Celiakia.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lukaszz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 02 paź, 2017 19:13

Celiakia.

Post autor: lukaszz »

Cześć, mam pytanie odnośnie badań.
W szpitalu mająć badania : Tk miednicy, jamy brzusznej , kolonoskopi, moczu, morfologi stwierdzili że celiakia. bez badań igG, igA ....
Gastroskopie mam 12 października.
Jako że zależy mi na poprawie stanu zdrowia, mogę już odłożyć gluten? Wiadomo że od razu poprawy nie będzie, ale dla mnie każdy tydzień jest ważny aby wrócić do normalności.
11 Października mam gastrologa, w innej przychodni.

Czy badania genetyczne, igG, igA. Są na NFZ jeśli wystawi skierowanie?

Czy do tych badań muszę przyjmować cały czas gluten? Bardzo pogorszą wyniki jeśli odstawie go już teraz?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia.

Post autor: pleomorfa »

Generalnie mogą wystawić skierowanie na to wszystko na NFZ, ale najczęściej robią to przy pobytach w szpitalu, a genetyczne nie każdy może tak o zlecić. Niestety szczegółów nie znam.

Przed gastroskopią jakbyś teraz odstawił to nie będzie specjalnej różnicy. Natomiast do przeciwciał trzeba jeść gluten i odstępstwa od tego nie ma.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
lukaszz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 02 paź, 2017 19:13

Re: Celiakia.

Post autor: lukaszz »

A jedzenie glutenu 2-3 dni przed badaniem? Do tego czasu, nie chciałbym tykać bo jestem naprawdę ciekawy....
Od soboty bez glutenu byłem, do poniedziałku wieczora było ok. Później zjadłem gluten, do godziny czasu mnie przymuliło, ale pewnie to zbieg okoliczności... :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia.

Post autor: pleomorfa »

A kiedy zamierzasz te badania zrobić, bo to zasadnicza kwestia?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
lukaszz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 02 paź, 2017 19:13

Re: Celiakia.

Post autor: lukaszz »

Tak się śmiesznie złożyło że gastrologa mam 11 października, gastroskopie 12 października.
Z wypisu ze szpitala mam zapisane że potrzebne są badania w kierunku celiaki, także myślę że może udało by mi się zrobić 12 przed gastroskopią jeszcze te badanie ? :)

Nie znam tego Gastrologa, nie wiem jakie ma kompetencje, bardziej tam idę w celu skierowania na dalsze badania, czy to celiaki, czy pójścia jeszcze w innym kierunku. Na dzień dzisiejszy bezpodstawnie została mi ta diagnoza przestawiona.
ODPOWIEDZ