Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pannamigotka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 09 mar, 2018 17:37

Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Post autor: pannamigotka »

Witajcie!
Piszę na tym forum ponieważ mam ogromne problemy zdrowotne i nie wiem jak mam sobie pomóc. Od wielu lat żyję ze zdiagnozowanym "zespołem jelita drażliwego" i mój stan z wiekiem się pogarsza. Do niedawna doszedł jeszcze refluks. Biorę na to wszystko tonę leków i nic nie pomaga. Gastrolog zalecił mi żebym wykonała przeciwciała przeciwko transgliutaminazie tkankowej w klasie igg i przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie iga. Oba badania wykonałam, wynik prawidłowy (postaram się Wam dodać go w załączniku). Czy to oznacza, że nie mam celiakii/alergii na gluten? Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania żeby wykluczyć tą chorobę? Proszę pomóżcie...wizytę u lekarza mam dopiero za miesiąc,a czuję się coraz gorzej i bardzo zależy mi na przyspieszeniu procesu diagnostycznego.
pannamigotka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 09 mar, 2018 17:37

Re: Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Post autor: pannamigotka »

Ok, nie mogę dodać zdjęcia badania...nie wiem czemu nie wchodzi.

P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie
IgA (tTG IgA)
4,8 U
ujemny: < 20,0
słabo dodatni: 20,0-30,0
dodatni: > 30,0
Badanie wykonano met. ELISA na aparacie QuantaLyser 160 z uzyciem odczynników Firmy INOVA.
P/c przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie
IgG (tTG IgG)
2,1 U
ujemny: < 20,0
słabo dodatni: 20,0-30,0
dodatni: > 30,0
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Post autor: olareszke80 »

Przeciwciała są ujemne, ale tak też może być - przeciwciał brak, a celiakia jest. Wtedy ostateczne rozpoznanie da gastroskopia z wycinkami. Można też badać inne przeciwciała, popatrz tu: http://www.celiakia.pl/diagnoza/
pannamigotka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 09 mar, 2018 17:37

Re: Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Post autor: pannamigotka »

Chętnie zrobiłabym biopsję jelita cienkiego, ale niestety gdziekolwiek nie zadzwonię, do jakiejkolwiek przychodni w Warszawie to wszędzie dostaję odpowiedź, że takiego badania nie wykonują.... Wiecie gdzie w Warszawie można to wykonać? Czy jak umówię się na "gastroskopię z wycinkami" to oni będą wiedzieli, że wycinki mają być z jelita i że trzeba je ocenić w skali Marsha?
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Post autor: Zolek »

Nie mów że chcesz biopsję jelita tylko biopsję dwunastnicy- to można zrobić podczas każdej gastroskopii. Tylko musi być wpisane podejrzenie celiakia na skierowaniu a jeśli idziesz prywatnie powiedz lekarzowi o co Ci chodzi- powinno się pobrać 4 wycinki z różnych miejsc dwunastnicy.
pannamigotka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 09 mar, 2018 17:37

Re: Jak zdiagnozować? Proszę pomózcie!

Post autor: pannamigotka »

Na biopsję jestem umówiona na 5.04, dostałam za to wyniki testu genetycznego... Czy tylko mi się wydaje, że patrząc na nie nie można nic zdiagnozować ani niczego wykluczyć? :/


HLA-DQA1*05 (łancuch alfa HLA-DQ2) Nie wykryto
HLA -DQB1*02 (łancuch beta HLA-DQ2) Wykryto
HLA-DQA1*03 (łancuch alfa HLA-DQ8) Wykryto
HLA-DQB1*0302 (łancuch beta HLA-DQ8) Nie wykryto
Nie wykryto heterodimera (łancuch alfa i beta) HLA DQ2 (HLA-DQ2.5). Nie wykryto
heterodimera (łancuch alfa i beta) HLA DQ8
ODPOWIEDZ