Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Witam

Lekarz zalecił mi wykonanie takich badań:

Oznaczenie przeciwciał:
- przeciwko gliadynie,
- przeciwko endomysium
- przeciwko transglutamylazie tkankowej

wszystko w klasie IgA i IgG

Nie wiem o co chodzi z tym IgA i IgG,
Czy to są dobre badania na celiakie? Czy do tego warto jeszcze coś wykonać, zależy mi żeby raz a dobrze zrobić te badania, nie chce żeby się okazało, że te badania mówią JEST, NIE MA, a za chwile będę musiał zrobić następne ale tzw. ilościowe. Wiem, że z krwi też 100% pewności nie ma




Od roku fatalnie się czuję, dzien dobrze, dzien źle, pol dnia dobrze, pol dnia zle i tak w kratkę,
regularnie chudne choć dużo jem i mam duży apetyt, od na pewno 4 lat mam obniżone leukocyty, powiedzmy standard 4, ja mam 3,5 - 3,8 porównuje z 4 lat wyniki,
mam refluks i przepuklinę rozworu przełykowego, zaparcia - wypróżniam się ale biorę błonnik witalny, parcie nie jest takie jak kiedyś, chce mi się iść do WC i wyprożnię się dzięki błonnikowi i warzywom ale to nie to co kiedyś ŻE musiało się wyprożnic,
sucha skóra na piętach - moczenie nie wiele daje, sucha skóra na palcach, wzdęcia i śmierdzące gazy, wydaje mi się, że brak żółci w stolcu.

Jem dużo kaszy gryczanej, nie wiem czy to nie po niej.

Bolą mnie stawy tzn. od dwóch lat a zaczęło się w górach, w tej chwili nawet po zejściu z 4 piętra albo po dłuższym kucaniu czuje ból w kolanach, jak odpuszcze to przechodzi, jakbym kucał z 10 minut to dwa dni bólu i przejdzie, rezonans kolan robiony, nic tam nie znaleziono, orotpeda rozlożył ręce, nie chciał pieniedzy bo nie wie co mi jest moze mi tylko artroskopie zaproponowac ale mowie to bez snesu. Tak samo lokiec golfisty i tenisisty mam, w tej chwili nie boli ale jakbys walil mlotem z 10 minut to bedzie dwa dni bólu.

niskie libido, albo mówiąc szczerze - nie staje mi od 2-3 miesięcy

Głowne podejrzenie to candida, ale sam nie wiem, bo candida to głownie biegunki i tycie, a ja chudne i nie mam sił - opadam z nich.

To albo jelita, albo depresja?

W zimie robiłem też badania:

TSH 2,1841
FT3 2,07
FT4 0,97

oto obecne badania krwi:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: pleomorfa »

Deamidowana gliadyna zamiast gliadyny + IgA całkowite/ogółem i będzie komplet z krwi :-).

Próby wątrobowe robiłeś?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Dzięki za odpisanie, to co podałeś to czym się różni od samej gliadyny? ja też nie rozumiem co to jest IgA igG, czyli najlepiej żebym zrobił takie badania:



Oznaczenie przeciwciał:
- przeciwko Deamidowana gliadyna,
- przeciwko endomysium
- przeciwko transglutamylazie tkankowej

wszystko IgA i IgG

i generalnie sporo powinno się wyjaśnić

???

Co do wątroby to w styczniu miałem robione coś takiego jak:

ALT - 16,
AST - 20
Kreatynina - 65
eGFR - >90
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: pleomorfa »

Demiadowana gliadyna to peptyd gliadyny, który tak jakby tworzy się już w organizmie. Jest to bardziej specyficzny i czuły wskaźnik celiakii niż zwykła gliadyna.

IgA i IgG to klasy immunoglobulin. Dlatego zaleca się zrobienie IgA całkowitego, gdyż przy niedoborze IgA lub przy dolnej granicy normy przeciwciała w tej klasie nie wyjdą pozytywnie, nawet jakby powinny.
Wyniki podajemy z normami ;). ALT i AST to próby wątrobowe, ale wydaje mi się, że w normie. I kreatynina do pracy nerek m.in.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

pleomorfa pisze:

IgA i IgG to klasy immunoglobulin. Dlatego zaleca się zrobienie IgA całkowitego,
Czy ja dalej coś nie rozumiem i czy się przejęzyczyłeś - chodzi ci o to, że całkowite to IgA i IgG tak?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: pleomorfa »

Mamy różne rodzaje immunoglobulin w organizmie. Immunoglobuliny A (IgA), G (IgG), M (IgM) itd. Generalnie każde z nich mają swoją rolę. Przy celiakii badamy IgA całkowite (IgA ogółem) - taka nazwa badania, ponieważ może występować niedobór IgA. Wtedy nie produkuje się tych przeciwciał (lub produkuje się ich bardzo mało) i przeciwciała wykonane w tej klasie mogą wyjść fałszywie ujemne. Dlatego przy diagnostyce najczęściej zaleca się wykonanie tego oznaczenia nawet przed wszystkimi przeciwciałami lub właśnie z nimi, aby wykluczyć ten niedobór.
A przeciwciała przy celiakii badamy w klasie IgA lub/i IgG :-)

Mam nadzieję, że w miarę jasno napisałam :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Tak, wyjaśniłaś, wiem, że biopsja daje pewność, ale na początek jak niestety szukam przyczyn mojego fatalnego samopoczucia to od razu skrobnąć całość to co napisałem w IgA i IgG czy nie przepłacać i zrobić samo IgA ale jest ryzyko, że wynik będzie ujemny a tak naprawdę gdybym zrobił łącznie z IgG to wynik może być jednak dodatni?

Cenowo to widze 150 za transglutaminaze, 95 za endomysium, najdrozsze jest deamidowana bo nie da sie razem zrobic, Oni robia razem endomysium nawet z gliadyna (AGA) ale to badanie jest wlasnie przestarzale podobno i cene tak jak pisze podbija ta deamidowana, wyjdzie pod 400zł gdzies.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: pleomorfa »

Jak już się chce robić tylko w jednej klasie to najczęściej zaleca się zrobić to IgA ogółem i w zależności od wyniku robić dopiero przeciwciała.

Ostatnio gdzieś mi się obiło o uszy, że w jakiejś sieciówce można zrobić transglutaminazę IgA i deamidowaną gliadynę IgA w pakiecie i tak samo w IgG. Może by się tak udało ? Tylko niestety nie pamiętam dokładnie gdzie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Nadal nie rozumiem tego co piszesz w sensie IgA "ogółem" - "wszystkie"

Jeżeli pójdę i powiem, chce badanie na obecność przeciwciał deamidowana gliadyna, transglutaminaza i endomysium w klasie IgA to co mam dodać jeszcze - ALE OGÓŁEM IgA a nie samo IgA?

Nie rozumiem jaka jest różnica między IgA, a IgA ogółem - :okulary2: :okulary2: :okulary2: :okulary2:

czy jak miałem gastroskopię, ale w innym kierunku to ten kto ją robił powinien dostrzec jakieś objawy celiakii czy po prostu musiał by wybitnie pod tym kątem badać żołądek i inne?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: pleomorfa »

Aby zbadać celiakię należy pobrać wycinek z dwunastnicy - jelito cienkie. Na oko niewiele może być widać. Najczęściej, gdy jelito jest łyse to widać na oko, że coś jest nie tak. Generalnie kwestia też lekarza czy patrzy tylko na to pod jakim kątem jest badanie czy na ogólny obraz w badaniu. Natomiast aby konkretnie celiakię zbadać potrzebny jest obraz mikroskopowy jelita.

Chodzi mi o dodatkowe badanie, tutaj masz opis: http://diag.pl/katalogi/badanie/immunog ... nzymy/iga/
Po prostu badasz ile tego rodzaju immunoglobulin w ogóle masz.
A przy badaniach przeciwciał badasz konkretnie ilość tych przeciwciał w danej klasie (IgA lub/i IgG)

Przy celiakii zdarza się niedobór IgA, dlatego bada się IgA ogółem - nazywane IgA całkowitym lub IgA ogółem.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Chyba rozumiem, objaśniłaś i czytając na głownej stronie po raz chyba dziesiąty zakładkę DIAGNOZA kapuje,

najlepiej by było wiedzieć jakie się ma IgA całkowite i dopiero potem wybrać badanie bo jak IgA jest niskie to wynik z pozostałych trzech co bym chciał zrobić może wyjść zafałszowany i wtedy dopiero robi się IgG?

Czyli najtańsza opcja to zrobić IgA, jak jest okej to można zrobić trzy badania pozostałe w tej klasie bo będzie pewność realnego wyniku, i wtedy nie przepłaca się za IgG - no ewentualnie w moim przypadku chodzi o czas i koszty jakie wydam na dojazd do laboratorium, więc albo się pofatyguje drugi raz, albo od razu zaplace wiecej zeby dwa razy nie jezdzic.

Teraz coraz więcej zaczynam rozumieć, bo te skróty, nazwy badań to dla mnie czarna magia :) Dziękuje Ci, że jesteś cierpliwa :)
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Zrobiłem IgA całkowite na razie, wynik to:

1,50 g/l - wartość referencyjna to przedział 0,70 - 4,00

Czy w takim przypadku mogę wykonać badanie w kierunku przeciwciał deamidowa gliadyna, transglutaminaza i endomysium TYLKO w klasie IgA, bez klasy IgG i wynik nie będzie zafałszowany?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Leeloo »

wynik nie będzie zafałszowany.

czy "TYLKO" w tej klasie, to już Twoja decyzja.
Ferodo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 15 cze, 2017 09:26

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Ferodo »

Napisałeś tak, jakbym i tak lepiej zobił w obu klasach. Nie chcąc niepotrzebnie przepłacać dziś ekstra najpierw zrobiłem to IgA samo, zresztą na stronie tak tez pisze, a teraz z Twojego kontekstu wynika, ze i tak powinienem IgG zrobić.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Systematyczne chudnięcie, fatalne samopoczucie

Post autor: Leeloo »

Wiadomo, że zbadanie w obu klasach da szerszy obraz diagnostyczny i w temacie "przeciwciała" rozwieje wszystkie wątpliwości. Gdyby któraś z klas była niewarta sprawdzania, to nie byłoby jej w diagnostyce. Niejednokrotnie wyniki wychodzą ujemne w jednej klasie, a w drugiej są dodatnie.

IgA całkowite masz w normie, więc badania w tej klasie będą wiarygodne. Możesz wpierw zbadać tylko w tej klasie.

W szpitalach badają krew w obu klasach.

a mówiąc potocznie, chodzi tu o "spokój ducha" ;)
ODPOWIEDZ