałam tabletki antykoncepcyjne przez rok czasu, ale ze względu okropnego samopoczucia odstawilam je.
A problemy bardzo wzdetego brzucha jak kamień i biegunek z zaparciami nie miaja.. jest wręcz coraz gorzej, czasem te skrety doprowadzaja do tego, że nie mogę wstać. Kolonoskopia była wykonywana również, ale bez znieczulenia i ledwo do zaczęliśmy to skończyliśmy ze względu na okropne bole brzucha.
Robiłam z krwi testy na F79 - gluten (gliadyna) wyszedł <0,10 klasa 0
EMA IGA również ujemny.
Tyle zdołałam na fundusz wyciągnąć od gastrologa, niedługo mam z wynikami iść do kontroli i nie mam pojecia co robić dalej.
Cierpię tez często na zapalenie pęcherza, aktualnie to przechodzę. Co się wylecze za dwa miesiące jest z nowy.
Jestem uzależniona od glutenu. Śniadanie to zawsze kanapki z czymś tam (wiele nie mogę bo gastrolog kazał stosować dietę bez straczkow, laktozy, warzywa i owoce z mają ilością fruktozy) obiad to makarony i inne składniki zawierajace gluten, kolacja również i przekąski... mam ciągle napady właśnie na chleb. Glukozę mam w normie bo również moje napady na słodycze są ogromne ale je ograniczam.
Nie wiem od czego zacząć może mnie na coś nakieruje cie? Może to być celiakia bo lekarze pierwsze co to dwa lata temu powiedział ze to albo zespół jelita drazliwego albo celiakia.. badania ujemne.

Morfologia z krwi z ostatnich miesięcy, które odchodzą od normy albo są na pograniczy.
PDW 19,2 (9,8-16,2)
P-LCR 55,5 (19,1-46,6)
MPV 14,0 (9,4-12,5)
Te trzy rzeczy od kiedy pamiętam mam podwyzszone.
A teraz dalej.
Płytki 155 (150,0-400,0) jeszcze w normie
Bazofile 0,01 (0,00-0,10)
Witamina D 24,70 (30-80)
Amylaza 112,4 (28,0-100,0)
Żelazo 112,8 (37,0145,0) w normie
CPR 2 (0,0-5,0) w normie
Glukoza w normie
Kreatynina w normie

Kal pasożyty - ujemny.
Usg w normie.

Także to chyba wszystko co miałam napisać.
Liczę na Wasza pomoc w nakierowaniu jakie badania zrobić jeszczebo jestem na wykończeniu..

Pozdrawiam Agnieszka
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

Dodam, że często mam bole nadgarstow, palców, przeszywajacy bol, bóle bioder, kolan. Ogólnie bole kości... może to być przez niedobr witaminy D ?
I problemy z suchościa skóry, częste plamy czerwone na dekolcie, na twarzy swedzaca skóra, sucha skóra rąk równiez, łuszczyca się.
Plus to mam laserowa siatkowke na obu oczach i podejrzenie jaskry. Ogólne problemy ze wzrokiem od dawna, ale ostatnio bardzo nasilone. Napisałam wszystko, nie wiem czy ma to związek..
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: Zolek »

Piszesz "badania ujemne" ale masz na myśli przeciwciała charakterystyczne dla celiakii? Jeśli tak to jakie badałaś dokładnie przeciwciała?
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

Tak mam na mysli przeciwciala właśnie.
Gastrolog dał mi jedynie na P/c. p. endomysium (EmA) w kl. IgA met. IIF wyszło ujemne i zwykle na alergie na gluten F79 - gluten (gliadyna) tez mieściłam się w klasie 0..
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: olareszke80 »

A IgA ogółem robiłaś? Jeżeli jest ogólny niedobór IgA, to wyniki przeciwciał tylko w tej klasie będą niemiarodajne.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: Rj79 »

Czy gastroskopie mialas wykonywana z pobraniem wycinkow? Jesli nie, to powinnas zrobic. Do tego, jak pisze przedmowca, IgA calkowite - koniecznie. Gastrolog, ktory przepisal samo endomysium w IgA, jest niedouczony.
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

Ok to zrobić narazie samo IGG czy z ttg tez zrobić IGA i IGG?
Gastroskopia była robiona bez wycinkow, bo wtedy jeszcze lekarz nie podejrzewal celiakii.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: olareszke80 »

Gastroskopia z wycinkami z dwunastnicy, powinny być min 4 wycinki. z krwi radziłabym poziom IgA (ogółem), i ttg w klasie IgG.
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

Czy gastroskopie z wycinkami mogę zrobić prywatnie jeżeli lekarz nie da skierowania? Czy to tylko ze skierowaniem?
I czy może być tak jeżeli są zniszczone kosmytki jelita to żadne jedzenie nie będzie dobrze tolerowane przez jelita czy to tylko sprawa glutenu?
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

I jeszcze jedno jest sens robić od razu cały pakiet? To wychodzi jakoś taniej?

http://dialab.pl/pakiet.php?id=930

Jestem z okolic Wrocławia i pytam może ktoś wie czy taka cena jaka tam jest, jest korzystna cena?
Czy jakieś inne miejsca polecacie?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: olareszke80 »

Pakiet wygląda zacnie, i jest też IgA ogółem, ale sama znasz najlepiej swoje możliwości finansowe :P
cena ok 250 zł nie jest jednak strasznie wysoka, u mnie jedno badanie kosztuje ok 80 zł...
Gastroskopię z wycinkami można prywatnie.
A zniszczone kosmki jelitowe utrudniają wchłanianie WSZYSTKICH składników z pokarmu, witamin, mikroelementów itd. Nie tylko z potraw z glutenem! Dopiero przestrzeganie diety powoduje stopniowy odrost kosmków, ich regenerację, i jelita mogą normalnie pracować.
Pisałaś też o możliwym niedoborze witaminy D, to też możesz zbadać - badanie poziomu 25-hydroksywitaminy D.
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

U mnie badanie na jedno przeciwcialo kosztuje 90 zł także pakiet fajny wydaje mi się. A niedobor witaminy D mam już bo badanie robiłam 24 wyszło....
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: olareszke80 »

Jeżeli mówimy o tych samych jednostkach (ng/ml), to masz poniżej normy - poziom powinien być od 30 w górę, ale też nie jest to jeszcze mocny niedobór. Trzeba też brać pod uwagę, że ludzie mają różną wrażliwość na niedobory swojego organizmu i dla ciebie może to już być odczuwalne. Ale to już oceni lekarz :) I dobierze suplementację.
corida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 paź, 2017 12:35

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: corida23 »

Juz suplementuje pół miesiąca witamina D 4000 jednostek i witaminę k2 200 ale poprawy żadnej nie widzę w samopoczuciu ani niczym..
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Nie zdiagnozowany problem...

Post autor: olareszke80 »

Nic tylko przejść jak najszybciej całą diagnostykę - przeciwciała i gastroskopia z wycinkami - i po badaniach będziesz mogła przejść na dietę nawet nie czekając na wyniki, sprawdzisz czy ci pomaga... No ile można się tak męczyć, a jeżeli dobrze zrozumiałam, to masz trzyletniego bobaska w domu, to musisz mieć siły i zdrowie! I pół miesiąca witamin to jeszcze nie długo, zwłaszcza jeżeli jelita źle działają, kto wie ile z tego przenika rzeczywiście do organizmu! I tarczycę jeszcze raz bym zbadała, z diagnostyką w kierunku Hashimoto, to często w parze z celiakią idzie. I głowa do góry, najważniejsze ze zaczęłaś się badać, coś się w końcu wyklaruje :) Trzymam kciuki :)))
A, i jeszcze a propos lekarza, może spróbuj znaleźć immunologa? Hematologa? Jednak coś w tych wynikach krwi jest nie w normie, może dla dobrego specjalisty to jest jakiś trop. Ja skierowanie do Poradni Immunologicznej dostałam od lekarza rodzinnego, bo miałam dziwne wyniki na boreliozę i lekarka się poddała, na szczęście dla mnie, że mnie sama nie wyleczy :P Będzie dobrze!
ODPOWIEDZ