Czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
t-malgorzata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 21 cze, 2017 13:59
Lokalizacja: St. Wola

Czy to celiakia?

Post autor: t-malgorzata »

Witam,

Na początku się przedstawię. Małgorzata, lat 38
Jestem mamą Marty, szczęśliwej posiadaczki celiakii. Aby nie zaśmiecać Jej wątku zakładam nowy.

Odkąd pamiętam zmagam się z bólami brzucha, ni to żołądek, ni to jelita. Często przed wypróżnieniem odczuwam silne skurcze jelit, oblewają mnie wówczas zimne poty i jest mi słabo. Po wypróżnieniu ból jeszcze przez jakiś czas się utrzymuje i jestem słaba, a później już jest ok. Stolce podczas takiego wypróżnienia to prawie woda zabarwiona na brązowo i jakimiś farfoclami (przepraszam za ten opis). Takie wypróżnienia potrafią trwać 3-4 dni pod rząd po czym potrafią zniknąć na tydzień, dwa, by znów powrócić. Mam wzdęty brzuch (jakbym była w 5 miesiącu ciąży) i straszne gazy :-(
Jako dziecko byłam bardzo chorowita. Mimo mojego wieku zmagam się z trądzikiem (duże bolące guzy pojawiające się nie tylko na twarzy, ale i ramionach, dekolcie i plecach). Mam nieregularne miesiączki.
Jestem uczulona na pyłki brzozy, traw, żyta - odczulam się na pyłki brzozy.
Jestem pod opieką poradni endokrynologicznej - z powodu guzków tarczycy - biorę Euthyrox N25. Podobno obciążona jestem - mama ma Hashimoto i cukrzycę, ojciec miał Basedowa-Grawesa i usunięte wole.
Do zestawu dorzucę zmęczenie - ciągłe zmęczenie od 5-6 lat coraz bardziej odczuwalne. Ma początku zwalałam na to, że przy małych dzieciach nie można być wypoczętym, później okazało się, że mój ojciec jest ciężko chory po czym zmarł, to na poczet tego zwalałam winę zmęczenia, ale teraz jak dzieci podrosły, od śmierci ojca minęło 3 lata to chyba ma za bardzo na co zwalać. Poza tym często miewam dołki, kiedy to nikt mnie nie kocga, nikt mnie nie lubi i wszystko jest beee.
We wrześniu ubiegłego roku spróbowałam odstawić gluten na miesiąc. Czułam się lepiej, guzów chyba mniej było, no i po jakichś 3-4 dniach przestałam mieć rzadkie stolce połączone z bólem brzucha.

Zrobiłam następujące badania:
1. P/c przeciw endomysium IgA i IgG - w mianie 1:10 nie wykryto obecności przeciwciał
2. Test celiakia IgA
ANTYGEN INTENSYWNOŚĆ KLASA
- transglutaminaza tkankowa (tTG) 2 o
- Deamidowane peptydy gliadyny (GAF-3X) 2 o
- Negatywna kontrola pasma (neg) 1 o
- Kontrola Koniugatu IgA (A) 48 ++
- Kontrola Koniugatu IgG (G) -1
- Kontrola Koniugatu IgM (M) -1
- Serum/Plasma control IgA (KonA) 50 ++

Legenda:
Intensywność Klasa Objaśnienie
0-5 o negatywny
6-10 (+) graniczne
11-25 + pozytywny
26-50 ++ pozytywny
51-256 +++ Silnie pozytywny

Prawie dwa lata temu miałam robioną gastroskopię z powodu silnych bóli żołądka i okolic (podejrzenie wrzodów) - podczas gastroskopii nie stwierdzono "na oko" żadnych zmian, wycinków nie pobrano (niestety nie wiedziałam, że warto było pobrać wycinki). Bóli już tak silnych nie mam, ale zrezygnowałam z mojej codziennej owsianki - jadam sporadycznie.

To chyba na tyle odnośnie mojego wywodu.
Czy badania wskazują na celiakię?
Czy powinnam jeszcze na coś zwrócić uwagę?
Obrazek
t-malgorzata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 21 cze, 2017 13:59
Lokalizacja: St. Wola

Re: Czy to celiakia?

Post autor: t-malgorzata »

Wiem, że nie macie zbyt dużo czasu, ale może jakieś wskazówki? :mikolaj:
Obrazek
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Zolek »

Czy wiesz coś więcej na temat tego drugiego badania? Robiłaś je za granicą? Są tam wyniki pozytywne, ale nie spotkałam się z takimi określeniami jak kontrola koniugatu, więc nie umiem powiedzieć o czym świadczą. Masz celiakię w bliskiej rodzinie, do tego podejrzane objawy, stąd celiakia jest u Ciebie podejrzana. NIestety niezależnie od badania przeciwciał najwięcej powiedziałaby w Twoim przypadku biopsja i chyba w tym kierunku trzeba pójść z diagnostyką.
t-malgorzata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 21 cze, 2017 13:59
Lokalizacja: St. Wola

Re: Czy to celiakia?

Post autor: t-malgorzata »

To drugie badanie robiłam w kraju.
Pani w laboratorium określiła to jako pakiet na badanie celiakii i zapłaciłam za nie całe 80PLN, więc nie wiem ile ono jest warte
Obrazek
t-malgorzata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr 21 cze, 2017 13:59
Lokalizacja: St. Wola

Re: Czy to celiakia?

Post autor: t-malgorzata »

Nikt nic więcej nie pomoże?
Obrazek
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Czy to celiakia?

Post autor: olareszke80 »

Małgorzato, mi też te badania nic nie mówią, i tak jak Zolek myślę, że po prostu potrzebna jest gastroskopia z wycinkami, "na oko" to się nic nie stwierdzi. U mnie też po badaniu gastrolog nic nie widział i mówił pewnym tonem, że "tu żadnej celiakii nie będzie", a miałam 3c wg skali Marsha. To badanie rozstrzygnie jednoznacznie, bo przeciwciała we krwi mogą być, ale nie muszą.
ODPOWIEDZ