Grupa inwalidzka

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 20:28
Lokalizacja: Lublin

Grupa inwalidzka

Post autor: Kuba »

Witam, mam pytanie dotyczące dorosłych celiaków. W przeszłości będąc dzieckiem miałem przyznany zasiłek pielęgnacyjny, potem 3grupę inwalidzką bez wypłaty świadczeń. Grupa była przyznana na okres 3 lat. Po wygaśnięciu nie ubiegałem się o żadne świadczenia. Aktualnie mam 30 lat , prowadzę własną firmę i w związku z tym zastanawiam się czy nie mógłbym czegoś wywalczyć. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Nawiazujac do powyzszych pytan chcialem takze sie spytac w jakich przypadkach sa przyznawane grupy inwalidzkiej? Jestem od pol roku na diecie i chcialbym sie czegos wiecej dowiedziec na ten temat. Dziekuje za wszelkie informacje!!!
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Aśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: sob 03 sty, 2004 23:29
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Aśka »

ja też jako dziecko miałam przyznany zasiłek pielęgnacyjny.
kiedy wyniknęła sprawa z przyznaniem grupy inwalidzkiej - nie podjęłam starań o nią gdyż:
- bałam sie, że bardziej mi ona utrudni życie niż ułatwi ( np problemy ze znalezieniem pracy - tłumaczenie potencjalnemu pracodawcy na czym polega moje "inwalidztwo" itd...)
- nie uważam celiakii za inwalidztwo, tylko za utrudnienie - odbijające się na moim budżecie.

Chciałabym jednak wiedzieć jak to obecnie wygląda prawnie , i co gwarantuje takie orzeczenie o inwalidztwie w przypadku osoby dorosłej? (jeśli wogóle cos to gwarantuje)
Obrazek
>>pozdrawiam<<
lotsy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: czw 22 sty, 2004 13:53

w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego

Post autor: lotsy »

Dzisiaj składam wniosek do Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności, więc myślę, że coś się wkrótce dowiem. Pewnie, że pielęgnacyjny by się przydał, myślę, że samo doświadczenie w tej sprawie też jest ważne, poza tym, zakład pracy zatrudniający osobę z orzeczoną niepełnosprawnością może wystąpić do PFRON o dofinansowanie do kosztów zatrudnienia takiej osoby (tak to chyba się nazywa). Niby nie jest tego dużo ale przy ciągłych cięciach na budżecie wszystko się liczy.

Pozdrowienia :wink:
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

dodajac cos do mojego zapytania: czy grupa inwalidzka jest przydzielana dopiero od jakiegos stopnia zaniku kosmkow? czy moze tylko do pewnego wieku? Moze ktos zna te kryteria orzekania?
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Z tego co pisałam na poprzednim forum wynikało, że z powodu celiakii orzeczenie niepełnosprawnosci jest możliwe tylko w stosunku do dzieci (do 16 lat) a póżniej już nie.
Tak samo nie wyobrazam sobie orzekania "zusowskiego"l które oparte jest na zdolnosci do pracy - a celiakia przeciez na nią nie wpływa.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kuba
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 20:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kuba »

z tego co juz sie dowiedzialem wynika ze Magda ma racje :(
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

mowi sie trudno! nie jest nam dane oskubac nasze panstwo z kilku zlotowek ;)
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Ola
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 63
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 10:52
Lokalizacja: Bla

Post autor: Ola »

Kazdy celiak powyzej, ktory ukonczyl 16 lat, ma prawo ubiegac sie w Powiatowym Zespole ds Orzekania o Stopniu Niepelnosprawnosci o "nadanie" mu stopnia niepelnosprawnosci.

Orzeczenia komisji bywaja rozne, chociaz z reguly celiacy otrzymuja lekki stopien niepelnosprawnosci. Znam jednak osobiscie wielu, ktorzy otrzymali umiarkowamy. Od czego to zalezy - chyba od samej komisji... regul nie ma.

A co daje orzeczenie? Ja np. ostanio dzieki mojemu lekkiemu stopniowi zaplacilam tylko 50% oplaty paszportowej.

Pozdrawiam

Ola
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ola pisze:Orzeczenia komisji bywaja rozne, chociaz z reguly celiacy otrzymuja lekki stopien niepelnosprawnosci. Znam jednak osobiscie wielu, ktorzy otrzymali umiarkowamy. Od czego to zalezy - chyba od samej komisji... regul nie ma.
A moze znasz te inne sprawy tyko ze słyszenia i np. ci celiacy mają jeszcze inne schorzenia, które rzeczywisćie wpływają na ich zdolnosc do pracy i możliwość wypełniania ról społecznych. Może masz coś jeszcze poza celiakią ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Ola
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 63
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 10:52
Lokalizacja: Bla

Post autor: Ola »

Nie znam tylko ze slyszenia.

Od kilkunastu lat wspolpracuje z organizacja zajmujaca sie chorymi na celiakie. Jestem rowniez autorem kilku publikacji w zakresie orzecznictwa o niepelnosprawnosci (i nie tylko) dla osob chorych na celiakie.

Ola
Renata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 22:12

Post autor: Renata »

Może ktoś z was mi powie jak zacząć?
Czy potrzebne jest jakieś skierowanie od lekarza do tej instytucji aby przyznali tą grupę inwalidzką, czy może wystarczą same papierki wykonanych badań, nie mam pojęcia jak zacząć i od czego.
Proszę o pomoc i wskazówki.
Dziękuję. :wink:
Ola
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 63
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 10:52
Lokalizacja: Bla

Post autor: Ola »

W przypadku celiakii masz prawo do pozarentowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W tym celu zgłoś się do właściwego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, aby pobrać formularze. Potem będziesz stawała na Komisji, która powinna uznac Ciebie za osobę niepełnosprawną.

Pozdrawiam

Ola
Renata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 22:12

Post autor: Renata »

Czy mogę gdzieś więcej poczytać o tym np jakaś stronka ?
:?
Ola
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 63
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 10:52
Lokalizacja: Bla

Post autor: Ola »

hm... Kiedyś to spisałam, jak pisałam o tym rozdział w książce. Jak znajdę jakiegoś gotowca, to prześlę, ale nie obiecuje, bo w między czasie kilka razy robiłam format c: a nie wszystkie rzeczy kopiowałam na płytach.

Pozdrawiam

Ola
ODPOWIEDZ