Jak przedłużyć zasiłek na celiakię?

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Annawolcz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 24 cze, 2004 20:42

Jak przedłużyć zasiłek na celiakię?

Post autor: Annawolcz »

skonczył si zasiłek w sierpniu na córkę która pobierała go z uwagi na celiakię
odwołałam się do komisji wojewódzkiej
dostałam odmowę moze porzdzicie mi jak dalej wyekzekwować zasiłek
przecież celiakia jest utrzymywana tz dieta do konca zycia
proszę o poradę jak postępować dalej zależy mi na czasie
Anka
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Teraz kolej odwoływać się do następnej instancji. Jeżeli ponowna odmowa pochodziła od komisji wojewódzkiej orzekania o niepełnosprawności lub od jakiejkolwiek komisji ZUS, to teraz pora na Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - należy się odwołać do Sądu Pracy 1)w przypadku nieprzyznania stopnia niepełnosprawności do Rejonowego albo 2) w przypadku nieuznania "niezdolności do pracy" przez ZUS - do Okręgowego. Chyba, o ile dobrze pamiętam. Dobrze by było zapytać np. w Sądzie Pracy, w punkcie przyjmowania odwołań. Założenie sprawy o rentę jest nieodpłatne. Sąd powołuje biegłych specjalistów i oni się wypowiadają po przeprowadzeniu badań chorej osoby. W takim odwołaniu trzeba napisać, że nie zgadzasz się zdecyzją komisji i opisać uciążliwości badań (jeżeli jest potrzeba ich powtarzania), objawów jakie się pojawiają przy mimowolnym naruszeniu reżimu dietetycznego (o ile się pojawiają), częstość wizyt kontrolnych, kosztownośc diety, uciążliwość kontrolowania diety, czasochłonność jej przygotowania itp. wszystkie okoliczności, które ograniczają dziecku swobodę funkcjonowania w porównaniu z innymi, ograniczając mu tryb życia i obciążają dodatkowymi zadaniami innych członków rodziny.
Szkoda, że nie piszesz jaka komisja odebrała Wam uprawnienia i jaka była treść tej decyzji, której nie przedłużono. Jeżeli była to decyzja o stopniu (jakim?) niepełnosprawności wydana przez komisję np. powiatową, to prawdopodobnie najpierw należy się odwoływać do komisji wojewódzkiej a do sądu ewentualnie potem.
Natomiast jeżeli zasiłku nie przyznano, bo masz za duże dochody, to sąd pracy nie może podważyć kryteriów finansowych, które wynikają pewnie z jakichś ustaw albo rozporządzeń. Chyba że udowodnisz, że Twoje dochody obliczono błędnie i zostały zawyżone. Trudno podpowiedzieć coś bardziej konkretnie.
Powodzenia!
Aśka P.
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Zasiłek pielęgnacyjny nie zależy od dochodów .Natomiast świadczenie pielęgnacyjne zależy od dochodu.(583,- przy dziecku niepełnosprawnym oczywiście na osobę. Dorota :idea:
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Joanna P. pisze:Dobrze by było zapytać np. w Sądzie Pracy, w punkcie przyjmowania odwołań.
To jest absolutnie nieodpowiednie miejsce do pytania się o cokolwiek. Tak samo w sekretariacie sądu.
Wbrew pozorom pracują tam osoby bez cienia wykształcenia prawniczego, zwykle przyjęte dość przypadkowo i pracujące od niedawna. Znam wiele przypadków, gdy słuchanie takich rad źle się dla delikwenta skończyło (tj. np. wniósł pismo do niewłaściwej instytucji, a w tej właściwej nie zachował terminu).
Jeśli ktoś nie ma znajomego prawnika, nie wystarczają mu ogólne informacje dostępne na różnych stronach , a nie stać go na adwokata, to zawsze może poszukać np. studenckiej kliniki prawa itp.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
totalit
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 20 lip, 2005 20:56
Lokalizacja: Zielona Góra

przedłużenie zasiłku

Post autor: totalit »

Ja nie miałam problemu z orzeczeniem o niepełnosprawności dziecka. Wiele razy na forum czytałam że decyzja komisji zależy od dobrej woli lekarza lub szczęścia rodzica i ja też miałam do tej pory takie zdanie ale kilka dni temu zaczęłam dokładnie analizować różne przepisy i wyczytałam z nich wyraźnie że w Rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w rozdziale 6 paragraf 32.1 /przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez/ punkt 8 podpunkt c: przewlekłe choroby jelit o różnej etiologii powikłane zespołem złego wchłaniania. Myślę że musimy się tego trzymać bo to dotyczy właśnie naszych dzieci lub dorosłych celiaków. Lekarka, która leczy moje dziecko spytała mnie czy wiem o tym że należy nam się zasiłek pielęgnacyjny. Ja nawet nie miałam odwagi zapytać. Moja córka 16 lutego stawała na komisji i dostała TAK w punktach 5.6.7.8.9. więc od marca będę otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne. Wszystko to zsługa lekarza leczącego, który włożył dużo serca w wypełnienie zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka i dopisał nawet zdanie że dziecko wymaga bardzo kosztownej diety. Co jak wszyscy wiemy jest zgodne z prawdą.
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Autopoprawka do mojego wcześniejszego postu: Zmieniono przepis odn. prawa do nieodpłatnego zakładania spraw w Sądzie Pracy. Szczegółów na razie nie podam, bo informację słyszałam w niepełnej wersji i muszę to sprawdzić.
Aśka P.
mama Mateusza
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 30 gru, 2004 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: przedłużenie zasiłku

Post autor: mama Mateusza »

totalit pisze:. Moja córka 16 lutego stawała na komisji i dostała TAK w punktach 5.6.7.8.9. więc od marca będę otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne. .
totalit, a co zawierają te punkty?
ODPOWIEDZ