Renta dla celiaka

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

RYSZARD GRZEGORZEWSKI
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 12 maja, 2007 13:47

Post autor: RYSZARD GRZEGORZEWSKI »

:|
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Bylam dzis z corka na komisji lekarskiej,mam czekac do 2 tygodnii,na orzeczenie.Lekarz mi nie powiedzial czy dostane czy nie zasilek pielegnacyjny i swiadczenie pielegnacyjne na corke,chociaz powiedzial,ze corka do konca zycia musi sie leczyc,a jej lekarstwem jest dieta,Jezeli dostane orzeczenie to napisze co i czy w ogole mi przyznali.Corka ma 8 lat waży 18 kg i mierzy 113 cm,oprocz celiakii jest pod opieką neurologa i psychologa,lekarz wszystko opisał.Czekam teraz tylko na jego decyzję.

Pozdrawiam Mama Agnieszki ;)
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Alicjo trzymam kciuki szczególnie w przypadku dziecka choc pielęgnacyjny jest niezbędny ...
Awatar użytkownika
Aśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: sob 03 sty, 2004 23:29
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Aśka »

Ja podobnie jak Magdalena zaapeluje do osób uważających, że celiakia i ew. renta ograniczają je zawodowo.
Celiakię miałam zdiagnozowana w drugim roku życia i od tamtej pory jestem na diecie bezglutenowej. Ze względu na celiakie rodzice otrzymywali na mnie zasiłek pielęgnacyjny, a w czasach kartkowych otrzymywałam też więcej kartek na mięso.
Kiedy "wyrosłam" z zasiłku nigdy nie starałam się o rentę gdyż uważam, że celiakia nie jest przeszkodą w podjęciu interesującej mnie pracy, dającej mi satysfakcję i godziwe wynagrodzenie.
Oczywiście rynek pracy jest różny i w niektórych miejscach o prace jest łatwiej w innych trudniej ale dotyczy to zarówno osób chorych jak i nie dotkniętych celiakią.
Renta moim zdaniem przysługuje osobom, które ze względu na swoją chorobę czy upośledzenie nie są zdolne do podjęcia w pełni płatnej pracy. Osoby kurczowo trzymając się renty ograniczają swoje możliwości zarobkowania i rozwoju.
Głównym problemem w celiakii są wysokie koszty żywienia, renta która ogranicza możliwość zarobkowania nadal sprawia, że osoba ją otrzymująca nie ma dodatkowych funduszy na jedzenie, dlatego też nie rozwiązuje podstawowego problemu wynikającego z celiakii a może nawet dodatkowo go nasilać.
Jeśli zaś chodzi o zasiłki pielęgnacyjne oraz tego typu pomoc państwa dla osób dorosłych (np ew. refundacja części kosztów żywienia) to uważam je za właściwe gdyż nie zależą od dochodów a mają jedynie pomóc przestrzegać diety, która może być nieprzestrzegana ze względów finansowych. Takie rozwiązanie jest też lepsze dla państwa gdyż jak wiadomo nieprzestrzeganie diety bezglutenowej może powodować liczne schorzenia, za których leczenie będzie państwo musiało płacić - a zapobieganie jest zawsze tańsze od leczenia.
Obrazek
>>pozdrawiam<<
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Asiu w pełni sie z Tobą zgadzam odnośnie zasiłku pielęgnacyjnego i parodią jest dla mnie dizecko ma dorosły nie (nam sie jakos w diecie nic nie zmienia ;))
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Nie wiem, czy powinnam to pisać w tym temacie, ale ostatnio byłam badana przez lekarza medycyny pracy. Pani doktor w ogóle się nie zainteresowała zgłoszoną przeze mnie celiakią i nie widziała najmniejszych ograniczeń w zdolności do pracy. Z drugiej strony mogła być ignorantką, który starała się ukryć ;-) Ale pytanie w stylu "I nie wyrosła pani z tego ?" nie padło.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

ja ostatnio też byłam badana przez lekarza medycyny pracy i nie dostałam podpisu ze wzgledu na alergie która pojawiła się na rękach , celiakii nie czepiła się . Zadawała mi bardzo dużo pytań odnośnie celiakii.
Awatar użytkownika
mama Krzysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: pn 14 maja, 2007 16:32
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: mama Krzysia »

Alicjo mam pytanie nidługo będę składała wniosek na zasiłek pielęgnacyjny na syna a wspomniałaś też o świadczeniu pielęgnacyjnym czy mam składać odrazu dwa wnioski ?trzymam kciuki pozdrawiam

[ Dodano: Czw 21 Cze, 2007 17:35 ]
proszę o radę wnosek na pielęgnacyjne na syna lada dzień będę składać ale niewiem nic o wniosku na świadczenie pielęgnacyjne skąd go wyciągnąć ,co jeszcze potrzebne do takiego wniosku i czy go składać razem z synem dodam że pierwszy raz będę składać takie dokmenty i kompletnie się w tym gubię
Obrazek;
Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Witam
Dostalam dzis orzeczenie :)
Pielegnacyjny dostalam na 2 lata ale stalego zasilku mi nie przyznano,ale bede robila odwolanie,dlaczego?oprocz celiakii oznaczonym nr 08-T jest druga choroba oznaczona nr 02-P,sprawdzilam w internecie i jest to choroba psychiczna,mam z dzieckiem problemy nie tylko w domu ale i w szkole.Dalam na komisji opinie psychologa gdzie wyraznie bylo napisane,ze dziecko rozwojem cofnelo sie o 2 lata i opinie od wychowawczyni,gdzie bardzo dobrze opisala zachowanie corki ,tzn sama prawde,ze nie reaguje na polecenia,zamyka sie w sobie,nie odpowiada na pytania,kreci sie ,rozmawia...i...dlugo by wymieniac.Jest pod stala kontrola lekarz: gastroenterologa,psychologa klinicznego,neurologa,logopedy.
Doczytalam na internecie ze na zburzenia ukladu pokarmowego i psychicznego nalezy sie swiadczenie pielegnacyjne DZ.U.nr17poz.162,bede walczyc dalej.

Dokumenty sklada sie razem na komisje pielegnacyjny i swiadczenie pielegnacyjne,w urzedzie panie powiedza wszystko co potrzebne jest do zlozenia wniosku :)

Na orzeczeniu mam dwa punkty 6i 8 szkoda,ze nie od razu 7i8,pewnie znow znajde sie w sadzie,ale raz juz wygralam teraz wierze w to , ze znow sie uda.

Pozdrawiam wszystkich bezglutenowcow ;)

Mama Agnieszki z Grudziadza

[ Dodano: Czw 12 Lip, 2007 17:37 ]
Witam!!!
Wczoraj minęły 2 tygodnie od mojego odwołania,żadne pismo nie przyszło więc poszłam do Orzecznictwa się zapytać, usłyszałam,ze zmieniono decyzję i przyznano mi świadczenie pielęgnacyjne,więc warto walczyc i poszperac aby znaleść ustawy co nam i naszym dzieciom się należy.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Alicja :)
Ostatnio zmieniony sob 23 cze, 2007 00:00 przez alicja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mama Krzysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: pn 14 maja, 2007 16:32
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: mama Krzysia »

byłam z synem na komisji w czwartek to był koszmar zamiast gastrologa to kardiolog i odrazu powiedział ''ŻEBY BYŁO ŚMIESZNIEJ TO NIEPRZYZNAM ZASIŁKU '' gdy powiedziałam że zrobię odwołanie to przyznał na 1 rok ale powiedział że o świadczeniu pielęgnacyjnym mam zapomnieć dodam że syn oprucz celiaki ma nerwicę wegetatywną mam pytanie czy w tej sytuacji mogę robić odwołanie ? jeśli tak to może koś podpowie co powinno być w takim odwołaniu napisane
Obrazek;
Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Na odwolaniu piszesz krotko i na temat a swiadczenie pielegnacyjne sie nalezy,masz wyzej nr ustawy wpisz ja w odwolaniu i walcz nie poddawaj sie!!!.To sie nalezy wejdz w strony co sa powyzej i spokojnie poczytaj a na odwolaniu mozesz im przytoczyc.

Powodzenia,wieze ze Wam sie uda.

Pozdrawiam Alicja mama Agnieszki
Awatar użytkownika
mama Krzysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: pn 14 maja, 2007 16:32
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: mama Krzysia »

mam ogromną prośbę i proszę o jak najszybszą odpowiedż bo niewie co dalej zrobić właśnie odebrałam orzeczenie syna symbol 08-T 6i8 punkt na tak pielęgnacyjne przyznane na rok śwadczenie chyba nieprzysługuje czy w tej sytuacji mam się odwoływać jeśli tak to na co mam się powołać bo pielęgnacyjne otrzymał chodziło mi jeszcze o świadczenie czy to ma sens jesli ktoś moze mi doradzić była bym wdzięczna
Obrazek;
Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

mama Krzysia pisze:mam ogromną prośbę i proszę o jak najszybszą odpowiedż bo niewie co dalej zrobić właśnie odebrałam orzeczenie syna symbol 08-T 6i8 punkt na tak pielęgnacyjne przyznane na rok śwadczenie chyba nieprzysługuje czy w tej sytuacji mam się odwoływać jeśli tak to na co mam się powołać bo pielęgnacyjne otrzymał chodziło mi jeszcze o świadczenie czy to ma sens jesli ktoś moze mi doradzić była bym wdzięczna
IMHO na podstawie tego co napisałaś NIKT nie będzie Ci w stanie sensownie doradzić.

Przede wszystkim powinnaś sama zapoznać się (na ile jesteś w stanie) z przepisami regulującymi sytuację Twojego dziecka. Potem poczytaj informacje w internecie i broszurki. A potem poszukaj prawnika, który Ci doradzi. Jeśli nie stać Cię na adwokata - szukaj kogoś, kto pomaga bezpłatnie - w pomocy społecznej, klinice prawa itp. I domagaj się porady, która zacznie się od starannego przeczytania wszystkich dokumentów.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Marta1982
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw 11 paź, 2007 17:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Marta1982 »

Jestem tu nowa i przedstawie swoja sytuacje. To co tu przeczytałam jest przerazajace. Gdy byłam niepełnoletnia mama pobierała na mnie zasiłek pielęgnacyjny chyba od zawsze gdy mialam 17 lat albo cos kolo tego uczeszczalam do szkoly eksternistycznej ktora ponoc miala wpis do szkol panstwowych i wtedy razem z moja mama dostalysmy jakies wezwanie na komisje, myslalysmy ze ze wzgledu na ten zasilek ze moze mi juz nie przysluguje bo mial byc dokad sie ucze. Poszlysmy a ze ja od poczatku bylam bojowo nastawiona do tej "wizyty" nie przebieralam w slowach (myslalam ze chca mi to zabrac a nie mialam zamiaru robic jakichs teatrzykow jaka to ja jestem strasznie chora) Lekarz wyjasnil ze zasilek przyznaje sie teraz nie na choroby tylko na stan zdrowia. Wiec powiedzialam ze dopoki mam ten zasilek jestem "zdrowa" bo stac nas na diete ale jesli mi to zabiora zaczne powaznie chorowac i przyjde na kolejna komisje bo przeciez moj stan zdrowia ulegnie pogorszeniu a wtedy pewnie dostane znowu ten zasilek po czym za jakis czas nastepna komisja na ktorej znowu mi zabiora bo znowu bedzie wszystko ok i tak w kolko?! Lekarz powiedzial na to ze to wlasnie jest jeden z idotyzmow w naszym kraju poczym zaczal sobie cos pisac i powiedzial: no niestety nic wiecej niz rente socjalna nie moge przyznac no i oczywiscie ten zasilek, wszystko na stałe z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wyszlam nieco oglupiala, mama mi powiedziala tez nieco oglupiala zebym sie nie cieszyla bo pewnie to jakas pomylka to niemozliwe zeby sami nas sciagali zeby mi placic jakies pieniadze ze trzeba poczekac na decyzje z warszawy ktora miala przyjsc. No i przyszla i tak sobie pobieram ta rente juz dobrych kilka lat Zycze wszystkim tak "ludzkich" lekarzy orzecznikow na jakiego ja trafilam. Powodzenia.
Lucyna S.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pt 14 lip, 2006 19:40
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: Lucyna S. »

Mój syn miał zdiagnozowaną celiakię przed 16 rokiem życia, teraz ma 17 lat, nie starałam się o żadne świadczenia, bo pani doktor mi powiedziała, że nikt nie przyzna mi zasiłku pielęgnacyjnego. Czy jednak mam jakieś szanse, gdybym teraz wystąpiła z takim wnioskiem/ :pomysl:
Lucyna, mama nastolatka na diecie
ODPOWIEDZ