Renta dla celiaka

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Trzeba spróbować. :)
Awatar użytkownika
ryzorek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr 17 paź, 2007 19:40
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: ryzorek »

Witam
jestem tu nowa. mam celiakię rozpoznana od 2 roku życia a obecnie mam 21 lat. dieta oczywiscie do końca życia. przez ostatnie lata dostawałam zasiłek pielęgnacyjny. w sierpniu mi sie skończył. czy jest nadzieja że dostanę go dalej jak złoże papiery?? powiedzcie mi dokładnie jak możecie o co chodzi z rentą i komu sie ona należy i co to jest to świadczenie i również o co w niej chodzi. będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. z góry dziękuję
aha i jeśli można jeszcze jedno od czego zależy że dostane zasiłek czy rente na stałe
pozdrawiam

[ Dodano: Czw 18 Paź, 2007 18:33 ]
prosze napiszcie mi jaka jest podstawa prawna żeby dostać rente na celiakie. bardzo prosze
Ostatnio zmieniony śr 17 paź, 2007 19:49 przez ryzorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Evelinecka

Post autor: Evelinecka »

Hmmm..no no ciekawe bardzo ciekawe...normalnie jutro pojde do zusu...bylam u siebie w urzedzie miasto po zasilek pielegnacyjny..ale zaczela mi jakies paragrafy cytowac i mowi ze watpi aby mi przyznali bo nie moga itp... to smutna wyszlam...ale teraz nie mam zamiaru udawac potulnej owieczki tylko sie wyklucac!
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

Czytam uważnie, czytam i jestem w szoku, bo choruję niecały rok i nigdy nie pomyślałam o zgłoszeniu się po jakis zasiłek. Czy ktoś może mi sprecyzować, ile max można zarabiać, żeby móc się starać o jakąś pomoc finasową? I jeszcze jedno pytanie: czy ktoś wie jak to się ma do ubezpieczeń grupowych, w których za różne schorzenia można otrzymać rekompensatę finansową??? Co jest potrzebne i czy ktoś skorzystał z takiego ubezpieczenia?
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Żeby dostać zasiłek po 16 roku musi być przyznana grupa umiarkowana.
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

A co jeśli ktoś w tym wieku nie wiedział że jest chory? Ja mam 27 lat, a o chorobie wiem od ponad roku. Więc nigdy nic nie zgłaszałam :-(
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Zasiłek pielęgnacyjny nie zależy od dochodu, żeby go dostać musi być przyznana grupa umiarkowana dla osób po 16 roku życia . Trzeba się zgłosić do Miejskiego lub Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w danej miejscowości i tam powiedzą jakie dokumenty są potrzebne.
Awatar użytkownika
SuperBlondi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: pn 27 paź, 2008 11:39
Lokalizacja: Lublin

Post autor: SuperBlondi »

Rozumiem Dorotko, dziękuję za info :)
Joanna PW
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: śr 02 lis, 2011 15:32
Lokalizacja: Przyszowice k/Gliwic

Post autor: Joanna PW »

Kochani, wprawdzie zamieściłam ten post już w podobnym temacie, ale spróbuję jeszcze tutaj, bo może mój syn też ma szansę na jakieś wsparcie finansowe tzn. rentę socjalną lub coś w tym stylu. Może opiszę pokrótce jak to było z nami. Gdy miał około 10-11 miesięcy jego masa ciała zaczęła drastycznie spadać, wylądował w szpitalu, następnie został skierowany do przychodni specjalistycznej, w której po odpowiednich badaniach zdiagnozowano celiakię, lekarz wypisał wszelkie potrzebne dokumenty na zasiłek opiekuńczy, który otrzymywaliśmy do 16 roku życia. Gdy skończył 16 lat na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności dowiedzieliśmy się, że żaden zasiłek się już nam nie należy bo (z tego co pamiętam) jego stopień niepełnosprawności był za niski, odwoływałam się do szczebla wojewódzkiego, ale nie zmienili decyzji.Od tamtego czasu nigdzie nie "uderzałam" Mój syn (dziś 22 lata) do dziś jest na diecie (po kilku prowokacjach i biopsjach) waży zaledwie 47 kg przy wzroście 170 cm, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy według wiedzy którą posiadacie ma szansę na zmianę tego stopnia na wysoki i ewentualnie na jakąś "rencinę " PROSZĘ O POMOC bo każdy grosz by się przydał :)
Mama Mateusza który jest na diecie bezglutenowej od 21 lat
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Joanna PW przeczytałam ten post i twoje inne wypowiedzi i wydaje mi się, że trochę przesadzasz. Twoje dziecko to tak naprawdę dorosły facet, który oprócz niskiej wagi, z twojego opisu wygląda na całkiem zdrowego (inne wyniki badań w normie). Ma dobry zawód - grafik komputerowy. Czy naprawdę uważasz, że jest bardzo niepełnosprawny i powinien otrzymywać jakąś "rencinę"?

Ja od ponad 20 lat mam celiakię, jestem na diecie ale normalnie pracuję. Bycie na diecie bezglutenowej nie jest specjalnie przyjemne ale zazwyczaj nie przeszkadza w pracy zawodowej. Większość osób, które znam z forum, też pracuje i nie uważa się za osoby niepełnosprawne.

Oczywiście są osoby, które oprócz celiakii mają jeszcze inne choroby i powikłania celiakii, wtedy można mówić o jakimś stopniu niepełnosprawności ale zdecydowana większość po wprowadzeniu i przestrzeganiu diety normalnie funkcjonuje.
Obrazek
Joanna PW
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: śr 02 lis, 2011 15:32
Lokalizacja: Przyszowice k/Gliwic

Post autor: Joanna PW »

trochę źle się wyraziłam pisząc "rentę" chodziło mi o coś, na wzór zasiłku pielęgnacyjnego, który otrzymywał do 16 roku życia, a nie o rentę w dosłownym tego słowa znaczeniu, mój syn jest zdolny do pracy i nawet przez myśl by mi nie przeszło żeby nie miał pracować. A jeśli chodzi o ustalenie niepełnosprawności to nie mi to orzekać a komisji, a ich decyzją został uznany za niepełnosprawnego w określonym stopniu. Pozdrawiam.
Mama Mateusza który jest na diecie bezglutenowej od 21 lat
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Dorośli chorzy na celiakię nie mają żadnego wsparcia finansowego.
Na diecie od 15.03.2011
aljen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 31 sie, 2012 11:39
Lokalizacja: opolskie

Post autor: aljen »

Witam
Pisałem już o tym w innym wątku, ale co tam. Może mnie nie wyrzucą :okulary:
Od 23 roku życia dostałem orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wpisali mi, że niepełnosprawność ma charakter trwały i istnieje od dzieciństwa.
Otrzymuję do dzisiaj zasiłek pielęgnacyjny (153 zł/mc), mam również przyznaną na stałe rentę socjalną - w tej chwili wstrzymaną, bo mam dość dobrą pracę i za dużo zarabiam -100 zł za dużo :D Ale w razie czego (czyt. utrata pracy) teoretycznie mogę zawnioskować do ZUSu o przywrócenie renty.
Szczerze mówiąc, to sam się dziwię, że ZUS był dla mnie taki łaskawy, no ale się udało. Więc nie traćcie wiary! ;)
Ostatnio zmieniony pt 31 sie, 2012 13:53 przez aljen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rudziutka90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 22 lut, 2012 21:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rudziutka90 »

Ja ostatni raz stawałam na komisję jak się nie mylę jak miałam koło osiemnastu lat. To co powiedziała 'lekarka' wydawało mi się co najmniej dziwne. Tak jak jestem osobą raczej wygadaną, tak na tych komisjach ręce opadały mi do samej ziemi... To nie była jedna czy dwie komisje. To było spokojnie koło sześciu. Przy czym tylko na jednej z nich dostałam pielęgnacyjne na rok.
Na jednej komisji (lekarz chyba miał zły dzień, czy jak) nie dał nikomu a było kilka osób z przeróżnymi schorzeniami. Na drugiej lekarz (ten sam co wyżej) nawet mnie nie zbadał, ba, nawet na mnie nie spojrzał a kartotekę przekartkował w mrugnięciu oka. A jakby tego było mało to dał mnie i mojej mamie delikatnie do zrozumienia, że chętnie coś przyjmie w zamian za 'przysługę' pozytywnego rozpatrzenia (oczywiście nie powiedział tego wprost).
Po którejś komisji odwoływałam się. Podtrzymali, więc zostałam (wtedy) z tymczasową 3grupą.
Obecnie mam 3 grupę na stało, bo lekarka na ostatniej komisji powiedziała, że to będzie dla mnie ułatwienie, bo nie będę miała problemów ze znalezieniem pracy. Wtedy już byłam tak załamana, że zrezygnowałam z jakichkolwiek odwołań czy z czegokolwiek.
Przepraszam, że tak długo, ale inaczej się nie dało.

I życzę z całego serca powodzenia osobom, które starają się o rentę czy zasiłek pielęgnacyjny. Trzymam kciuki żeby się udało! :)
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: mJULKA »

rudziutka czy ja dobrze zrozumiałam ty masz 3grupę stopnia niepełnosprawności tylko ze względu na celiakię czy masz inne schorzenia?
ODPOWIEDZ