Badnie na transglutaminaze iga

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mj23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 18 kwie, 2017 18:41

Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: Mj23 »

Witam,
Moja sytuacja wyglada nastepujaco:
1.5 roku temu wykonalem pierwsze badania na celiakie w zwiazku dolegliwosciami-glownie bole brzucha i trudnosci ze stolcem.
Tylko transglutaminaza iga wyszla dodatnia 54.3.
Po zastosowaniu diety bezglutenowej przez 6 m-cy wynik spadl do 5.1.
Od miesiaca jem chleb zytni na zakwasie, czuje sie dobrze. Chce powtorzyc to badanie. Czy 1 miesiac wystarczy?
Lekarz powiedzial ze prawdopodobnie nie mam celiakii.
Dolegliwosci wziely sie z tego ze chyba jadlem zbyt duzo owsianki zalewanej goraca woda (codziennie rano przez kilka lat). Czy ktos ma podobne doswiadczenia?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: pleomorfa »

Ale jeśli przeciwciała wyszły raz dodatnio to znaczy, że coś się dzieje. Skoro dieta była dobrze prowadzona to świetnie, że przeciwciała spadły, bo to znaczy, że działa.
Obecność owych przeciwciał świadczy o celiakii i nie może się ona wziąć od jedzenia owsianki na śniadanie.

Co ma mieć na celu prowokacja i powtórzenie tego badania?
6 tygodni to minimum.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Mj23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 18 kwie, 2017 18:41

Re: Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: Mj23 »

Właśnie otrzymałem wyniki na p/c transglutaminaze Iga.
Po 7 tygodniach kuracji glutenem (chleb zytni) poziom przeciwciał spadl o 0.8 :)
Zdaje się że można wykluczyć celiakie, i byla to nadwrażliwość na gluten ktora z czasem przechodzi ( tak czytalem).
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: pleomorfa »

Muszę Cię zmartwić, ale to że spadł poziom przeciwciał przy jedzeniu chleba żytniego to nie jest argument do wykluczenia celiakii. Nie jest to ani takie proste, ani miarodajne.
Przy nadwrażliwości na gluten nie występują przeciwciała w ogóle.

Tutaj do dopełnienia diagnozy służy biopsja jelita wykonana podczas gastroskopii. Wtedy widzimy co dzieje się w środku, bo w połączeniu z całym obrazem klinicznym daje kompletną informację.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Mj23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 18 kwie, 2017 18:41

Re: Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: Mj23 »

jestes niesamowita / niesamowity :)
widze ze z uporem maniaka obstawiasz przy swojej "diagnozie" i nie potrafisz przyznac sie do bledu :)

ale to dobrze bo powinien byc to sygnal dla innych ludzi zeby "na ślepo" nie sluchac i nie wierzyć "ekspertom" na tym forum :)

MILEGO DNIA:)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: pleomorfa »

Niesamowita. Ale specjalnie łasa na komplementy nie jestem :)

Nie mówię Ci, że moja diagnoza jest jedyna i słuszna, bo do tego po pierwsze trzeba mieć wszystkie wyniki badań i bezpośredni kontakt z osobą. Tylko opieram się na wytycznych diagnostycznych, niczym więcej.

Pozdrawiam i życzę zdrowia :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badnie na transglutaminaze iga

Post autor: Leeloo »

wiele widziałam i wiele słyszałam, ale żeby wykluczać sobie celiakię na podstawie spadku przeciwciał po chlebie żytnim... brzmi jak absurdalny żart. odsyłam do międzynarodowych wytycznych, bo moje pisanie na mało się już tutaj raczej zda.

nadwrażliwość na gluten może przejść, ale nie musi, zależy jaka była jej podstawa.

pleomorfa z tego co przeczytałam, nie stawiała żelaznych diagnoz - wręcz przeciwnie, także przyznawanie się do rzekomego błędu czy ostrzeganie przed "ekspertami" jest tu mocno nie na miejscu.
ODPOWIEDZ