Czy dalej się badać?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magducha88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 03 sty, 2018 13:21

Czy dalej się badać?

Post autor: magducha88 »

Witajcie,
od dłuższego czasu mam dolegliwości jelitowe, ale nie tylko, w tym roku 7 razy chorowałam a to zapalenie gardła, oskrzeli, zatok, mam na twarzy nie dające się leczyć zmiany, podobne do trądziku -dermatolog rozkłada ręce, jestem ostatnio strasznie nerwowa, podenerwowana, szybko się męczę, męczą mnie bóle głowy, a najgorsze są te skurcze jelit, ciągłe wzdęcia. Jestem non stop na diecie lekkostrawnej, kasza manna i białe pieczywo,ale nic nie pomaga. Lekarka ciagle sugerowała jelito drażliwe, ale po świętach, kiedy nic nie mogłam praktycznie jeść z powodu bólu, postanowiłam zrobić parę badań. Ogólnie krew, mocz, enzymy wątroby, i kał. Wszystko prawie ok, poza tym, że w kale znalazły się bardzo liczne kwasy tłuszczowe. Co może sugerować trzustkę, albo celiakię. Poszłam prywatnie na usg, lekarz wykluczył problem z trzustką, ale powiedział, że jelita są przepełnione gazem, i to jest problem jakiejś nietolerancji typu laktoza, albo gluten. Mleka nie piję, więc poszłam do lekarki, licząc, że skieruje mnie na konkretne badania, dostałam od niej tylko skierowanie na badanie immunoglobuliny A, bo powiedziała, że to badanie od razu pokaże czy jest celiakia czy nie,a w ogóle to są tylko drażliwe jelita i zawracam jej głowę. Wynik to - 1.17, przy normie 0,9 - 4,0. Niby norma, ale tak nisko, blisko tej dolnej granicy. Lekarka właśnie mi powiedziała, że przy takim wyniku to na 100 % nie jest celiakia, ale jak chcę tracić pieniądze, to mogę sobie zrobić prywatne badania. Znacie się trochę to doradźcie, czy warto iść na kolejne badania, znalazłam pakiet badań na gluten, ale kosztuje 190 zł, i teraz nie wiem, czy ten wynik wyklucza celiakię? Moją lekarkę już drażnię, jej zdaniem gdybym poszła wypić melisę i pomedytowała to by mi przeszło. Sama już nie wiem co mam dalej robić. Iść na te badania rozszerzone czy lekarka ma rację i nie ma sensu, bo ten wynik wyraźnie wyklucza celiakię?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy dalej się badać?

Post autor: Zolek »

Aktualnie jelito drażliwe powinno być wskazaniem do badań w kierunku celiakii. IgA całkowite temu nie służą. Jeśli więc masz możliwość zrób panel przeciwciał typowych dla celiakii, warto też zrobić przeciw/AGA- mogą wskazywać na inny problem z glutenem czyli nadwrażliwość.
mamajulki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 08 wrz, 2017 23:00

Re: Czy dalej się badać?

Post autor: mamajulki »

Witam
Podłączyłam się pod wątek, bo moje pytanie właściwie brzmi tak samo...
otóż moja 15 letnia córka ma zdiagnozowaną celiakię od kilku miesięcy - skala Marsha 3c ...masakra...:(
Od tego czasu jest na diecie i wszystkie objawy ustąpiły :)
Ponieważ całe życie mam niedokrwistość z niedoboru żelaza o nieznanej przeczynie, a celiakia to choroba genetyczna, postanowiłam również się przebadać zanim spróbuję diety bg. Wszystkie przeciwciała wyszły mi ujemne. Pierwsza gastroskopia błędnie przeprowadzona (wycinki z żołądka) wykazała zapalenie błoby śluzowej żołądka. Podczas drugiej lekarz, który ją wykonywał stwierdził zmiany i pobrał 4 wycinki z dwunastnicy. Wtedy przeszłam na dietę bg. Po dwóch miesiącach odebrałam wynik badania wycinków: "cztery wycinki błony śluzowej dwunastnicy bez zmian patologicznych". Co mam o tym sądzić? Rozumiem, że wyniki wykluczają celiakię? Ale lekarz widział zmiany "gołym okiem", a ja na diecie bg czuje się lepiej...
Poza tym jestem w 3 m-cu ciąży i boję się wprowadzać gluten do diety...
proszę poradzcie co zrobić ...
z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy dalej się badać?

Post autor: Zolek »

Trudno coś podpowiedzieć jednoznacznie.
Niby dwunastnica bez zmian histopatologicznych, ale nawet nie podano ilości limfocytów śródnabłonkowych- trochę wygląda jakby badający w ogóle nie oceniał wycinków pod tym kątem, chyba że istnieje jeszcze dalsza część opisu.
Jeśli masz wyniki morfologii i gospodarki żelazem sprzed diety bg, zrób teraz badania kontrolne- jeśli po 3 miesiącach jest poprawa w zakresie wchłaniania żelaza, to znaczy, że dieta jest zasadna.
mamajulki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 08 wrz, 2017 23:00

Re: Czy dalej się badać?

Post autor: mamajulki »

Bardzo dziękuję za odpowiedź...
dokładnie tak zrobię, wykonam badania i zaufam ich wynikom, to będzie najbardziej wiarygodne i dopóki jestem w ciąży nic nie będę zmieniała ;)
Dzięki i pozdrawiam!
magducha88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 03 sty, 2018 13:21

Re: Czy dalej się badać?

Post autor: magducha88 »

Dostałam dziś wynik tego przeciwciała przeciwko gliadynie, niestety kupiłam pakiet, gdzie była ta stara gliadyna, wyniku transglutaminazy wciąż nie mam.
Dzisiejszy wynik
AgA IGG to 4,2 - norma do 7, czyli wynik ujemny.
I teraz mam pytanie, czy to badanie jest rzetelne czy nierzetelne? Nie znam się, wszędzie piszą, że jest to przestarzałe i nieprzydatne w dzisiejszej diagnostyce. Sama już nie wiem, czy dać sobie spokój z tym glutenem czy czekać n a wyniki tej transglutaminazy? Czy przy tym wyniku jaki dziś dostałam raczej można wykluczyć celiakię?
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Czy dalej się badać?

Post autor: Rj79 »

Nie mozna wykluczyc. Poczekaj na wyniki p/c p. transglutaminazie.
ODPOWIEDZ