Pomoc w badaniach- IgA IgG

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maggotka94
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 13 kwie, 2018 20:27

Pomoc w badaniach- IgA IgG

Post autor: maggotka94 »

Witam, dopiero zaczynam moją przygodę z szukaniem diagnozy i potrzebuję pomocy.
Od dłuższego czasu mam nietolerancję laktozy (chociaż niestwierdzoną) i ostatnio podejrzewamy z lekarzem celiakię, lub nietolerancje pokarmowe na gluten i inne.
Miałam robioną gastroskopię, gdzie wyszło mi Helicobacter Pyroli, oprócz tego zapalenie żołądka i w opisie zanikanie kosmków jelitowych. Od wyników badań poczytałam trochę i odstawiłam gluten i naprawdę poczułam poprawę jednak czasem moje dolegliwości wracają. Ale do sedna, wróciłam właśnie od gastroenterologa, który wysłał mnie na badania na nietolerancje pokarmowe. Mam wykonać zarówno IgA oraz IgG z naciskiem na IgG4. Chciałam się zwrócić do was o poradę, czy ktoś może polecić instytut lub badania do wykonania częściowo samemu i wysłanie próbek właśnie w takim zakresie? Troszkę szukałam po sieci, ale ciężko mi się w tym połapać, w jednej firmie znalazłam na IgA, a w innej na IgG ale nigdzie na obydwa i to jeszcze w klasie 4. I jeszcze pytanie czy lepiej zrobić na dużą ilość alergenów (co znacznie więcej kosztuje) czy to raczej nie będzie tak potrzebne i zrobić podstawowe? Jestem w tym wszystkim zielona i nie chcę wykonać złych badań, tym bardziej, że muszę na to przeznaczyć niemałą sumę pieniędzy.

Z góry dziękuję wszystkim za przeczytanie i za pomoc :)
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomoc w badaniach- IgA IgG

Post autor: Derwid »

Nie jestem pewny, o jakich badaniach dokładnie piszesz, ale z moich doświadczeń takie badania są dość specjalistyczne i najczęściej wykonywane w niewielu miejscach.
Przykładowo, ja robiłem testy alergiczne: panel wziewny i pokarmowy z krwi w moim mieście, ale i tak krew była wysłana do badania gdzie indziej, do jakiejś specjalistycznej placówki w Katowicach.
Takie specjalistyczne badania są najczęściej drogie.
Możesz popytać o zakres badań w różnych przychodniach, ale według mnie najlepszą ofertę mają szpitale.
Ja wykonałem badania na 40 alergenów. Niewiele wyszło pozytywnie, ale za to wiem, że niektóre produkty mnie nie uczulają (co też jest dobrą wskazówką!). Wydaje mi się, że jak już się wydaje sporo pieniędzy na badanie, to chyba warto sprawdzić jak najwięcej alergenów.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Pomoc w badaniach- IgA IgG

Post autor: Rj79 »

Przede wszystkim - masz celiakie czy nie? Co dokladnie wykazala analiza wycinkow po gastoskopii? Czy gastrenterolog zdiagnozowal na podstawie wynikow celiakie? Zanim zaczniesz badac jakies mozliwe alergie, ustal czy masz celiakie. Na temat diagnozowania poczytaj tutaj:http://www.celiakia.pl/diagnoza/
ODPOWIEDZ