Nowe rozporzędzenie w/s znakowania środków spożywczych

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Nowe rozporzędzenie w/s znakowania środków spożywczych

Postprzez krzys22 » Pn 29 paź, 2007 16:03

W dniu 01.08.2007 zaczęło obowiązywać nowe rozporzędzenie:

Dz.U. 2007 nr 137 poz. 966
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych

Jeszcze się przez to rozporządzenie nie przegryzłem. Na pierwszy rzut oka szczególnych zmian nie ma. Ale sprawdzić trzeba dokładniej :029:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 070966.pdf
Jest super, jest super :)
Avatar użytkownika
krzys22
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz 02 cze, 2005 15:17
Lokalizacja: Dobrzyca

Postprzez Nastka » Wt 30 paź, 2007 05:16

Ważne kwestie dla nas to:

- art.3 ust.1 pkt.6 Opakowany środek spożywczy znakuje się dodatkowo poprzez zamieszczanie informacji:
o gatunku rośliny z której pochodzi skrobia, jeżeli oznakowanie środka spożywczego wskazuje na obecność w nim skrobi lub skrobi modyfikowanej fizycznie lub enzymatycznie, a skrobia ta może zawierać gluten.

- art.5 ust.10 Nazwę każdego składnika alergennego wykorzystywanego do produkcji środka spożywczego i nadal obecnego w gotowym środku spożywczym, nawet w zmienionej formie, oraz nazwę każdego składnika pochodzącego ze składnika alergennego, w tym również w przypadku środków spożywczych, o których mowa w art. 2 ust. 3, oraz składników o których mowa w ust. 5 i art. 8 ust. 1, podaje się z wyraźnym odniesieniem do nazwy składnika określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

- zał. nr.1 Składniki alergenne (wypis składników, w tym gluten), które muszą być oznaczane.

-zał. nr.2 Wykaz składników i substancji, które nie muszą być znakowane z wyraźnym odniesieniem do nazwy składnika alergennego, tj:

* syropy glukozowe na bazie pszenicy w tym glukoza (dekstroza) oraz produkty z nich wytworzone, jeżeli stopień , w jakim zostały przetworzone, nie może zwiększyć poziomu alergenności oszacowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dla produktu, z którego się wywodzą.

*maltodekstryna na bazie pszenicy oraz produkty z nich wytworzone, jeżeli stopień, w jakim zostały przetworzone, nie może zwiększyć poziomu alergenności oszacowanej przez EFSA dla produktu, z którego się wywodzą.

*syropy glukozowe na bazie jęczmienia

*zboża wykorzystywane w destylatach do napojów spirytusowych

Podsumowując:

Zawartość glutenu w produktach musi być oznaczana, włącznie ze skrobią i skrobią modyfikowaną, bez względu na to, ile procent tego składnika jest w danym produkcie, z wyjątkiem składników w załączniku 2, które spełniają normy unijne dot. zawartości glutenu w tych dodatkach. Jeśli jednak nie spełniają one tych wymagań, musi to być ujęte na opakowaniu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 638
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2004 02:12
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez miszczPZ » Wt 30 paź, 2007 11:08

Miejmy nadzieję, że producenci się zastosują do tych przepisów jak najszybciej.
Ostatnio edytowano Wt 30 paź, 2007 11:09 przez miszczPZ, łącznie edytowano 1 raz
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Avatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
 
Posty: 178
Dołączył(a): Śr 07 sty, 2004 17:27
Lokalizacja: Poznań

Postprzez TataOli » Pn 09 mar, 2009 02:31

Co raz częście piszą "Może zawierać gluten" - i sprawa załatwiona. Nie trzeba nawet bardzo sprawdzać czy może, wystarczy napisać i jest zgodnie z prawem.
Ostatnio widziałem taki napis na ryżu. oczywiście do paczki może wpaść ziarenko pszenicy tak samo jak mysia kupa, ale o tym nikt nie napisze, bo na kupę nie ma paragrafu.
Nie każdy chłop z widłami to Neptun.
dentysta Gliwice
Avatar użytkownika
TataOli
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn 01 gru, 2008 16:49
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Celiakia i prawo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość