Celiakia czy coś innego ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michalkowelove
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 01 mar, 2018 14:19

Celiakia czy coś innego ?

Post autor: michalkowelove »

Witam ,
odkąd sięgam pamięcią miałem problemy ze zbyt częstym wypróżnianiem, bólami brzucha oraz aftami, które pojawiały się przynajmniej raz w miesiącu. W szkole bywały takie sytuacje,że ze względu na ból brzucha i naglą biegunkę musiałem zostać odebrany ze szkoły przez rodziców. Takie sytuacje nie zdarzały się codziennie, dlatego też nie przywiązywałem do tego większej uwagi aż do lipca ubiegłego roku,kiedy to będąc za granicą przez 3 miesiące praktycznie codziennie miałem biegunki bardzo silne bóle brzucha. Udałem się tam do lekarza, który na podstawie badań kału (nie udzielono mi i formacji jakie to dokładnie były badania) stwierdził,że wszystko jest w porządku i zalecił stosowanie imodium ( lek przeciwbiegunkowy ) który stosowałem do końca pobytu za granica ( czyli przez miesiąc). Lek pomógł mi, ale gdy tylko przestałem go brać, problem powracał. Po powrocie do Polski udałem się do lekarza rodzinnego, który zalecił mi abym odstawił gluten i laktozę oraz dał mi skierowanie na kolonoskopię . Po odstawieniu glutenu i laktozy, problem znacznie się zmniejszył. Między czasie zrobiłem testy na nietolerancję pokarmowe, co okazało się bardzo pomocne , ponieważ okazało się ,że mój organizm nie toleruje nie tylko glutenu i laktozy, ale również mnóstwa podstawowych składników, które są niemalże wszędzie m.in. : jajka, drożdże, kwasek cytrynowy i wiele innych. Wyniki kolonoskopii wykazały 3a w skali Marsha. Nie miałem wtedy pojęcia,że należy również wykonać badania na przeciwciała, stąd moje pytanie , czy zrobienie ich teraz ma sens? ponieważ od listopada stosuję dietę. Dostałem również skierowanie do gastrologa. Na wizytę, która trwała 2 minuty czekałem miesiąc. ,,Lekarz” delikatnie mówiąc spławił mnie, nawet nie chciał do końca wysłuchać ani spojrzeć na badania. Stwierdził on ,że wystarczy nie jeść glutenu i wszystko będzie dobrze. Ogólnie nie dowiedziałem się niczego. Po wprowadzeniu diety problem prawie zniknął chociaż minimum raz w tygodniu miałem biegunkę. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyłem,że biegunki występują u mnie z coraz to większą częstotliwością , dlatego wprowadziłem dietę rotacyjną, która została dodana do badań na nietolerancje pokarmowe. Zastanawiam się czy to jest celiakia czy może jakaś inna choroba. Proszę o pomoc.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Celiakia czy coś innego ?

Post autor: olareszke80 »

Przeciwciała mogą być, mogą nie być- to różnie bywa. ale jak wynik badania wycinków pokazał 3a, to nie ma wątpliwości.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Celiakia czy coś innego ?

Post autor: Rj79 »

Jest to bez watpliwosci celiakia. Musisz przejsc na scisla diete bezglutenowa, bez najmniejszych odstepstw. Z czasem powinno byc coraz lepiej. Przeciwciala nie maja juz wiekszego znaczenia, liczy sie wynik biopsji.
ODPOWIEDZ