Komunia, a Celiakia.

Dział poświęcone przepisom i regulacjom prawnym.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

na razie nikt nic nie wymyśli. Takie jest stanowisko Watykanu, że ma być z mąki pszenicznej i tak dalej....
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

A ja jestem dobrej myśli ,że taki dzień nastąpi i chorzy na celiakię będą mieli swój komunikant . :lol:
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

sztuczne szukanie problemów. Tam gdzie księża nie wydziwiaja wszystko przebiega z kielichemnormalnie. A że inni dziwnie patrzą? Zazdroszczą, a to.. nie po chrześcijańsku ;)
Awatar użytkownika
ania
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: czw 13 paź, 2005 14:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ania »

A ja dogadałam się z księdzem i przyjmuję komunię pod postacią wina. Spotkałam się jak narazie z wyjątkowym zrozumieniem. Po prostu mało kto mówi o problemie i ma odwagę zapytać o taką możliwość, dlatego i księża mało wiedzą o istnieniu takiej choroby, ale jest nadzieja, bo podobno temat ten jest juz poruszany.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

W USA są pieczone komunikanty bezglutenowe (dokładnie z niską zaw. glutenu, zupełnie bezpieczną) i temat już jest ruszony w Episkopacie. Potrzeba nam tylko trochę czasu :D
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

Mam nadzieję że do nas to dojdzie szybciej niz inne nowości ze świata...głęboko wierzę wtedy dzieciaki nie czuły by się inne
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Ksiądz z mojej parafii powiedział, że jeśli mu dostarczę bezglutenowy komunikant, to mi go da podczas Komunii, ha, pytanie skąd go wziąć?
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jeśli chodzi o zwykły bezglutenowy opłatek, to robi go Glutenex. Ale jest to chyba tzw. artykuł sezonowy i teraz go raczej nie dostaniesz. Jeśli jednak interesuje Cię mały kawałek takiego opłatka, to mogę Ci wysłać, bo mi został po Bożym Narodzeniu. Chcesz?
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

To co piecze Glutenex to jest opłatek bożonarodzeniowy i nie może być używany jako komunikant, gdyż ma mnóstwo dodatków (guma guar itp), to znaczy nie spełnia wymogów kanonicznych (tylko mąka i woda). Ksiądz, który udziela komunii takim opłatkiem niestety robi to NIEZGODNIE z prawem kanonicznym, bez zgody i wiedzy biskupa. Cały czas obowiązuje bowiem nota Episkopatu z bodaj 2004 roku, mówiąca, że ludzie chorzy na celiakię mogą przyjmować komunię wyłącznie pod postacią wina.

Ponieważ pojawiły się wątpliwości i pytania dotyczące tego co wcześniej napisałam o opłatku z USA piszę to jasno raz jeszcze: siostry benedyktynki z USA wymyśliły sposób wypieku opłatka bez żadnych dodatków, tylko i wyłącznie z czystej skrobi bezglutenowej i wody, a zajęło im to wiele lat. Ten opłatek jest zatwierdzony przez Episkopat amerykański, gdyż po prostu spełnia normy kościelne i nie ma sie w nim do czego "przyczepić" brzydko mówiąc.
Dlaczego więc i my mamy z tej możliwości nie skorzystać?
Podjęliśmy rozmowy w tej sprawie w naszym Episkopacie i jeśli będą nowe informacje na pewno damy znać.
Teraz jednak chorzy na celiakię mogą przyjmować komunię tylko pod postacią wina.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

No fakt, o tym nie pomyślałam... #-o To by było na tyle, w kwestii komunii... Pozostaje cierpliwość. Jak zwykle... :wink:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Hmm, to chyba mój ksiądz tego nie wie... Dzięki Kabran za propozycję, ale chyba w takim razie będziemy musiały się wstrzymać, dowiem się dokładniej u proboszcza, na razieprzystępuje do Komunii tylko przy okazji Świąt lub ważnych okazji np. chrzciny mojej iuni w ostatnia niedzielę i ksiądz mi daje dosłownie okruszek, choć wiem że i to zabronione, no ale cóż...
Obrazek
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ja też raz dla świętego spokoju na chrzcinach przyjęłam okruszek...bo ksiądz był nie kumaty wogóle i nawet winem nie chciał mi dać komunii i stwierdził wogóle że pewnie się odchudzam i jak to będzie wpgóle wyglądało jak ja jedna dostanę wino. masakra :)
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Łyżeczka ?

Post autor: Magdalaena »

Już w maju udało mi się przekonać mojego proboszcza do udzielenia mi komunii pod postacią wina. Zdziwił się tylko, że nie mam łyżeczki (dał mi się napić z kielicha) i polecił następnym razem przyjść z łyżeczką. Chciałabym się zapytać jakich łyżeczek używacie ? Czy są to normalne sztućce czy raczej coś bardziej sakralnego ? czy kształt zwykłej łyżeczki do herbaty jest ok. ?
Wybieram się w piątek na Solidarności i chcę wpaść do Hefry (gdzie juz wcześniej kupowałam sztućce na sztuki)
tu jest ich cały asortyment: http://www.hefra.pl/produkty_kategoria.php?cat=13
według mnie się najsensowniej wygląda łyzeczka do lodów i do bulionu
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

dowolna!

Przed komunią powinnaś zanieść księdzu do tzw. puryfikacji....
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Moja córka używa takich maleńkich srebrnych łyżeczek, chyba pasują do kawy podawanej w malutkich filiżankach, ale nie były nigdy używane w tak przyziemnym celu, bo to srebra rodzinne :D (jedyne w rodzinie :D ). Puryfikacja (czyli po łacinie oczyszczenie) ma miejsce również po komunii.
ODPOWIEDZ