Powrót do bezglutenu, prośba o poradę.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
singerka1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 21:56

Powrót do bezglutenu, prośba o poradę.

Post autor: singerka1 »

Witam,
powróciłam na forum po długiej nieobecności spowodowanej prowokacją. Wcześniej byłam Singerka :)

Córka była 3 lata na diecie bg z powodu alergii na gluten i mąkę pszenną. Badania genetyczne dodatnie, transglutaminaza ujemna, IgA całkowite obniżone. Przez ponad rok córka była glutenowcem, alergia ustała, objawów zero. No może jedynie niski wzrost może być objawem.

Po pół roku normalnego jedzenia zrobiliśmy przeciwciała ttg. Wyszły dodatnie, wynik 44 przy normie do 15, IgA całkowite obniżone, badanie w klasie IgG ujemne. Po kolejnym pół roku powtórzyliśmy badania. Ttg IgA urosło do 46, całkowite IgA nadal obniżone, IgG zrobiło się dodatnie, 16. Zlecono gastroskopię.

Czy jest jakakolwiek szansa, że to nie celiakia? Czy celiakia tylko gastroskopią trzeba teraz określić stan kosmków? Badanie genetyczne dodatnie, gen DQ8, ttg w obu klasach dodatnie. Poradźcie bo zwariuje przez ten miesiąc oczekiwania. Oczywiście nie wprowadzę diety sama, pytam po prostu z ciekawości...
singerka1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 25 lut, 2018 21:56

Re: Powrót do bezglutenu, prośba o poradę.

Post autor: singerka1 »

Witam ponownie,
czy mogłabym otrzymać odpowiedź na moje pytanie?
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Powrót do bezglutenu, prośba o poradę.

Post autor: olareszke80 »

Singerka, zalecenia mówią, że jeżeli chcesz uniknąć gastroskopii, to poziom przeciwciał powinien przekraczać normę dziesięciokrotnie, więc dla mnie wygląda na to, że jednak pobranie wycinków będzie konieczne...
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Powrót do bezglutenu, prośba o poradę.

Post autor: Rj79 »

Ola dobrze mowi ;-) Celiakia nie jest pewna, ale prawdopodobna. Jedyna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie to gastroskopia.
ODPOWIEDZ