Renta dla celiaka

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Jak najbardziej dobrze zrozumiałaś... Ale niestety ta "trójka" jest zbędna...
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: mJULKA »

To nie dostajesz żadnych świadczeń pieniężnych?Po co wobec tego ten 3stopień?
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Z tego co mi wiadomo przy trzeciej grupie nie ma żadnej renty, a nie wiem jak z pielęgnacyjnym... No właśnie, ja się sama pytam, po co ta cholerna trzecia grupa :028:
Lekarka na komisji powiedziała mi, że da mi tą trzecią grupę na stałe żebym nie musiała już co roku na komisję stawać i że będzie mi łatwiej znaleźć pracę :zdziw: Ta jasne...
Ostatnio zmieniony ndz 09 wrz, 2012 11:32 przez rudziutka90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

rudziutka90 pisze:Ja ostatni raz stawałam na komisję (...) na jednej z nich dostałam pielęgnacyjne na rok (...) Obecnie mam 3 grupę na stało, bo lekarka na ostatniej komisji powiedziała, że to będzie dla mnie ułatwienie, bo nie będę miała problemów ze znalezieniem pracy.
@rudziutka90 - jestem prawnikiem i z tego co napisałaś, nie jestem w stanie w ogóle wywnioskować, o jakim postępowaniu jest mowa. Przecież 3 lata temu NIE MOGŁAŚ dostać żadnej "3 grupy", bo takie określenie już nie obowiązuje od kilkunastu lat. Mogłaś zostać uznana za osobę niepełnosprawną w stopniu lekkim (przez MZON / PZON) ew. za osobę częściowo niezdolną do pracy (przez ZUS). To są dwa zupełnie różne systemy oceny stanu zdrowia, służą do innych celów i rządzą się innymi zasadami. A z orzekaniem o niepełnosprawności nie wiążą się bezpośrednio żadne świadczenia finansowe.

Być może Twoje (i innych wpisujących się tu osób) rozczarowania wynikają nie z zachowania konkretnych lekarzy tylko raczej z nieznajomości obowiązujących przepisów.
Gorąco Was zachęcam, dokształcajcie się, sprawdźcie na stronach ZUSu, WZONu różnych organizacji, żebyście wiedzieli o co w ogóle się ubiegacie, jakie są warunki nabycia konkretnych świadczeń i jakie będą ewentualne skutki np. na rynku pracy.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Gośka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 paź, 2009 18:56
Lokalizacja: Jantar

Post autor: Gośka »

Czyli z powodu celiaki nie możemy starać się o rentę?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Gośka pisze:Czyli z powodu celiaki nie możemy starać się o rentę?
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r.
Art. 57. 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy;
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3) niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11-12, 13 lit. a, pkt 14 lit. a i pkt 15-17 oraz art. 7 pkt 1-4, 5 lit. a, pkt 6 i 12, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.


Generalnie - czy z powodu zdiagnozowania celiakii ktoś przestał być na dobre zdolny do pracy? Ja nie słyszałam o czymś takim i nie wyobrażam sobie takiego przypadku.

Samo to, że ktoś musi przejść na dietę, która jest droższa niż to, co jadł do tej pory i wiąże się z różnymi trudnościami, nie jest przesłanką do otrzymania żadnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Nie jest to grupa z ZUSu. W takim razie ja nie mam pojęcia co to miało być, bo mam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, pracę mam mieć lekką... Lekarka na komisji powiedziała, że jest to trzecia grupa. Gdybym miała pod ręką te wszystkie oświadczenia to bym zeskanowała, bo w tym momencie czuję się jak idiotka... Sama sobie tego nie wymyśliłam, skądś się to musiało wziąć...
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

rudziutka90 pisze:bo mam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, pracę mam mieć lekką...
:galy: Pierwsze słyszę.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r.
Art. 4. ust 3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.


Na podstawie tych przesłanek IMHO nie ma podstaw do uznania osoby z zaleczoną celiakią, która nie ma innych poważnych schorzeń za niepełnosprawną w stopniu lekkim (w wyższych tym bardziej).
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Spróbuję poprosić kogoś z moich bliskich o zeskanowanie tego orzeczenia, bo niestety nie mam go ze sobą...
A lada moment uwierzę, że to był jakiś sen albo cokolwiek innego, równie realnego...

A jedyne co pamiętam z tego orzeczenia to jest symbol niepełnosprawności...
Ostatnio zmieniony wt 11 wrz, 2012 11:13 przez rudziutka90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

rudziutka ja wiem o co Ci chodzi - stanełaś przed komisją w miejskim lub powiatowym ośrodku ds orzekania o niepełnosprawności i tam dali ci orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim (czasowe lub na stałe) i wraz z decyzją podają takie zalecenia typu praca lekka, praca zgodna z zawodem itp. Też tak mam, ale ja nie choruję na celiakię.

Mój syn ze względu na celiakię dostał też orzeczenie o oniepełnosprawności na 3 lata - ze zdziwienia myslałam że spadnę z krzesła - zupełnie się tego nie spodziewałam, wniosek złożyłam bo nalegała gastroenterolog a dietę stosuje, wyniki ma dobre - także takie rzeczy są możliwe. Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony wt 11 wrz, 2012 11:16 przez mamadwójki, łącznie zmieniany 1 raz.
Asia
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Tak, tak... Stawałam w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności...
A już myślałam, że mi się przyśniło...
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

mamadwójki pisze:Mój syn ze względu na celiakię dostał też orzeczenie o oniepełnosprawności na 3 lata - ze zdziwienia myslałam że spadnę z krzesła - zupełnie się tego nie spodziewałam, wniosek złożyłam bo nalegała gastroenterolog a dietę stosuje, wyniki ma dobre - także takie rzeczy są możliwe. Pozdrawiam!
O niepełnosprawności dzieci orzeka się na innych zasadach - liczy się także ilość pracy opiekuna.

Art. 4a. ust. 1. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

A na dodatek na którymś orzeczeniu (nie pamiętam teraz na którym) miałam dodatkowo gdzieś wymienione konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby. :?: Natomiast nie bardzo wiedziałam co się pod tym kryło, i w sumie w dalszym ciągu nie wiem, ale w sumie teraz to nie ma znaczenia, bo mam już inne orzeczenie.
ODPOWIEDZ