Biopsja rok po diagnozie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Biopsja rok po diagnozie

Post autor: Ola87 »

Witam Was serdecznie,
Ponad rok temu zdiagnozowano u mnie celiakie. Zasadniczo nie jestem pod opieką żadnego gastrologa.
Orientujecie się może jak często należy wykonywać kontrolne badania - mam na myśli biopsje. Gastrolog wspominał mi ze raz do roku.
Jak często Wy wykonujecie takie badanie?
Dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam
Ola
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biopsja rok po diagnozie

Post autor: Leeloo »

zaleca się średnio co 1.5-2 lata, ale który gastrolog w poradni tego pilnuje - to już inna bajka :) raz w roku - też się z tym spotkałam, ale to raczej w przypadku silnych zmian przy rozpoznaniu, potem (jeśli wszystko jest ok) zmniejsza się częstotliwość.
wielu celiaków zmuszonych jest kontrolować się na własny koszt lub w ogóle tego nie robi, jeśli nie odczuwa dolegliwości. niektórzy wolą też zbadać i porównać poziom przeciwciał, bo jednak biopsja jest mniej przyjemna.
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: Biopsja rok po diagnozie

Post autor: Ola87 »

Dziękuje Ci bardzo. Przeciwciała kontrolowałam pół roku temu i były w porządku. Trudno mi niestety ocenić kwestie dolegliwosci, albowiem w moim przypadku celiakia nie objawiała się problemami żołądkowymi oraz choruje na dodatkowo na hashimoto i pare innych chorób także pewne objawy mogą się zazębiać. Wobec tego najrozsądniej będzie udać się do gastrologa tylko czy może ktoś zna dobrego gastro z Warszawy?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biopsja rok po diagnozie

Post autor: Leeloo »

prywatnie?
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: Biopsja rok po diagnozie

Post autor: wicherek1989 »

Ja mam gastrologa z enel med przy Puławskiej. P. Kadaj
ODPOWIEDZ