Celiaka?Wynik

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WkaMarta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 13 paź, 2017 12:56

Celiaka?Wynik

Post autor: WkaMarta »

Witam.
Jak byłam mało zdiagnozowano u mnie nietolerancje na gluten bo gdy tylko zjadłam od razu biegunki i wymioty miałam,na diecie tej byłam od praktycznie urodzenia do 7 roku życia.Potem lekarze stwierdzili ,że już chyba jest ok i że mi wszystko mineło.Dziś mam 30 lat i jem wszystko , nie mam problemów żołądkowych żadnych nie boli mnie żoładek, nie miewam biegunek itp. ale za to mam bardzo silne bóle głowy,problemy z snem,problemy z wagą.Z ciekawości zrobiłam badania.A o to wyniki:
P transglutaminazie tkankowej IgA wyniósł 5 Ru/ml, natomiast P transglutaminazoe tkankowej IgG wyniósł 0,02 ratio.
Czy to oznacza, że mam celiakę?Jeśli tak jakie dalsze moje kroki powinny być?Do jakiego lekarza się udać?
WkaMarta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 13 paź, 2017 12:56

Re: Celiaka?Wynik

Post autor: WkaMarta »

Czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi?Bardzo proszę.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiaka?Wynik

Post autor: pleomorfa »

Warto chwilę poczekać. Nie zawsze jest możliwość zajrzenia na forum w trakcie dnia :-).

Do każdego badania są podane normy. Ile one wynoszą do podanych wyników? Powinny być obok :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
WkaMarta
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 13 paź, 2017 12:56

Re: Celiaka?Wynik

Post autor: WkaMarta »

Podaję zakres referencyjny który był przy wyniku:

< 20-ujemny
= 20 dodatni
< 1,0-negatywny
1,0 do 2,0- słabo pozytywny
2,1 do 5,0- pozytywny
> 5,0 - wysoko pozytywny

Moje IgA 5 RU/ml
Moje IgG 0,02 ratio
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiaka?Wynik

Post autor: pleomorfa »

W takim razie wyniki są ujemne i nie posiadasz przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej.
Wynik ten nie oznacza celiakii, natomiast również jej nie wyklucza.
Diagnostykę najlepiej prowadzić pod okiem dobrego gastroenterologa.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ