Badania po przejściu na diete bg

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hjob
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 12 lis, 2017 21:36

Badania po przejściu na diete bg

Post autor: hjob »

Witam
Półtora roku temu dostałem potwornego zapalenia skóry, na tyle poważnego że od lekarza rodzinnego od razu otrzymałem skierowanie do szpitala. W szpitalu stwierdzono że jest to najprawdopodobniej efekt alergii ale nie mieli dla mnie miejsca, dostałem leki sterydowe, pomogły na dwa tygodnie i problemy ze skórą wróciły. Wtedy właśnie zdecydowałem o przejściu na diete bezglutenową, z braku wiedzy że utrudni/uniemożliwi to diagnozę oraz z powodu 3-miesięcznego okresu czekania na kontakt z alergologiem bez konsultacji z lekarzem. Pomogło. Od tamtego czasu kontakt z glutenem kończył się dla mnie tak samo, problemy ze skórą i układem pokarmowym (wysypka, biegunki, wymioty), osłabienie. Z tym że stawało się to coraz poważniejsze o czym przypomniała mi ostatni raz gdy nieświadomie sporzyłem gluten. Oczywistem jest że teraz kiedy doczytałem i przekonałem się jak poważne są problemy z glutenem chciałbym mieć pewność czy to celiakia. Moje pytanie brzmi: czy lekarz gastrolog może na podstawie mojej historii zlecić badania genetyczne? Bo o powrocie na diete glutenową nie ma mowy.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Badania po przejściu na diete bg

Post autor: Zolek »

Badanie genetyczne nie służy do rozpoznania celiakii, jedynie do wykluczenia celiakii przy wyniku ujemnym. Badania potwierdzające wykonuje się tylko i wyłącznie w czasie normalnej glutenowej diety trwającej wg różnych źródeł od 3- 6 tygodni minimum.
ODPOWIEDZ