Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nukunuku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 06 kwie, 2018 12:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: nukunuku »

Celiakia i unikanie glutenu - jak widać po forum czy po różnych serwisach, osób które muszą unikać glutenu jest coraz więcej i nie jest to ani nasza fanaberia ani moda.

Szczerze mówiąc, zanim dowiedziałem się że moja dziewczyna musi unikać glutenu, sam myślałem że to po prostu moda, bo jakaś aktorka, jakiś sportowiec unikają glutenu i tak to się kręci. Ale nigdy nikogo nie oceniałem, nigdy nikogo nie hejtowałem. Jakoś specjalnie mnie to nie interesowało. Wszystko zmieniło się, gdy celiakia pojawiła się w moim życiu wraz z ukochaną kobietą.

Zacząłem dostrzegać coraz więcej i coraz bardziej dziwne, wredne, chamskie, a nawet i poniżające podejście.

Chciałbym zapytać czy i Wy spotkaliście się z sytuacjami podobnymi do tych opisanych poniżej:

sklepy - bardzo często, gdy w sklepach oglądamy etykiety produktów i poszukujemy czającego się gdzieś glutenu, widzimy dziwne spojrzenia i słyszymy szepty, a czasem nawet nie szepty, a głośne teksty typu " gej i lesbijka, w fit się bawią", "w dupach się poprzewracało od tej mody na fit", "bezglutenowcy, szpanerzy, lanserzy" i tego typu podobne stwierdzenia

restauracje - lubimy chodzić w różne miejsca, i choć w restauracjach powinno już być normą, że ktoś pyta o gluten czy inne szkodliwe tej osobie składniki to dość często kelnerzy wybałuszają oczy i "że co proszę? co to gluten?" albo "niestety nie mamy nic dla bezglutenowców", a już szczytem był jeden facet, na którego złożyłem skargę: "co to za jedzenie bez glutenu? zjadłaby pani coś porządnego, bo niedługo to chłop nie będzie miał za co złapać"

znajomi - tu już spore rozczarowanie, nie wszystkimi, ale większością. Pojawiają się teksty, że właśnie w dupach się nam poprzewracało, że ulegamy modzie, że pewnie moja pani się po prostu odchudza i zasłania się glutenem, albo teksty, że kiedyś nikt nie wydziwiał że jakiś gluten, jadło się wszystko i się żyło. Rozumiem takie teksty u dziadków, ale u młodych ludzi, którzy powinni trochę bardziej orientować się w świecie? Ostatnio zaproszono nas na imprezę do znajomych. Oczywiście sam gluten i na szybko zrobiono sałatkę, dobrze że zareagowano.

Może za dużo oczekuję, ale gdy do nas przychodzi koleżanka, która nie może jeść sera - zawsze znajdzie się dla niej coś bez sera, nabiału. Gdy przychodzi do nas weganka - zawsze mamy dla niej opcję wegańską. Gdy przychodzi do nas smakosz piwa - zawsze mamy dla niego piwo. Mówiąc wprost - staramy się pamiętać o ich preferencjach czy tym, czego nie mogą jeść. To tak dużo, że chciałbym by i oni pamiętali, by nie stawiać mojej dziewczyny w głupiej sytuacji? A może powinniśmy zabierać swoje jedzenie? Czy to nie będzie wyglądało dziwnie?
Piękne są tylko chwile...
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: Derwid »

Bywa różnie, dość często spotykam się z pytaniami typu: "jesteś na diecie z wyboru czy ze względów zdrowotnych?". Ludzie chcą też wiedzieć coś więcej o tej dziwnej diecie, pytają jak to jest i co się dzieje, kiedy zjem ten tajemniczy gluten.
Nie spotkałem się z jakimś szczególnym chamstwem, ani w sklepach, ani w moim środowisku - o dziwo, moja rodzina w znaczącej większości jest ogromnie wyrozumiała, a niektóre osoby dopytują, co mogę, a czego nie. Często sami przygotowują coś specjalnego dla mnie, na miarę swoich możliwości i wiedzy w tym temacie. Znajomi traktują to trochę jako ciekawostkę i osobliwość - ale na szczęście akceptują.

Najgorsze są niestety restauracje, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne. Niestety, kelnerzy / kelnerki prezentują w moim odczuciu ogromny brak wiedzy w tym temacie (młoda, mało zarabiająca kadra, chyba dość często zatrudniona "z łapanki") i - co gorsza - w wielu przypadkach ten brak wiedzy jest uzupełniony totalną ignorancją dla zdrowia swoich klientów. Oczywiście trafiają się również miejsca bardzo z bardzo profesjonalną obsługą oraz fantastycznym bezglutenowym jedzeniem, ale na razie w Polsce są one wciąż w mniejszości. Trochę inna sytuacja jest według mnie w innych krajach na zachód od nas, gdzie jest dużo większa świadomość tematu.
Chcę tutaj zaznaczyć, że dość często zdarza się, że osoba z obsługi ma niewielką wiedzę w temacie, ale za to kucharz / kucharka dużo lepiej rozumie problem bezglutenowej diety i jest w stanie przygotować coś dobrego (wielokrotnie miałem przyjemność rozmowy z osobami z kuchni i widziałem ich profesjonalizm). Niestety, dużo zależy tutaj od osoby obsługującej i jeśli ta osoba ignoruje problem klienta, to jest duża szansa, że jedzenie po prostu będzie nieodpowiednie - nawet jeśli kucharz jest w porządku.
Niestety, problem gastronomii dotyczy zdrowia klientów, a nie ich fanaberii i dlatego jest to bardzo smutne.
Jest to temat rzeka, mógłbym opowiedzieć wiele ciekawych indywidualnych historii, temat wręcz na książkę.

Oczywiście nie jest obciachem noszenie własnego jedzenia, często wręcz tak trzeba, bo jest to jedyne wyjście.

Na koniec dodam jeszcze, że moim zdaniem powyższy problem wynika z tego, że w naszym kraju nie ma żadnych konsekwencji złego potraktowania klientów - można zaserwować klientowi gluten lub jakikolwiek alergen i i tak nikt nikogo nie pociągnie do odpowiedzialności. Dlatego osoby pracujące w gastronomii są praktycznie bezkarne, w przeciwieństwie np. do producentów żywności.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: Leeloo »

a już szczytem był jeden facet, na którego złożyłem skargę: "co to za jedzenie bez glutenu? zjadłaby pani coś porządnego, bo niedługo to chłop nie będzie miał za co złapać"
strzelałabym do takich psycholi..nie dość, że seksista, ignorant, to jeszcze bezczelny i bez jakiegokolwiek szacunku do człowieka, o kobiecie nie wspomnę..nie wiem, nie rozumiem...takie rzeczy słyszę tylko w tym kraju, w cywilizowanym miejscu coś takiego jest absolutnie niedopuszczalne -> w ryj i na bruk.
Rozumiem takie teksty u dziadków, ale u młodych ludzi, którzy powinni trochę bardziej orientować się w świecie?
jeszcze długa droga przed tym narodem, przynajmniej jedno pokolenie, żeby wyrobić minimalną tolerancję i wyrozumiałość

Może za dużo oczekuję, ale gdy do nas przychodzi koleżanka, która nie może jeść sera - zawsze znajdzie się dla niej coś bez sera, nabiału. Gdy przychodzi do nas weganka - zawsze mamy dla niej opcję wegańską. Gdy przychodzi do nas smakosz piwa - zawsze mamy dla niego piwo. Mówiąc wprost - staramy się pamiętać o ich preferencjach czy tym, czego nie mogą jeść.

Brawa. :564: Tak niewiele, a tak wiele.
To tak dużo, że chciałbym by i oni pamiętali, by nie stawiać mojej dziewczyny w głupiej sytuacji?
NIE.

A może powinniśmy zabierać swoje jedzenie? Czy to nie będzie wyglądało dziwnie?
wielu z nas tak robi. bo trzeba jakoś funkcjonować
Awatar użytkownika
nukunuku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 06 kwie, 2018 12:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: nukunuku »

Ja też rozumiem, że ktoś może nie mieć odpowiedniej wiedzy, dlatego staram się jakoś wyjaśnić, że nie pytamy o gluten w daniu bo mamy takie widzi mi się, ale dlatego że moja partnerka jest chora. Gdy kelner jest kulturalny i mówi, że nie wie to prosimy, aby dopytał. Brak wiedzy rozumiem, ale nie rozumiem chamstwa.

Z tym gościem od tekstów o łapaniu, historia była trochę dłuższa, bo wezwałem managera i zażądałem kontaktu do właściciela lokalu. Kelner powinien faktycznie dostać w dziub, ale po co robić sobie kłopoty i potem ciągać się po sądach.

Co do zabierania swojego jedzenia do znajomych, powoli staramy się to robić, ale nie chcieliśmy nikogo wprowadzać w zakłopotanie, że goście przynoszą swoje jedzenie. Ale chyba jednak trzeba, skoro znajomi zapominają, że tu mamy do czynienia z problemem zdrowotnym, a nie z fanaberią.

Czasami po prostu ciężko mi się w tym odnaleźć, a nie chcę nikogo urazić.
Piękne są tylko chwile...
noone
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 21 kwie, 2018 19:27

Re: Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: noone »

Ja zwykle się spotykam z podejściem, ze moda i „sobie wymyślamy”, a kelnerzy nie kryją rozbawienia moim pytaniem czy jest coś bezglutenowego. Teraz już nigdy o to nie pytam, chodzę do restauracji naprawdę tylko jeśli muszę i tylko w celach towarzyskich, bez jedzenia :D na imprezach tez nic nie jem- kiedyś się martwiłam, ze to może komuś przeszkadzać, ale jak jest dużo ludzi, to naprawdę nikt nie zwraca na to uwagi i jest super :) oczywiście zawsze przynoszę coś do jedzenia dla innych- ale z glutenem żeby było smaczne
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: gdzie-idziesz »

Teraz jest o niebo lepiej niż było kiedyś.
Bezglutenowa moda przyniosła też pozytywne skutki - wiele osób usłyszało o glutenie w ogóle, nie myli z glutaminianem, jest świadoma istnienia tej substancji.
Jeśli spotykasz się z chamstwem w restauracjach czy sklepach - szukaj samoobsługowych sklepów, w restauracji proś o rozmowę z szefem kuchni. On Cię powinien potraktować poważnie, jeśli nie - jego strata, jest wiele restauracji. Znajomi muszą się przyzwyczaić. I jak kupujesz coś - nie pytaj o gluten, tylko pytaj, co może zjeść osoba chora na celiakię. Wtedy obsługa stoi po innej stronie, boi się wykazać ignorancją, więc i postawę ma inną.
Fakt, nadal trzeba uważać. Najgorsze są IMO wszystkowiedzące osoby z najniższym wykształceniem. Takiej osobie nic nie przetłumaczysz, ona zawsze wie lepiej. Po poważnym zatruciu syna glutenem przez panią w smażalni ryb (miało być bezglutenowo, tak, tak, ona wszystko wie, ma celiakie w rodzinie, ma osobną patelnię - zaufałam), choćbym umierała z głodu, takiej osobie więcej nie zaufam. Podobne problemy robiły sprzątaczki, tak - sprzątaczki w szkole syna. Bo matka wydziwia i dzieciak powinien jeść normalnie, a nie jakieś bezglutenowe.
Więc głowa do góry:)
Awatar użytkownika
nukunuku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pt 06 kwie, 2018 12:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Reakcje ludzi na celiakię i unikanie glutenu

Post autor: nukunuku »

Dzisiaj byliśmy z dziewczyną w restauracji w Warszawie. Podeszła do nas bardzo miła dziewczyna, zapytałem czy mają możliwość przygotowania posiłku bezglutenowego. Powiedziała, że szczerze mówiąc nie wie, bo pracuje tam krótko, ale poprosiła kierownika sali. Dogadaliśmy temat, kierownik poszedł na kuchnię i przekazał, żeby zrobić danie bezpieczne dla mojej dziewczyny. Czyli jednak są ludzie, którzy reagują prawidłowo, a nie jakbyśmy z księżyca spadli.
Piękne są tylko chwile...
ODPOWIEDZ