Chora córeczka, markery ujemne, pomóżcie!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
silije
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 20:32

Chora córeczka, markery ujemne, pomóżcie!

Post autor: silije »

Pozwólcie że skopiuję tu żywcem pytanie, które zadałam lekarzowi na innym forum, Wy także macie duże doświadczenie może ktoś mi odpowie.
Moja 6-letnia córka dwukrotnie w swoim życiu miała badania z krwi(w 2 r.ż. i
niedawno) na przeciwciała p. endomyzjum i wuchodziły ujemnie. Lekarze nie
zdecydowali się na biopsję ani nie zalecili diety. Celiakię mamy stwierdzoną w
bliskiej rodzinie. W ostatnim roku córka czuje się coraz gorzej (jest też
alergiczka wziewną i atopowcem), biegunki okresowo, potem dziwne blade stolce,
bóle brzucha, ciągłe infekcje, bóle nóg, ciągłe sińce pod oczami, niska waga,
brak apetytu, lekka niedokrwistość, 2 miesiące temu hospitalizacja z powodu
ostrej ataksji móżdżkowej wyleczona sterydami, bardzo silne bóle głowy
(niedawno na pogotowiu podano jej dexaven), norma w badaniu tomografii głowy i
USG brzucha, dwukrotnie profilaktyczne leczenie pasożytów, a także nasilająca
się nadpobudliwość, a nawet stany depresyjne. W tej chwili sama wprowadziłam
dziecku dietę bezglutenową.
Pytanie brzmi tak : CZY JEST MOżLIWY ZWIąZEK DOLEGLIWOśCI DZIECKA Z JAKIMś
ZESPOłEM ZłEGO WCHłANIANIA PO TYM JAK BADANIA SEROLOGICZNE NIE WYKAZAłY CELIAKII?
mama Julki rocznik 2000 i Emilki rocznik 2004
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Na pewno trzeba wykluczyć celiakię,bo przecież nie jest wykluczona [ a prawdopodobna].Badanie IgAEma jest niewystarczające.Przy niedoborze immunoglobuliny IgA zawsze wychodzi ujemnie.Częściej ujemne u małych dzieci.Powinny być oznaczone dwa markery np .TtG i IgAEma[przy niedoborze IgA -IgGEma].No i biopsja.Laboratorium i metoda badania też nie jest bez znaczena.

Przeciwciała dość szybko zanikają podczas stosowania diety bg.

Inne choroby niestety też są możliwe.
Szukaj dobrego gastroenterologa.Nie ma co czekać :!:
Awatar użytkownika
katarzyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 25 gru, 2005 22:37
Lokalizacja: piła

Post autor: katarzyna »

Czy Twoja córeczka miała kiedykolwiek badany kał na tłuszcze... Pracuje w laboratorium sama mam córke chorą na celiakie wiem że takie badanie może wykazac ZESPÓŁ ZŁEGO WCHŁANIANIA.
kasia
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Od razu napiszę ja takze mam markery ujemne biopsja 3/4 stopień zaniku kosmków - taka moja wada ... zapomniałam jak dokładnie medycznie określiła to moja lekarka. Proponuję dietę i sprawdzać objawowo ...
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Troche mnie zaintrygowalo to leczenie pasozytow...czy byly jakies wskazania? Czesto wlasnie pasozyty, zwlaszcza te mniej popularne(czyli np nie owsiki) sa przyczyna pogarszajacego sie stanu dziecka i licznych problemow alergicznych, niewykluczone, ze i neurologicznych. Sprawdzilabym dokladnie ten trop(na alergiach jest chyba duzo na ten temat) Celiakia oczywiscie tez jest mozliwa, tak jak pisaly dziewczyny, ale jakos tak kurcze duzo tych objawow jak na nieleczona celiakie u tak w sumie jeszcze nieduzego dziecka...ale kto wie...pewnie niezbedna bylaby biopsja...zeby sie przekonac.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Jeszcze cos skoro wprowadzilas diete to juz badan poki co nie zrobisz...ale gdyby po 1cu-2max nie bylo kompletnie zadnej poprawy, to jednak pociagnelabym te sprawy pasozytnicze, jakos tak za duzo tu by pasowalo do toksycznego dzialania pasozytow na coraz to nowe organy...chyba, ze jeszcze zupelnie co innego...ech trudno o dobra diagnoze.
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

proponuję takzę badania z zakresu obecności lamblii jesli stan zdrowia małej sie nie poprawi...
silije
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 20:32

Post autor: silije »

Dziękuję za odpowiedzi. Córka miała kał na lamblie badany trzy razy, na inne pasożyty ludzkie dwa razy i raz krew na pasożyty odzwierzęce - toxoplazmozę i toxokarozę. Nigdy nic nie znaleziono, mimo to miałam wrażenie, że po leczeniu Zentelem była poprawa. Nie mam jeszcze wyniku na Helicobacter pylori.
Ujemnie wyszło jej chyba zarówno IGA Ema jak i IGG. Jej wypróżnienia są nieprawidłowe od 2 roku życia, choć bóle brzucha ma od wiosny br. Jutro jadę aż do Kalisza do lekarki gastroenterologa, która zdiagnozowała kuzynki pierwszego stopnia mojej Julki (jedna ma wrodzoną celiakię, druga przejściowy zespół złego wchłaniania).
No i oczywiście kilkanaście dni później wizyta u neurologa.
mama Julki rocznik 2000 i Emilki rocznik 2004
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Badanie kału na lamblie metodą 3krotnego posiewu nie wyjdzie, trzeba zrobić test immunologiczny np Elisa ( ok30 zł)
No i jeszcze zrobiłabym badanie w kierunku grzybicy jelit ( też z kału posiew)

Mój syn tez miał niedokrwistość, źle wyglądał, wysypki itp i okazało się ,że złapal lamblie , był leczony Metronidazolem i Vernikadis
ODPOWIEDZ