Zimno, temperatura

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

Czy Wam też jest ciągle zimno? Od kiedy przeszłam na dietę bezglutenową mam podwyższoną temperaturę ciała (średnio 37,3 stopnia, ale 37,8 to u mnie nadal norma), ciągle jest mi zimno, baaaardzoooo zimno, mam niskie ciśnienie a zbyt szybkie tętno. Czy to może mieć związek z dietą i jakąś inną przemianą materii przy diecie bezglutenowej?
Zawsze było zimno, ale od momentu przejścia na dietę, to już przechodzi granie wytrzymałości! Notorycznie jestem obiektem żartów, a też samo uczucie zimna dla mnie nie jest miłe.
No i zbyt łatwo tracę na wadze, momentalnie. Wystarczy, że przez kilka dni zjem odrobinę mniej niż zwykle i już mi waga leci (ostatnio np. ponad 1 kg w dwa tygodnie) i niezmiernie trudno jest mi przytyć do prawidłowej wagi. Walczę o to od tych kilku lat, od kiedy jestem na diecie.

Od razu wspomnę, że lekarze już próbowali dociec o co chodzi, różne badania mi zlecali i wszystko niby ze mną dobrze. Nie mają pomysłu.
gdańskiceliak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt 18 lip, 2017 17:33

Re: Zimno, temperatura

Post autor: gdańskiceliak »

Nie jestem ekspertem, ale znaczna część tych objawów może być związana z niedoborem żelaza.
Czy badałaś jego poziom we krwi?
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

badałam. Całe wyniki badań krwi (łącznie z niedoborami), kału i moczu mam w normie.
limu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz 22 cze, 2014 12:21

Re: Zimno, temperatura

Post autor: limu »

A jesz odpowiednio tłusto? Przejście na dietę bg może wiązać się z tym, że jemy bardziej zdrowo - chude mięso, zero smażonego itp.
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

poza dietą bg jestem też na diecie na IBS, łatwostrawnej, więc nie mogę jeść tłustych rzeczy. Ale codziennie staram się dodawać do potraw trochę oleju, orzechów, sera. I nie jem tego mniej niż przed przejściem na dietę.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Zimno, temperatura

Post autor: Zolek »

Ten stan podgorączkowy nie jest prawidłowy. Sprawdzałaś Crp, ANA, Tarczycę?
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

tak, wszystko w normie
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Zimno, temperatura

Post autor: Zolek »

Prawdę mówiąc aż trudno uwierzyć...
A jak z "wyrównaniem" celiakii? Robiłaś ostatnio przeciwciała?
Jesz zupy, buliony?
Czy możesz napisać w wartościach jakie masz Crp, tsh,ft3 i ft4, anty TPO i antyTG oraz morfologię?
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

nie mam po co robić przeciwciał, bo je również zawsze miałam w normie. Celiakia (czy choćby predyspozycje do niej) wyszły mi z testów genetycznych i "objawowo". Cała reszta badań w normie.
Nie przytoczę wartości, bo badania są w karcie u lekarza.
Zupy mają dla mnie zbyt rzadką konsystencję i mnie po nich przeczyszcza.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Zimno, temperatura

Post autor: Zolek »

No to klops jak nie ma badań.
Celiakii nie rozpoznaje się na podstawie badań genetycznych.
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

Oczywiście, że się rozpoznaje. Jak masz to w genach, to się nie wyprzesz.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Zimno, temperatura

Post autor: Rj79 »

ryska pisze:Oczywiście, że się rozpoznaje. Jak masz to w genach, to się nie wyprzesz.
Predyspozycje w genach ma 40% spoleczenstwa. Choruje 1%. Tyle w temacie.
Awatar użytkownika
Thursday
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 68
Rejestracja: pn 22 sie, 2016 10:42

Re: Zimno, temperatura

Post autor: Thursday »

Zolek pisze: Czy możesz napisać w wartościach jakie masz Crp, tsh,ft3 i ft4, anty TPO i antyTG oraz morfologię?
Też bym była, zgodnie z Zolkiem, za dokładnym przyjrzeniu sie tsh, ft3 i ft4.

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że odczuwanie ciepła może być bardzo związane z wynikami tych badań. Już mam przetestowane, że jak mi jest ciągle zimno, to TSH musi być podwyższone, a gdy gorąco, to obniżone. I nie mówię tutaj o wynikach wykraczających poza normę, tylko o odchyleniach. Przykładowo - ostatni wynik tsh 3 (norma 0,4-4) i zamarzam!
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Zimno, temperatura

Post autor: Pajacynka »

Ja też jestem okropnym zmarźluchem. I tak samo jak Ty, nie miałam przeciwciał, a celiakię mam (geny plus biopsja przesądziły). Mam tez anemię pod kontrolą, IBS i zespół złego wchłaniania. A także niedowagę, z którą walczę już kilka lat i w podobny sposób lecę z wagi tak, jak Ty.
Zauważyłam, że u mnie uczucie zimna związane jest z hormonami - nie z tarczycą, bo tutaj wszystko w normie. Zazwyczaj dopada mnie w okolicach owulacji i na końcu cyklu. Ale ja nie miewam wtedy podwyższonej temperatury, tylko wręcz poniżej 36 stopni.
Awatar użytkownika
ryska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 66
Rejestracja: wt 21 lut, 2017 11:54

Re: Zimno, temperatura

Post autor: ryska »

Pajacynka pisze:Ja też jestem okropnym zmarźluchem. I tak samo jak Ty, nie miałam przeciwciał, a celiakię mam (geny plus biopsja przesądziły). Mam tez anemię pod kontrolą, IBS i zespół złego wchłaniania. A także niedowagę, z którą walczę już kilka lat i w podobny sposób lecę z wagi tak, jak Ty.
Zauważyłam, że u mnie uczucie zimna związane jest z hormonami - nie z tarczycą, bo tutaj wszystko w normie. Zazwyczaj dopada mnie w okolicach owulacji i na końcu cyklu. Ale ja nie miewam wtedy podwyższonej temperatury, tylko wręcz poniżej 36 stopni.
mnie jest ciągle zimno, bo mam podwyższoną temperaturę. Przed owulacją 37-37,4, a po nie schodzi poniżej 37,4, za to robi się nawet 37,8. Przez dwa tygodnie w miesiącu mam prawie 38 stopni.

A jak zdiagnozowali u Ciebie zespół złego wchłaniania? Jakie miałaś badania?
ODPOWIEDZ