Diagnoza niemowlęcia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Diagnoza niemowlęcia

Post autor: olareszke80 »

Kochani, mam do was pytanie. Moja znajoma idzie z dzieckiem - 11 miesięcznym - do szpitala, córka ma być diagnozowana pod kątem celiakii. Jej historia w skrócie brzmi tak: malutka ma problemy z układem trawiennym OD URODZENIA, stwierdzono bardzo silną alergię na białko mleka krowiego, pije jedyną możliwą mieszankę: nutramigen puramino, mimo to nie przybiera prawidłowo na wadze, często wymiotuje,nie chce jeść, ląduje w szpitalu pod kroplówkami. Badania wykazują stan zapalny organizmu. Mama mówi też o krwawieniach z jelit, apatii. Przy próbach rozszerzania diety malutka próbowała też kaszy manny, ale ostatecznie dostaje tylko swoje mleko, ziemniaczka i marchewkę, nic innego nie toleruje. Ostatnio nawet tylko mleko, nic innego. No, jednym słowem dobrze, że idzie do szpitala na oddział, bo powinna być przebadana, coś jest przecież ewidentnie nie tak.
Tylko moje pytanie brzmi - czy jest możliwa celiakia, jeżeli te problemy z jelitami, z trawieniem występują od urodzenia? Chciałabym podpowiedzieć tej mamie, na co innego mogłaby zwrócić lekarzom uwagę - wiemy jak to jest - czasem przydaje się mieć więcej wiedzy niż oni, dla większości jesteśmy tylko upierdliwymi przypadkami. Dla mnie porządny lekarz powinien już dawno przebadać to dziecko! Czy niemowlęta mogą mieć wrzodziejące zapalenie jelit? Albo Crohna? Nie wiem czy jej to podpowiedzieć czy to niemożliwe? Jakich badań powinna się domagać?
ODPOWIEDZ