4latek z biegunkami

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Dzień dobry! Rzućcie okiem, proszę, na wyniki badania ogólnego kału mojego 4latka:
Konsystencja papkowata, woń intensywna
Odczyn: 7
šluz: nie wykryto
Krew w kale: ujemny
Ropa: nie wykryto
włókna mięsne dobrze strawione: pojedyncze wpw
Krople tłuszczu: poj.
Ziarna skrobi: liczne
Komórki roślinne: b. liczne
Cysty i jaja pasożytów: nie wykryto
Gardia w badaniu enzymatycznym i mikroskopowym nie znaleziona (2 różne laby, w tym jeden weterynaryjny)
Dlaczego badałam kał?
Po pierwsze to kał u dziecka nie wygląda dobrze właściwie od urodzenia ale pomimo tego w siatkach centylowych zawsze wysoko.Od 3 urodzin narzeka na wieczorno-nocne bóle kości nóg. Najładniej kupa syna wyglądała przez około 5miesięcy po przechorowaniu rotawirusa (naprawdę!) Właściwie aż do początku grudnia tak było, kiedy to w nocy zwymiotował parokrotnie w ciągu godziny "niczym", przez kolejne dni zadnych kłopotów gastrycznych po czym w tygodniu przedświątecznym pojawiła się biegunka (rzadka kupa, 2x/dz) - zachorował również mąż więc uznałam, że to wirusówka. Trwało to u dziecka ok 5dni, było może 3-4dni spokoju i pod koniec grudnia znów wymioty nocne o takim samym charakterze ale tym razem już w ciągu dnia od nowa rzadka kupa (też 2xdz). Oczywiście kiepski apetyt, syn rozzłoszczony, masakryczne sińce pod oczami, mówi, że boli go koło pępka. Teraz niby kupa ok ale tuż przed kupą, syn skarży się na brzuch i też pokazuje okolicę pępka. Je ale zdecydowanie słabiej. Jesteśmy od roku na diecie bezmlecznej ze względu na zatoki - pomogło - przez prawie rok było na prawdę dobrze ale teraz znów katastrofa. Dieta syna jest zróżnicowana. Generalnie nie narzeka(łam). Lubi mięcho/ryby/jaja, warzywa, owoce.
O co chodzi z tymi ziarnami skrobi i włóknami roślinnymi? Ktoś...? Coś..? Nie wiem, w którą stronę ukierunkować badania

Chroby przewlekłe syna: przewlekłe zapalenie zatok z polipami, padaczka na tle wady wrodzonej opanowana lekiem
Wywiad rodzinny: rozpoznany przypadek celiakii w rodzine (ale dość dalekiej), babcia dziecka ma 2 choroby autoimmunlogiczne,
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: pleomorfa »

A jakieś wyniki z krwi są?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

krew będzie dopiero w przyszłym tygodniu...na razie jestem po wizycie u pediatry i wg. niej kał jest w porządku a opisane przeze mnie bóle brzucha są typowe dla jelita drażliwego (w naszym przypadku po przebytej wirusówce) . Dostaliśmy deridat i sanprobi ibs oraz skierowanie na usg. Brzuch boli dalej przed każdą kupą. Dziś bolał tez w nocy i podczas śniadania. Wczoraj się dopatrzyłam, że okolica odbytu jest zaczerwieniona, chociaż nie widzę, żeby się drapał. Uważam, że powiniem być odrobaczony pomimo ujemnych wyników.
Czy prawdą jest, że zanim zrobi sie test IGg zależne warto najpierw zrobic IGg całkowite? Jesli igg będzie się mieściło w normie to nie warto brnąc dalej ??
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

i jeszcze pytanie techniczne
FoodDetective
Czy ktoś z Was robił to samodzielnie w domu? Ta rurka, którą się zasysa krew ma trafić do pojemniczka z płynem. Czy taki płyn ma zostać rozlany na płytce docelowej po okreslonym czasie (natychmiast?) czy można to zrobić np. po 2-3 godzinach? Lub inaczej - czy krew można pobrać do probówki z edta i na spokojnie przeprowadzić procedurę po czasie (znaczy jak syn pójdzie spać)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: pleomorfa »

Wszystkie procedury mają być przeprowadzone w czasie, który jest napisany w instrukcji. Czas jest tutaj kluczowy przy dodawaniu kolejnych odczynników.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Czy badanie usg brzucha może jakkolwiek ukierunkować / dać wskazanie do diagnostyki celiakii. Nie wiem jak to ogarnąć, od czego zacząć. Czasami się zastanawiam, czy ja się sama nie wkręcam w te celiakię i/lub nietolerancje.
Ogólna morfologię i tak muszę zrobić dla neurologa (mamy padaczkę) więc mogę synkowi z jednego kłucia zrobić IgA całkowite. Tylko potem ponownie będę musiała go kłuć do szczegółowych badań, co mi się nie uśmiecha. Jeśli zdecyduje się od razu na szersze p/ciała to zrobić do tego od razu anty-ttg w obu klasach iga i igg? Tak będzie dobrze na początek?
Jaką ewentualnie obrać ścieżkę, żeby te badania zrobić na nfz? Jest w ogóle taka możliwość?

Czy jeśli dziecko ma objawy jelita drazliwego to może skupić się na nietolerancji igg zaleznej i wydać wiadro monet na FD lub Imupro

PS.Co do FD to już wszystko wiem
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Podpowiedzcie mi, jakie badania wykonać poza przeciwciałami specyficznymi dla celiakii i iga całkowitym u syna (przpomnę: mamy zespół jelita drażliwego z tendencją do biegunek (chociaż obecnie kupy elegancje ale brzuch boli, czasami też w nocy) , sińce pod oczami, ogólny wnerw, suchą skórę na nogach, padaczkę w wywiadzie , masolenie obajwów po ospie)
1. morfo z rozmazem + ob
2. glukoza, alat, aspat, kreatynina (te muszę dla neurologa)
3. fe + ferrytyna ---------- robić kw. foliowy i wit b12???
4. iga i ige ogółem ------------ jest sens robić igg ogółem?
Wszystko robię ptywatnie i nie oszukujmy się , musze patrzeć na kasę. Jednocześnie będę powtarzać badania kału na pasozyty
Z drugiego kłucia będę robiła Ig na celiakię w zależności od tego jakie wyjdzie IgA ogółem

Bardzo proszę o komentarz
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Wyniki z dzisiaj:
Żelazo 45 µg/dl dziecko 50 - 120 µg/dl L
Ferrytyna 22,12 ng/ml 3,30 - 127,00 N
ALT 16 U/l 0 55 N
AST 37 U/l 5 34 H
Kreatynina Kreatynina 0,5 mg/dl 0,34 0,59 N
IgA 0,59 g/l 0,27 1,95 N
IgE całkowite < 25 IU/ml 0,00 60,00

Leukocyty 8,54 tys/µl 5,5 15,5 N
Erytrocyty 4,18 mln/µl 3,90 5,00 N
Hemoglobina 11,60 g/dl 11,0 13,8 N
Hematokryt 33,60 % 32 40 N
MCV 80,40 fl 72 87 N
MCH 27,80 pg 26 30 N
MCHC 34,50 g/dl 32,2 36,2 N
Płytki krwi 153,00 tys/µl 210 490 L
RDW-CV 13,80 % 11,6 14,4 N
PDW 16,00 fl 9,8 16,1 N
MPV 11,90 fl 9,4 12,6 N
P-LCR 38,90 % 19,1 46,6 N
Neutrofile 3,64 tys/µl 1,50 7,00 N
Limfocyty 4,23 tys/µl 2,50 8,50 N
Monocyty 0,52 tys/µl 0,20 1,30 N
Eozynofile 0,13 tys/µl 0,10 1,20 N
Bazofile 0,02 tys/µl 0,0 0,2 N
Neutrofile 42,70 % 25,0 60,0 N
Limfocyty 49,50 % 25,0 50,0 N
Monocyty 6,10 % 1,0 6,0 H
Eozynofile 1,50 % 1,0 5,0 N
Bazofile 0,20 % 0,0 2,0 N


KAŁ
Barwa brązowa
Konsystencja papkowata
Woń intensywna
Odczyn 6.0
Krew w kale ujemny/test/
Śluz nie wykryto
Ropa nie wykryto

Krople tłuszczu nieliczne
Kryształy kwasów tłuszczowych dość liczne
Ziarna skrobi nieliczne wpw
Komórki roślinne nieliczne
Kał - pasożyty nie wykryto
Włókna mięsne nieliczne wpw

W usg brzucha jedynie przyspieszona perystaltyka jelit
Co o tym sądzicie? Z takimi wynikami jadę w synkiem w poniedziałek do gastro. Czy są podstawy do diagnostyki celiakii u dziecka z takimi wynikami a jednocześnie u dziecka które do tej pory ładnie rosło, w siatkach centylowych wysoko?? Kurczę , mam obawy czy doktores podejdzie do nas na powaznie...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Leeloo »

jest problem z gospodarką żelazem i płytkami. wygląda, że jest tendencja do biegunek. nie są to tragiczne wyniki, ale skonsultować, dobadać zawsze warto.
celiakia może przebiegać bez absolutnie ŻADNYCH objawów przez wiele lat.
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Niskie płytki to problem polekowy. W tydzień po wprowadzeniu leku przeciwpadaczkowego z 380tyś zleciały do 80....po kolejnym tygodniu odbiły do 125tyś i tak od 9 miesięcy sobie są w granicach 120-210tyś. Bardziej martwi mnie to żelazo i ferrytyna i fakt, że spadły erytrocyty i hemoglobina (w porównaniu z październikiem 2016) W listopadzie ospa i od grudnia bujamy się z bólem brzucha, biegunkami itp :(
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Słuchajcie - jesteśmy po wozycie u gastro.
Podobno nasze porblemy to wina zgazowanych jelit czyli diety i dobrze jakbysmy wpradzili fodmap ale bez eliminacji glutenu. Za 1-1,5 mies wskazane byłoby by powtórzenie morfo i żelaza i jeśli byłaby tendencja spadkowa to robimy celiakię... Taki plan ma gastro... Na innym forum pomysł został wysmiany bo albo wchodzi sie w fodmap na 100% albo wcale - to po pierwsze. Po drugie taka dieta to duży stres dla dziecka, jest niedobrowa i generalnie bez poklasku....
Co robić??
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

anty tTg IgA i IgG - ujemne (ale sprzed paru miesięcy)
IgA ogółem 0,59 g/l (0,27-1,95)

z dziś: AGA IgA ujemne, AGA igG dodatnie. Laboratorium miało zbadać przeciwciała p/ko deamidowanej gliadynie a na wyniku mam AGA , czyli tak jakby przeciwciała starego typu. Co mam o tym myśleć?
Jest sens powtarzać anty-tTg??
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Zolek »

Moim zdaniem kolejnym krokiem powinna być gastroskopia z wycinkami- robienie kolejnych przeciwciał nic nie zmieni a problem jest.
Julinek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 10 sty, 2017 12:51

Re: 4latek z biegunkami

Post autor: Julinek »

Syn obecnie lat 6 miał więc 2x sprawdzana transgutaminazę w obu klasach w odstepie roku . Wyniki ujemne. Gastro powiedział, zebyśmy dali sobie spokoj z celiakią. Przyjęłam do wiadomości. Ale pytanie mam takie - o czym może świadczyć wzrost przeciwciał starego typu tj. AGA igG, który u syna odnotowano.Wiem, że ten typ przeciwniał jest bardzo czuły ale mało swoisty dla celiakii. Niemniej jednak mój syn wytwarza przeciwciała na gliadynę, czyli się przed nią "broni" . I nie daje mi to spokoju :( MAcie jakieś doświadczenia w tym temacie?
ODPOWIEDZ